Судове рішення #12029001

Справа № 2а-4465/10/0522

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 листопада 2010 року                                                                         м. Донецьк

Суддя Калінінського районного суд м. Донецька О.В. Домарєв, розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька «Про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної  соціальної допомоги дітям війни», -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративною  позовною заявою, якою просив поновити йому строк для звернення із заявою до суду, зобов’язати відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну допомогу як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 01.01.10. Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно законодавства його віднесено до категорії дітей війни. Відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачувана йому пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком

Оскільки представник відповідача отримала копію ухвали про відкриття скороченого провадження, копію позовної заяви з додатками 01.11.10, та за спливом десятиденного строку не надала до канцелярії суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову, вважаю можливим розглянути адміністративну справу без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України.

На підставі вивчених документів, які є у справі, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням.

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який встановлює правовий статус дітей війни і визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.            

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Позовні вимоги щодо стягнення соціальної допомоги як дитині війни у 2010 році також підлягають задоволенню, оскільки Закон України «Про соціальний захист дітей війни» не скасовано, продовжує діяти, а тому відповідач зобовязан дотримуватися його положень. Згідно зі ст.. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум  для осіб які втратили  працездатність з 01.01.10 встановлено – 695 грн., з  01.04.10 – 706 грн.

Таким чином, позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну допомогу як дитині війни підлягають задоволенню за період з 01.01.10 з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до ст..99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.          

Частиною 2 ст. 100 КАС України передбачено, що якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.          

Суд приходить до висновку, що строк звернення до суду пропущено позивачем з поважних причин, оскільки він довготривалий час сподівався на те, що відповідач як державний орган влади самостійно виплатить йому доплату до пенсії у розмірі 30%  мінімальної пенсії за віком. Крім того, до 09 вересня 2010 року був встановлений інший порядок звернення до суду за захистом мого права, а рішенням Конституційного Суду України цей порядок був змінений, що неможливо було передбачити. Позивач є людиною похилого віку, постійно хворіє, є юридично не грамотною людиною, не слідкує за змінами у законодавстві, тому не мав змоги звернутися до суду раніше..

Крім того, необхідно прийняти до уваги при цьому і положення статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.  

Відповідно до ст..94 КАС України користь позивача також підлягають стягненню понесені та документально підтверджені судові витрати пропорційно задоволеним вимогам. Згідно з п.34 ч.1 ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито» Пенсійний фонд, його підприємства, установи і організації звільняються від сплати державного мита. Відповідно, судовий збір не може бути стягнений з відповідача.  

Керуючись ст.ст. 2, 11, 17. 18, 87, 94, 99, 100,122,158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Калінінському районі м. Донецька «Про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної  соціальної допомоги дітям війни» – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України Калінінському районі м. Донецька з невиплати на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно  статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в редакції, яка діяла в цей період, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.10 з урахуванням виплачених сум.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України Калінінському районі м. Донецька провести нарахування на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в редакції, яка діяла в цей період, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.10 з урахуванням виплачених сум.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя     О.В. Домарєв

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація