ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2007 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого - Мартинової К.П.,
суддів - Журавльова О.Г., Оверіної О.В.,
за участю секретаря - Карпової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, Державної податкової адміністрації України про визнання бездіяльності неправомірною, зобов"язання суб"єкту владних повноважень вчинити певні дії за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 15 листопада 2006 року ,
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2006 року ОСОБА_1. 'звернулася в суд з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, Державної податкової адміністрації України про,визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання суб'єкту владних повноважень вчинити певні дії, посилаючись на наступні обставини.
ОСОБА_1. зазначила, що вона є православною людиною і наявність у неї ідентифікаційного номеру суперечить її релігійним переконанням.
При зверненні до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси із проханням вилучення з державного реєстру присвоєного її ідентифікаційного номеру, ОСОБА_1. було відмовлено, що позивач вважає незаконним.
В судовому засіданні ОСОБА_1. підтримала свої позовні вимоги та просила суд позов задовольнити.
Представники відповідача - ДПІ у Малиновському районі м. Одеси та ДПА України - у судове засідання не з'явилися, про час та місце судового засідання сповіщались.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 15 листопада 2006 року позовна заява ОСОБА_1. задоволена в повному обсязі. Суд постановив визнати бездіяльність Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, яка виразилася у відмові: поставити в паспорт громадянина України ОСОБА_1- на одній зі сторінок, передбачених для особливих відміток - відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру, завіривши цю відмітку підписом начальника податкової інспекції та круглою гербовою печаткою установи; виключити ідентифікаційний номер НОМЕР_1ОСОБА_1з інформаційного фонду державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; обліковувати ОСОБА_1як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номеру -неправомірною. Визнав бездіяльність Державної податкової адміністрації України, яка виразилась у відмові: виключити ідентифікаційний номер НОМЕР_1ОСОБА_1з інформаційного фонду державного реєстру
Головуючий у першій інстанції Плавич І.В. Справа № 22а - 385/07
Доповідач Мартинова К.П. Категорія АП:38
-2-
фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів; обліковувати ОСОБА_1як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номеру -неправомірною. Зобов'язав Державну податкову інспекцію у Малиновському районі м.Одеси поставити в паспорт громадянина України ОСОБА_1- на одній зі сторінок, передбачених для особливих відміток - відмітку наступного змісту: „Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру", завіривши цю відмітку підписом начальника податкової інспекції та круглою гербовою печаткою установи. Зобов'язав Державну податкову інспекцію у Малиновському районі м.Одеси та Державну податкову адміністрацію України - виключити ідентифікаційний номер НОМЕР_1ОСОБА_1з інформаційного фонду державного реєстру фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів. Зобов'язав Державну податкову інспекцію у Малиновському районі м. Одеси та Державну податкову адміністрацію України - обліковувати ОСОБА_1як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номеру.
В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Малиновському районі м. Одеси просить постанову суду скасувати, тому що вона ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, постановити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1. у задоволенні позову. При цьому апелянт посилається на те, що записи і відмітки у паспорті здійснюються паспортною службою. Крім того, ОСОБА_1. в 2006 році оскаржує дії ДПІ, які мали місце в 2003 році, що свідчить про пропуск позивачем строку для звернення з адміністративним позовом до суду.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, заперечення на неї,
перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах
доводів апеляційної скарги і заявленихвимог колегія суддів вважає, що апеляційна скарга
підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішений, є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В зв"язку з тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, вона підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови.
Судом апеляційної інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, та сторонами не заперечується, що в 2003 році ОСОБА_1. звернулась до ДПА України та ДПІ у Малиновському районі м. Одеси з заявою про скасування ідентифікаційного номеру через свої релігійні переконання. Відповідачі відмовили ОСОБА_1. поставити в її паспорті відмітку про скасування ідентифікаційного номера, про що вона отримала відповіді № 4155 від 02.09.2003 року ДПА України та № 8419/19-02 від 11.09.2003 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси / а. с. 8,9/.
27.09.2006 року ОСОБА_1. звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірною бездіяльність ДПІ у Малиновському районі м. Одеси та бездіяльність ДПА України, зобов"язати ці органи виключити її ідентифікаційний номер з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов"язкових платежів, про що зробити відмітку в її паспорті. / а. с. 2-7/.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлене свідчить про те, що ОСОБА_1. звернулась до суду з вказаним позовом через три роки після того, як отримала відмову про скасування її ідентифікаційного номера.
-3-
Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Крім того, спільним наказом ДПА України та МВС України № 602/1226 від 19.10.2004 року на виконання Закону України "Про державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів" від 22.12.1994 року та згідно з Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтва про народження", розроблено порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера. Відповідно до цього Порядку, особа, яка за своїм релігійним чи іншими переконаннями відмовляється від ідентифікаційного номера фізичної особи, повинна звернутись до податкового органу з відповідною заявою для її пред'явлення в органи внутрішніх справ, які мають законне право робити відмітки в паспорті громадянина.
При таких обставинах колегія суддів вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1. задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. п. 4, 207,209 КАС України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси задовольнити, постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 15 листопада 2006 року скасувати, ухвалити нову постанову.
Відмовити ОСОБА_1в задоволенні адміністративного позову до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, Державної податкової адміністрації України про визнання неправомірною бездіяльності Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси та Державної податкової адміністрації України, яка виразилася у відмові: поставити в паспорт громадянина України ОСОБА_1- на одній зі сторінок, передбачених для особливих відміток - відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити цю відмітку підписом начальника податкової інспекції та круглою гербовою печаткою установи; виключити її ідентифікаційний номер з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; обліковувати її як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номеру; про зобов'язання Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси поставити в паспорт громадянина України ОСОБА_1- на одній зі сторінок, передбачених для особливих відміток - відмітку наступного змісту: „Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру", завірення цієї відмітки підписом начальника податкової інспекції та круглою гербовою печаткою установи; про зобов'язання Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси та Державної податкової адміністрації України -виключити ідентифікаційний номер ОСОБА_1з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів; про зобов'язання Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси та Державної податкової адміністрації України обліковувати ОСОБА_1як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номеру.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно та може бути оскаржена протягом одного місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.