Справа № 2-а-718 / 10 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2010 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі головуючого судді Божко В.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у Вовчанському районі Харківської області, в якому просить визнати протиправною відмову в перерахуванні пенсії, зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Вовчанському районі провести перерахунок її пенсії, виплачувати пенсію в розмірі 6-и мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 23.03.2010 року, виходячи з встановленого розміру мінімальної пенсії за віком, який дорівнює розміру прожиткового мінімуму на вищезазначений час відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір немає. Позивач посилається на те, що вона є постраждалою в наслідок аварії на ЧАЕС , внаслідок захворювання, її визнано інвалідом 3-ї групи та віднесено до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач зверталась до УПФУ з проханням провести перерахунок своєї пенсії, але отримала відмову, яку вважає неправомірною.
В судове засідання позивач не з’явився, надав заяву про розгляд справи за її відсутності у порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність в порядку письмового провадження.
Відповідач позов не визнав, подавши заперечення, де зазначив, що позивач знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в Вовчанському районі з 16.08.2001 р. та отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок захворювання пов’язаного з аварією на ЧАЕС, відповідно до ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28.02.1991 року. Відповідно до вимог ст..54 Закону № 796 , обчислення і призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058. В усіх випадках розмір пенсії по інвалідності 3 групи, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст. 50 Закону № 796 додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров`ю, інвалідам 3 групи, віднесеним до категорії 1 , виплачується у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Відповідно до вимог ч.1 ст.28 Закону № 1058, на які посилається позивач, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок- 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі, прожиткового мінімуму, визначеного законом, для осіб, які втратили працездатність, а ч.3 ст.28 вищевказаного Закону № 1058 встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, визначений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Оскільки позивач отримує пенсію на підставі ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796, то відповідно до положень ч.4 ст.54 цього Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання визначається Кабінетом Міністрів України. Отже, саме Кабінет Міністрів України, своїм нормативно-правовими актами, визначає конкретний розмір пенсії, встановлених ст..ст.50,54 Закону № 796, які виплачуються за рахунок державного бюджету. Частина друга статті 95 Конституції України встановлює, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків, які не можуть визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року № 10-рп, на яке посилається позивач, нових джерел для фінансування додаткових витрат на виплату пенсій «чорнобильцям» на 2008-2010 роки не встановлювалось.
Виходячи із змісту статей 19, 113, 116, 117 Конституції України, Пенсійний фонд України та його органи забезпечують здійснення виплат в межах передбачених Державним бюджетом України видатків.
Постановою Кабінету міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» був збережений порядок визначення розміру пенсії особам, що постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, в тому числі і ліквідаторам.
Крім того, звертаємо увагу суду на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» окремим категоріям осіб їх пенсію, в тому числі і інвалідам щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на АЕС (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, передбачених законодавством) фактично встановлено в твердих розмірах.
Виходячи з наведеного, управління ПФУ в Вовчанському районі вважає, що законних підстав щодо застосування іншого порядку визначення розміру пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ніж передбачено постановами Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», від 16.07.2008 № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» законодавством не встановлено.
Також управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області звертає увагу суду на те, що зміни, внесені до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-12) набрали чинності 31 жовтня 2006 року, таким чином, враховуючи вищевикладене, посилання позивача на цю норму закону у проведенні їй перерахунку пенсії з дня отримання нею права на пенсію, а саме з 01.01.2004 року є безпідставним.
В зв`язку з цим відповідач вважає, що позивні вимоги ОСОБА_1 - задоволені бути не можуть.
Враховуючи, що позивач і відповідач надали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі ч. 3 ст. 122 КАС України.
Суд дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності дійшов до наступного.
Матеріалами справи встановлено, що позивач має статус особи що постраждала в наслідок аварії на Чорнобильської АЕС 1 категорії та є інвалідом ІІІ групи захворювання, пов’язаного з аварією на ЧАЕС, що підтверджується відповідними посвідченнями та довідкою медико-соціальної експертної комісії.
ОСОБА_1 зверталась до УПФУ в Вовчанському районі Харківської області з заявою про перерахування пенсії, однак їй було відмовлено, що підтверджується листом, адресованим позивачу, де вказано, що позивач з 16.08.2001 р. отримувала пенсію як інвалід ІІІ групи внаслідок захворювання пов`язаного з аварією на ЧАЕС відповідно до ст. 50 та п.4 ст. 54 Закону № 796. З 15.09.2003 року згідно її заяви перерахунок проводився по Закону України «Про пенсійне Забезпечення». З 01.01.2008 року їй призначено пенсію, як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання пов`язаного з аварією на ЧАЕС відповідно до ст. 50 та п.4 ст. 54 Закону № 796. Згідно постанови Харківського апеляційного суду від 12.08.2010 року ОСОБА_1 проведено перерахунок з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 22.03.2010 року.
Подальший перерахунок проводиться згідно діючого законодавства. Підстав для перерахунку пенсії з 23.03. 2010 року - немає.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що .включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.96 p. N 230 96-ВР в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до частини першої статті 50 зазначеного Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.96 p. N 230/96-ВР особам, віднесеним до категорії 1 , які є інвалідами ІІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 p. N 23 1-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за школу, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1-4 категорії осіб, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 50. 54. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано неконституційними.
Як вбачається з матеріалів справи позивач просить захистити його порушене право з 23.03.2010 року.
Статтею 76 Закону чітко визначено, що право на подання позову про відшкодування завданої шкоди , заподіяної життю і здоров`ю, не обмежується строком давності.
Відповідно до ч.2 ст. 46 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь – яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Протягом 2004-2007року, з 22 травня по 31 грудня 2008року, у 2009році та на даний час ст..ст. 49, 50, 54 Закону України № 796 діяли і діють в редакції від 06.06.1996року.
Постанови Кабінету Міністрів України, встановлюючи значно менший розмір для розрахунку основної та додаткової пенсій, ніж встановлений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також встановлюючи конкретні мінімальні розмірі державної пенсії, суперечать положенням Закону України № 796.
Враховуючи вищевикладене та пріоритетність законів над підзаконними нормативно-правовими актами, відповідач при обчисленні пенсій позивачу повинен був керуватися виключно Законом України № 796 в редакції від 06.06.1996року та Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тому відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії за зазначений період позивачу є необґрунтованою.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Отже, відповідач повинен був виконувати вимоги вищезазначеного Закону, який встановлював співвідношення з мінімальною пенсією за віком, яка визначається з прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Суд приходить до висновку щодо протиправності відмови відповідача в перерахунку державної та додаткової пенсії позивачу, в розмірах, які не відповідають Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідно заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи Позивач 07.09.2010 року зверталась до УПФУ в Вовчанському районі Харківської області з заявою про перерахування пенсії, однак їй було відмовлено, що підтверджується листом за № 176/К-14 від 20.09.2010 року , адресованим позивачу.
Отже, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.09.2010р.
Суд приходить до висновку щодо протиправності відмови відповідачем в перерахунку позивачу державної пенсії та додаткової пенсії в розмірах, які не відповідають Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» діючому законодавству станом на 01 січня 2009 року.
Крім того, вимога позивача про зобов’язання відповідача в майбутньому нараховувати та здійснювати виплату пенсії, виходячи з розміру встановленого діючим законодавством задоволенню не підлягає, оскільки у суду відсутні правові підставі для захисту заздалегідь не порушених прав.
На підставі вищевикладеного, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеного ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 49,50,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 3, 6-9, 11, 17, 18, 69-71, 94, ст. 159, 160-163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок державної пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та перерахунок щомісячної додаткової пенсії, відповідно до ст.50 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розрахунку мінімальних пенсій за віком, визначеної ст..28 Закону України «Про загальобов`язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з 01.09.2010 року по 16.11.2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області здійснити перерахунок державної пенсії, призначеної ОСОБА_1 у в ідповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком, а також здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії, призначеної ОСОБА_1, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.09.2010 року по 16.11.2010 року.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ :
- Номер: 2-а-718/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-718/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Божко Володимир Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.09.2015
- Дата етапу: 03.09.2015
- Номер: 2-а-718/10
- Опис: про ст. допомоги
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-718/10
- Суд: Глухівський міськрайонний суд Сумської області
- Суддя: Божко Володимир Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.10.2017
- Дата етапу: 17.10.2017
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-718/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Божко Володимир Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.10.2010
- Дата етапу: 11.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-718/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Божко Володимир Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.11.2010
- Дата етапу: 17.12.2010
- Номер: 2-а-718/10
- Опис: Про визнання протиправною бездіяльності УПФУ та зобов’язати здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-718/10
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Божко Володимир Миколайович
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.11.2010
- Дата етапу: 08.12.2010