Судове рішення #12043726

                                                                                                              Справа № 2-а-716/10/2008

                                                          П О С Т А Н О В А

                          ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

16 листопада   2010 року  Вовчанський  районний  суд  Харківської області в складі головуючого  судді     Божко В.М., розглянувши  в порядку письмового провадження у приміщенні  суду  справу за адміністративним позовом   ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту  населення в Вовчанському районі Харківської області про перерахунок виплати одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи,

                                                           В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту  населення в Вовчанському районі Харківської області про перерахунок виплати одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи. В заяві посилається на те, що він є постраждалим в наслідок  аварії Чорнобильської АЕС, його віднесено до ІІІ категорії осіб, які постраждали внаслідок  ЧАЕС. Позивач зверталась до Управління праці та соціального захисту  населення в Вовчанському районі Харківської області  з проханням зробити  перерахунок та виплати щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 3 мінімальні заробітні плати з 2007 року, але отримав  відмову, яку вважає неправомірною.

В судове засідання  позивач не з’явився, надавши заяву про розгляд справи  за його  відсутності у порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність  в порядку письмового провадження.

Відповідач позов не визнав, подавши заперечення, де зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені бути не можуть.

Враховуючи, що  позивач і відповідач надали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі ч. 3 ст. 122 КАС України.

Суд дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності  дійшов до наступного.

Матеріалами справи встановлено, що позивач має статус особи що постраждала внаслідок   аварії на Чорнобильської АЕС ІІІ категорії, що підтверджується відповідними посвідченнями та матеріалами справи.

Відповідач згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" є місцевим підрозділами центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо нарахування, встановлення, перерахунку та виплати державних соціальних виплат та доплат громадянам, в тому числі передбачених ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а їхні рішення, дії чи бездіяльність з цього приводу на підставі ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.17,104 КАС України можуть бути оскаржені до суду в порядку адміністративного судочинства. 
Позивач є постраждалим внаслідок  аварії на Чорнобильській АЕС 3-ої категорії, що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_1

11.08.2010 року ОСОБА_1   звертався до відповідача - УПСЗН Вовчанського району  із заявою про проведення перерахунку розміру щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до розмірів, встановлених ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплати різниці, в задоволенні якої було відмовлено, що підтверджується листом відповідача від 06.09.2010 року  № 2994.

Суд не може погодитись з підставами здійснених цим відповідачем дій щодо  проведення виплат щорічної допомоги на оздоровлення, у розмірах, які нижчі ніж ті, які встановлені законом з наступних підстав:
Стаття 46 Конституції України передбачає право кожного громадянина на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом. Як передбачено частинами 2 та 3 статті 22 Конституції України, конституційні права гарантуються та не можуть бути скасованими.
             Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
     Відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції закону від 28.02.1991 року особи, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 3(трьох) мінімальних заробітних плат.

Згідно положень ст.92 Конституції України права громадян регламентуються виключно законами України. Враховуючи, що питання розміру основної та додаткової пенсії позивача були врегульовані законом, постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 та від 12.07.2005 року №562  не могли змінювати або встановлювати нові розмірі щорічної грошової допомоги на оздоровлення.
Тим паче, що відповідності до приписів ч.5 ст.54 Закону "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Кабінету Міністрів України надані повноваження лише щодо порядку обчислення розміру пенсії та виплат, передбачених цим законом, а не встановлення її розміру, в зв'язку з чим, відповідач повинен був застосовувати при встановленні розміру щорічної грошової допомоги на оздоровлення позивачу положення статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не вказаних постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 та від 12.07.2005 року №562.
    Окрім того, не заслуговують на увагу й заперечення відповідача щодо зупинення дії положень ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 2007 та 2008 роки Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», оскільки згідно рішень Конституційного суду України від 09.07.2007 року у справі  № 6-рп/2007 року, та від 22.05.2008 року справі №10-рп/2008 вказані положення законів, що обмежували права громадян були визнані неконституційними та у відповідності до положень ст.152 Конституції України ці закони втратили силу у день винесення зазначених рішень Конституційного суду України.
    За таких обставин дії Відповідача - УПСЗН Вовчанського району Харківської області щодо виплати одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в меншому розмірі, ніж встановлено ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  повинні бути визнані судом протиправними на підставі ч.2 ст.162 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 8,19 Конституції України, ст. 48  Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»», ст.ст. 2, 3, 6-9, 11, 17, 18, 69-71, 94, ст. 159, 160-163 КАС України, суд -

                                                           П О С Т А Н О В И В:

 Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту  населення в Вовчанському районі Харківської області про перерахунок виплати одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи .

Визнати незаконними  дії   Управління праці та соціального захисту  населення в Вовчанському районі Харківської області щодо відмови у виплаті   ОСОБА_1   щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 Зобов`язати Управління праці та соціального захисту  населення в Вовчанському районі Харківської області зробити перерахунок щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 3 мінімальних заробітних плат з 2007 року та провести відповідні виплати.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом   десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом   десяти днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація