Справа № 2-а-1103/2010 рік
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2010 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Iвано-Франкiвської областi Монташевич С.М., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду в мiстi Долина справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання дій відповідача протиправними та зобов’язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії дитині війни ,-
в с т а н о в и л а:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати відмову відповідача щодо виплати підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», протиправною, зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплатити йому підвищення до пенсії, отриманої у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.10.2010 року, право на яке надане ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з врахуванням змін до цієї ж статті Закону від 28.12.2007 року та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Згідно заяви позивача останній позовні вимоги збільшив, просив виплачувати йому підвищення і надалі при нарахуванні пенсії.
Ухвалою суду від 04.11.2010 року адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання дій відповідача протиправними та зобов’язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії дитині війни в частині вимог за періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 01.05.2010 року залишено без розгляду.
Свої вимоги мотивує тим, що він народився 02.04. 1944 року і згідно Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» має статус дитини вiйни, що підтверджується вiдповiдним штампом в паспорті, а також проживає на території населеного пункту, якому надано статус гірського. Вiдповiдно до ст. 6 Закону України "Про соцiальний захист дiтей вiйни" № 2195-IV вiд 18.11.2004 року дiтям вiйни пенсія або щомiсячне довiчне грошове утримання чи державна соцiальна допомога, що виплачується замiсть пенсiї, пiдвищується на 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсії за віком. Розмір зазначеної допомоги згiдно ст. 6 Закону України «Про статус гiрських населених пунктiв» пiдлягає збiльшенню на 20 вiдсоткiв громадянам, яким надано статус особи, що проживає, працює (навчається) на територiї населеного пункту, якому надано статус гірського. В 2006 роцi дiю ст. 6 Закону № 22195-IV було призупинено Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 piк», а в 2007 pоці - п. 12 cт. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 piк". Рiшенням Конституцiйного Суду України вiд 09.07.2007 року № 6-рп/2007 року положення п.12 cт. 71 та ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 piк" були визнанi неконституційними і такими, що втратили чинність. З 01.01.2008 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 piк та про внесення змін до деяких законодавчих aктів України» положення ст. 6 Закону № 2195-IV всупереч положень ст.ст. 22, 64 Конституцiї України знову були змiненi та викладенi в новiй редакції, згiдно якої встановлювалось, що дiтям вiйни (крім тих, на яких поширюється дiя Закону України "Про статус ветеранів вiйни, гарантії їх соцiального захисту") до пенсії або щомiсячного довiчного грошового утримання чи державної соцiальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмiрi надбавки, встановленої для учасникiв вiйни. Цi положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 piк та про внесення змін до деяких законодавчих aктів України» рiшенням Конститупiйного Суду України № 10-рп вiд 22.05.2008/2008 року також були визнанi неконституційними. Проте управлiння Пенсiйного фонду Украйни в Долинському районi Івано-Франківської області з невiдомих причин не проводить їй перерахунок щомісячного пiдвищення пенсiї як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за вищезазначенi перiоди. На подану ним письмову заяву відповідач відмовив у проведенні вказаного перерахунку в зв’язку з чим він змушений був звернутися в суд з даним позовом.
Представник відповідача подав заперечення на позов, в яких просить розгляд справи проводити у його відсутності та зазначає, що управління ПФ України в Долинському районі не виплачувало дітям війни передбачене Законом України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії у зв’язку з відсутністю коштів у Пенсійному фонді та відсутністю програмного забезпечення, яке б давало можливість проводити відповідні нарахування. Крім цього, визначення мінімального розміру пенсії за віком, згідно якого позивач проводить свої розрахунки, визначено лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, ч. 3 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим Законом. І таким чином зазначене визначення мінімального розміру пенсії за віком до обчислення підвищень згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуватись не може. При визначенні розміру підвищення управління керувалося чинним законодавством, в тому числі Законами України «Про Державний бюджет на 2006 рік», «Про Державний бюджет на 2007 рік» та «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Починаючи з 22.05.2008 року по даний час позивач отримує підвищення до пенсії як дитина війни у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Просив відмовити позивачу в задоволенні позову.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем та представником відповідача обставини, приходить до висновку, що даний адміністративний позов належить до часткового задоволення з врахуванням наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується відтиском штампа «Дитина війни» за підписом начальника управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА у паспорті серії НОМЕР_1 від 28.10.1999 року, виданого Долинським РВ УМВС в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни, а тому на нього поширюються положення Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а також він є особою, яка проживає на території гірського населеного пункту, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_2 від 27.01.1998 року, реєстраційний номер 34 (а.с. 4, 6).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається …мінімальний розмір пенсії за віком… Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
В ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 р. прожитковий мінімум у 2010 р. на одну особу для осіб, які втратили працездатність, встановлений у розмірах: з 01 січня -695 грн., з 01 квітня -706 грн., з 01 липня – 709 грн., з 01 жовтня -723 грн., з 01 грудня – 734 грн.
Проте, як вбачається із заперечень представника відповідача УПФ України в Долинському районі при нарахуванні підвищення до пенсії дітям війни з 22.05.2008 року керується постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року. Однак, суд не може погодитися з правильністю нарахування позивачці підвищення до пенсії як дитині війні у розмірах, визначених цією постановою.
Пунктом 8 зазначеної постанови Кабінету міністрів України встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні. В п. 15 постанови визначено дату набрання чинності постанови, а саме: з 22 травня 2008 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначає, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року є безпідставним і таким, що звужує обсяг передбачених законом прав позивача. Суд вважає за необхідне при вирішенні даного спору застосувати положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», як нормативний акт, який має вищу юридичну силу над підзаконними нормативними актами.
Вимога позивача про визнання відмови відповідача виплатити йому підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком є обґрунтованою та підлягає до задоволення. Одночасно суд не приймає аргумент представника відповідача щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань. А тому слід вважати, що відповідач у даному випадку проявив бездіяльність.
Вимога позивача про зобов’язання відповідача виплачувати йому в подальшому щомісячне підвищення пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не підлягає до задоволення, оскільки у відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів особи. А тому не можна зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, так як відсутні факти порушення пенсійних прав позивача в майбутньому.
Таким чином, суд приходить до переконання, що оскільки позивачу надано статус дитини війни, він має право на соціальні гарантії, визначені Законом України «Про соціальний захист дітей війни». В 2010 році відповідач виплачував позивачу підвищення до пенсії у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року . А тому з урахуванням пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами суд вважає за необхідне зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та законами України про державний бюджет на відповідні роки, за період з 04.05.2010 року по день прийняття постанови, тобто по 19.11.2010 року, а позов задовольнити частково.
На підставі ст. 17 п. 1 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 3, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», ст.ст. 5, 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», постанови Кабінету Міністрів України № 647 від 11 серпня 1995 р. «Про перелік населених пунктів, яким надається статус гірських», постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» № 497 від 11.04.2000 року, керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 17, 99, 100, 161-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИЛА:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання дій відповідача протиправними та зобов’язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії дитині війни задовольнити частково.
Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо невиплати ОСОБА_2 підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі, встановленому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», протиправною.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та ОСОБА_2 підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та Законом України «Про державний бюджет на 2010 рік», за період з 04.05.2010 року по 19.11.2010 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 (десяти) днів з дня її отримання до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд.
Суддя: