Судове рішення #12046324

Справа 2-1627/10

 

 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М                   У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2010 року    Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

                                        головуючого судді – Марцішевської О.М.

                                        при секретарі – Снігурській Т.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Кредитної спілки «Альянс» про  стягнення заборгованості за договором  про залучення внеску (вкладу),

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1  звернувся до суду з позовом до КС «Альянс»,  посилаючись на те, що 16 вересня 2008 року  між ним та КС «Альянс» був  укладений  договір  № 1723 про залучення    внеску (вкладу) на депозитний рахунок  «Традиційний», відповідно умов  якого позивач передав, а відповідач прийняв на депозитний рахунок грошові кошти в сумі 32 000 грн.  під 26% річних  терміном до 16 вересня 2009 ,  відповідач зобов’язувався щомісячно виплачувати  відсотки за користування вкладом та суму вкладу виплатити на наступний день після  настання терміну  сплати відсотків чи закінчення договору.

 По закінченню строку вкладу за договорами № 1723 відповідач не виконав свої  договірні зобов’язання та не повернув суму вкладу та належні за умовами вказаних договорів відсотки, чим порушив права та законні інтереси позивачки.

 Просив суд стягнути  з відповідача на його користь  за  договором   № 1723  від 16.09.2008 року суму вкладу  32000 грн., заборгованість по відсотках в сумі 8320 грн., всього в сумі 40320 грн., судові витрати.

 В судовому засіданні позивач позовні вимоги зменшив, вказував, що сума неотриманих ним відсотків складає за липень 2009 р. – 341 грн., за серпень 2009 року – 364 грн., вересень 2009 року 341 грн., також не повернута сума вкладу 32000 грн., всього  просив стягнути суму боргу в розмірі 33056 грн., судові витрати.  

Представник відповідача  в судове засідання не з’явився, причини неявки суду не відома, про час, місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином згідно поштового повідомлення.

 В наданому запереченні на позов відповідач вказує, що причиною зменшення суми нарахованих відсотків стало те, що для відновлення фінансової стабільності в кредитній спілці на загальних зборах членів спілки 17.01.2009р. було ухвалено рішення про зменшення у двічі з лютого 2009 року відсоткової ставки за діючими договорами вкладів, також рішеннями загальних зборів спілки ухвалено поступова виплата боргів по депозитним вкладам, дані рішення позивач, будучи членом кредитної спілки «Альянс», був зобов’язаний виконувати, просить суд в задоволенні позову відмовити.

    Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти  та обставини справи, які регулюються нормами цивільного законодавства.

    Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка може укладати від свого імені договори та інші угоди, які не суперечать цього Закону, іншим нормативно-правовим актам  та статуту кредитної спілки, набувати майнові та немайнові права, мати обов’язки, що випливають із законодавства та укладених кредитною спілкою  угод, бути позивачем та відповідачем в судах.

    Згідно з п.5 ч.1 ст.11 цього Закону члени кредитної спілки мають право, зокрема , одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом кредитної спілки.

    Пунктом 3 ч.1 ст.21 Закону України «Про кредитні спілки» передбачено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту в процесі господарської діяльності вправі залучати на договірних засадах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі.

    Внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності ( ч.1 ст.23 Закону).

    Відповідно до абз.3 ч.2 ст.23 зазначеного Закону кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в ч.1 цієї статті, у порядку та строки, які визначені відповідно до ч.7 ст.10 цього Закону, статут кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.

    Частина 7 ст.10 Закону передбачає, що повернення обов’язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.  

Судом встановлено, що ОСОБА_1 вступив в члени кредитної спілки «Альянс»,  16 вересня 2008 року  між ним та КС «Альянс» був  укладений  договір № 1723 про залучення  внеску (вкладу) на депозитний рахунок  «Традиційний», відповідно умов  якого позивач передав, а відповідач прийняв на депозитний рахунок грошові кошти в сумі 32 000 грн. під 26% річних  терміном до 16 вересня 2009 ,  відповідач зобов’язувався щомісячно виплачувати  відсотки за користування вкладом та суму вкладу виплатити на наступний день після  настання терміну  сплати відсотків чи закінчення договору ( пункти 1.3, 6.3 договору від 16.09.2008р.).

Всього за період дії вкладу вкладнику підлягала до виплати сума відсотків в розмірі 8320 грн.

 По закінченні строку даного вкладу відповідач звернувся до спілки з заявою про виплату вкладу та нарахованих відсотків, в чому йому відповідачем було відмовлено з мотивів ухвалення  в січні 2009 року на загальних зборах членів кредитної спілки рішення про продовження на 6 місяців дії договорів вкладів, строки яких закінчуються в період з січня по липень 2009 року та встановлення по них  відсоткової ставки у зменшеному розмірі на 50%. Цим же рішенням  в період дії договорів вкладів з лютого по липень 2009 року відсоткова ставка відповідачем зменшена на 50%.

Строк  повернення вкладу  по договору від 16.09.2008 року  № 1723 закінчився 16.09.2009р.,  кредитна спілка в порушення договірних зобов’язань не повернула суму вкладу та нараховані відсотки в повному обсязі,  сума неотриманих позивачем відсотків складає за липень 2009 р. – 341 грн., за серпень 2009 року – 364 грн., вересень 2009 року 341 грн., також не повернута сума вкладу 32000 грн., всього  сума заборгованості складає  33056 грн.

      Оскільки Законом України «Про кредитні спілки»  визначено лише організаційні, правові та економічні засади створення і діяльності кредитних спілок, їх об’єднань, права та обов’язки членів кредитних спілок та їх об’єднань. Тобто цей Закон визначає лише порядок організації створення й діяльності кредитних спілок та інших пов’язаних питань щодо членства та управління кредитною спілкою, а також певні засади її діяльності.

    Проте цей Закон не визначає положень щодо врегулювання  цивільно-правових відносин, які виникають між кредитною спілкою як юридичною особою та членом спілки як фізичною особою – позичальником або вкладником, оскільки в цьому випадку мова йде  про виконання кредитною спілкою своїх договірних зобов’язань як юридичною особою.

    Так, ч.1 ст.3 Закону України «Про кредитні спілки» встановлює, що кредитна спілка є юридичною особою, має самостійний баланс, банківські рахунки, які відкриває і використовує згідно із законодавством у самостійно обраних банківських установах, а також печатку, штамп та бланки із своїм найменуванням, власну символіку.    

    Статею 526 ЦК України передбачено, що зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності  таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст..ст. 651, 653 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін.

Згідно з ст.654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено  договором або законом   чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Таким чином, рішення загальних зборів за своєю юридичною природою та змістом не є правочином щодо зміни умов договору про внесення внеску (вкладу) на депозитних рахунок  та зобов’язань сторін і не може бути підставою для виконання або невиконання сторонами своїх договірних зобов’язань.

  Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд вважає, що позовні вимоги про стягнення суми заборгованості підлягають до задоволення,   дані позовні вимоги обґрунтовані на законі та відповідають умовам укладених між сторонами договорів, а саме  про те, що кредитна спілка зобов’язується повернути всю суму вкладу, прийнятого від вкладника, а також нарахувати та виплатити відсотки  в строки згідно умовами даного договору,  протягом дії договору між сторонами зміни до даного договору, зокрема щодо зменшення відсоткової ставки, в установленому законом та договором порядку не вносились, зміст  рішень загальних зборів членів кредитної спілки не може суперечити актам цивільного законодавства, зокрема ст.ст.529, 530, 629 ЦК України про обов’язковість виконання сторонами умов укладеного між ними договору та заборони односторонньої відмови від договору чи зміни його умов.

 На підставі  ст.88 ЦПК України до стягнення з відповідача на користь позивача підлягають також понесені ним судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення в сумі 120  грн., до стягнення  з відповідача  в доход держави підлягає державне мито в сумі 331 грн.

 Зі згоди  позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 224 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 10, 60,88, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, ст.ст.16, 509, 526, 527, 530, 543, 554, Законом України «Про кредитні спілки»,  суд –

В И Р І Ш И В:

               Позов задоволити.

       Стягнути з Кредитної спілки «Альянс» на ОСОБА_1   заборгованість за договором  № 1723 про залучення    внеску (вкладу) на депозитний рахунок від 16 вересня 2008 року в сумі  33 056 грн., судові витрати  в сумі 120  грн., а всього  стягнути   33176 грн.

    Стягнути з Кредитної спілки «Альянс» державне мито в доход держави в сумі 331 грн.  

      Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

  Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до  Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції   в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

             

ГОЛОВУЮЧИЙ:                        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація