Справа № 2-а-414-2010р.
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 листопада 2010 року Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Лошакової Т.А.
при секретарі Шилової К.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Кваченко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосії адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов’язання виконати дії, стягнення не донарахованої суми допомоги,
встановив:
ОСОБА_3 звернулася в суд з адміністративним позовом, який неодноразово уточнювала, до Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради про визнання дій неправомірними відносно відмови виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, зобов’язати відповідача провести перерахунок та сплатити допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, за період з квітня 2009 року в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Свої вимоги обґрунтував тим, що вказані виплати гарантовані їй ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». У 2009 році зміни до вказаного Закону не вносилися. В Державному бюджеті на 2009 рік вказано, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховується згідно ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07р. було визнано неконституційним обмеження до сплати цієї допомоги в Законі України «Про Державний бюджет на 2007 рік», вказано, що Верховна Рада України не повноважна при прийняти закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів. Незважаючи на це, у 2009 році УПСЗН сплачувало їй допомогу по догляду за дитиною в розмірі, що був передбачений визнаними неконституційними положеннями Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік», а саме, у сумі 130 грн. Просить визнати дію УПСЗН м. Феодосії по сплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижчі прожиткового мінімуму неправомірними, зобов’язати відповідача перерахувати та сплатити їй недоплачену допомогу з квітня 2009 року до червня 2010 року, стягнути з відповідача на її користь недоплачену допомогу в сумі 6715 грн. з квітня 2009 року до червня 2010 року.
Представник позивачки ОСОБА_1., яка діє на підставі довіреності від 25.11.2009р., у судовому засіданні позов підтримала з підстав, що зазначені у позові.
Представник відповідача, діючий по належній довіреності, позов не визнав, пояснивши, що дійсно позивачка з квітня 2009р. має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сім’ї за попередні 6 місяців. При затвердженні Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» пунктом 23 було встановлено розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які на цей час не змінені, незважаючи на те, що Рішенням Конституційного Суду від 22.05.08р. окремі положення по обмеженню соціальних гарантій цього Закону визнані неконституційними. Виплата щомісячної допомоги по догляду за дитиною здійснюється позивачки у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України «Про Державний Бюджет України на 2009» та 2010 рік, постановою КМ України.
Суд, вислухавши пояснення сторін, з’ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені у судовому засіданні, прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ст. ст. 3, 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» одним з видів державної допомоги сім’ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб’єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб – з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, за виключенням ч. 2 ст. 4 цього Закону, призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Судом встановлено, що позивачка є матір’ю ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ар.с. 12), тобто особою, на яку поширюється дія ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому законом.
Згідно ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми» призначається та здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 22 Постанови КМУ від 27.12.2001 року № 1751 з наступними змінами і доповненнями «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 % ; з 1 січня 2009 року - 75 %, а з 01 січня 2010 року – 100% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім"ї, по догляду за якими надається допомога.
Для призначення допомоги, у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку заява про перерахунок допомоги, довідка про склад сім"ї та декларація про доходи та майновий стан. У відповідності до вимог законодавства перерахунок здійснюється з дня звернення із заявою про перерахунок. Заяву про перерахунок позивачка в управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради не надала.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачу було правильно призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень на місяць відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми» і відповідно до вищезазначених Законів, у Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради не було підстав нараховувати та сплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки в 2009 та 2010 роках діючим законодавством, згідно якого Управління праці та соціального захисту населення проводили нарахування та виплату зазначеної щомісячної допомоги, був визначений інший її розмір, а тому суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог, які стосуються виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 – 2010 рік.
Керуючись ст. ст. 11, 159, 162, 163 КАС України, на підставі ст.ст. 1, 5, 13, 15, 23 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.07 року, Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.08р., Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010р., суд
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов’язання виконати дії, стягнення не донарахованої суми допомоги відмовити.
На постанову може бути подана апеляція в Севастопольський адміністративний Апеляційний суд протягом 10 днів із дня проголошення через Феодосійський міський суд у порядку ст.186 КАС України.
Суддя: підпис
Копія вірна: суддя –
секретар -