Судове рішення #12032737

Справа № 2-а-3173-2010р.

ПОСТАНОВА

Іменем  України

16 листопада 2010 року  Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим  у складі: головуючого судді Лошакової Т.А.

розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Феодосії справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Феодосії про зобов'язання нарахувати недоплачену щомісячну державну допомогу як дитині війни,

встановив:

ОСОБА_1 25.10.2010р. звернулася в суд з позовом до УПФ України в м. Феодосії про  зобов'язання провести перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що має статус «дитина війни» і звернулася до відповідача з метою отримання доплати в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка передбачена ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  Мінімальна пенсія за віком згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які тратили працездатність. Згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» прожитковий мінімум для осіб, які тратили працездатність встановлений з 01 січня 2010 року в сумі 695 грн., з 1 квітня – 706 грн., з 1 липня – 709 грн., з 1 жовтня – 723 грн., а з 1 грудня – 734 грн.  Таким чином до виплати у 2010 році з 1 квітня по 31 жовтня їй належало 1490 грн. 40 коп. Оскільки відповідачем з квітня по жовтень 2010 року надбавка сплачена не в повному обсязі, те донарахуванню та сплаті підлягає різниця. Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія. Вона звернулася до адміністративного суду в межах шестимісячного строку, оскільки про порушення свого право вона дізналася 25.04.2010р., тобто в останній день виплати пенсії за квітень 2010р., тому, звертаючись до суду 25.10.2010р. не пропустила 6-місячнмий строк для звернення до суду. Просить зобов’язати УПФ в м. Феодосії донарахувати та сплатити їй недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу, як дитині війни за період з  квітня по жовтень 2010р.

Відповідач Управління Пенсійного Фонду України в м. Феодосії в своїх запереченнях просить в задоволені позову відмовити, посилаючись на те, що с таттею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, які передбачені цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.   Тому Пенсійний фонд не може бути відповідачем за цим позовом. Відповідно до частини третьої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03 року № 1058-ІУ (з наступними змінами) встановлено, що мінімальний розмір пенсії, який встановлений абзацом першим даної статті, у розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, які призначуються згідно з Законом -1058-ІУ та не застосовується для визначення розмірів підвищення до пенсій, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік, і про внесення змін у деякі законодавчі акти України» були внесені зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Рішенням Конституційного суду України 10-рп-2008 року ці зміни було скасовано, але ніяких других змін до ст. 6 не прийнято. Таким чином ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у дійсний час є такою, що не діє, і розмір надбавки Законом України «Про соціальний захист дітей війни» не врегульовано. Єдиним Законом, яким на дійсний час врегульовано, у якому розмірі виплачуються соціальні надбавки є Закон України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» № 2154-УІ, 27.04.2010р. Стаття 70.   «Надати право Кабінету Міністрів  України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами». Для визначення абсолютної суми у межах асигнувань застосовується ст. 8 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 «Деякі питання окремих категорій громадян»,   яка встановлює такі надбавки відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». У 2010 році позивачка отримала державну соціальну допомогу «Дітям війни» в сумі 547,80 грн.  згідно діючого законодавства. Наполягає на тому, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду відповідно до ст. 99 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне.

ОСОБА_1 має статус «дитини війни», що підтверджується копією пенсійного посвідчення.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту або обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Стаття 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату щомісячних надбавок дітям війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка. Вказана обставина не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі, й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбачена законом.

Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосії, як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсії та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тому посилання відповідача на те, що Пенсійний фонд не може бути відповідачем за цим позовом, суд не приймає до уваги.

З січня 2010 року позивачка отримує щомісячну соціальну допомогу, як дитина війни, у розмірі по 49 грн. 80 коп.

Статтею 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010р. № 2154-УІ, прожитковий мінімум на одну особу для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня – 706 грн., з 1 липня – 709 грн., з 1 жовтня – 723 грн., а з 1 грудня – 734 грн.  

З 09.07.07р. – дати ухвалення рішення Конституційним судом України від 09.07.07р. № 6-рп2007, відновлено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  в повному обсязі, тому вона й на теперішній час діє у редакції, згідно якою дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30%, а не так, як сплачено позивачу з квітня 2010 року.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Кабінету Міністрів надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно, її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Тому позивачка має право з 1 квітня 2010 році на підвищення своєї пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Підвищення до пенсії, що виплачується позивачу, слід здійснити за період з квітня по жовтень 2010 року включно.

На підставі наведених вище доводів суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а саме, донарахуванню підлягає щомісячна державна соціальна допомога у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за квітень-жовтень 2010 року з урахуванням отриманої щомісячної соціальної допомоги в розмірі 49 грн. 80 коп. щомісячно.  

Керуючись ст. ст. 160-163, 183-2 КАС України, на підставі рішення Конституційного Суду України від 09.07.07р. № 6-рп2007, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010р.,  суд

постановив:

Позов задовольнити.

Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Феодосії (м. Феодосія, вул. Українська, 44) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 30% підвищення пенсії, передбачене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з квітня по  жовтень 2010 року включно, з урахуванням отриманої щомісячної соціальної допомоги за вказаний період.  

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.

На постанову може бути подана апеляція в Севастопольський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів із дня проголошення постанови через Феодосійський міський суд у порядку ст. 186 КАС України.

Суддя: підпис

Копія вірна: суддя –                                          

Секретар -

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація