справа № 2а-7294/10/0670
категорія 6.19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іваненко Т.В. ,
при секретарі - Ковальській І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Прокурора Олевського району < Текст >
до Олевської районної державної адміністрації < Текст >
про скасування розпорядження від 16.09.2009р. № 256,-
встановив:
Прокурор Олевського району звернувся до суду з позовом до Олевської районної державної адміністрації про скасування розпорядження №256 від 16.09.2009р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право користування на умовах оренди площею 0,4535 га ПП ОСОБА_1 на території Руднє-Бистрянської сільської ради АДРЕСА_1 за межами населеного пункту". Позов мотивує тим, що в ході проведення перевірки дотримання відповідачем вимог Земельного кодексу України було виявлено, що не затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а лише технічну документацію із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки, що суперечить вимогам ст.ст. 123, 124 Земельного Кодексу України, ст.ст. 20, 50, 51 Закону України "Про землеустрій" та п. 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р. 08.06.2010 р. Прокурор Олевського району вніс протест на оскаржуване розпорядження, який 17.06.2010 року був відхилений.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просив задовольнити на підставі наданих доказів.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надіслав заяву, в якій просив розглядати справу без його участі та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України, Законом України "Про землеустрій", Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р.
Суд встановив, що 16.09.2009 р. голова Олевської районної державної адміністрації виніс розпорядження № 256 "Про затвердження технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право користування на умовах оренди площею 0,4535 га ПП ОСОБА_1 на території Руднє-Бистрянської сільської ради АДРЕСА_1 за межами населеного пункту".
08.06.2010р. прокурор Олевського району вніс протест на оскаржуване розпорядження. Листом від 08.06.2010 р. № 173 Олевська районна державна адміністрація відхилила вказаний протест, оскільки громадянин ОСОБА_1 володіє на праві власності нерухомим майном, яке знаходиться на даній земельній ділянці. Та вказала, що згідно п. 2 Порядку розроблення землеустрою щодо відведення земельних ділянок затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 677 передбачено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення.
Відповідно до ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Частиною 2 ст. 123 ЗК України передбачено, що надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Статтею 20 ЗУ "Про землеустрій" встановлено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі:
а) розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель;
б) встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, у тому числі визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України;
в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок;
г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути);
ґ) організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою;
д) виявлення порушених земель і земель, що зазнають впливу негативних процесів, та проведення заходів щодо їх відновлення чи консервації, рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення промисловими відходами, радіоактивними і хімічними речовинами та інших видів деградації, консервації деградованих і малопродуктивних земель.
Заходи, передбачені затвердженою в установленому порядку документацією із землеустрою, є обов'язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, власниками землі, землекористувачами, у тому числі орендарями.
Відповідно до ст. 50 ЗУ "Про землеустрою" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Згідно п. 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р. проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).
Зі всього вищевикладеного випливає, що межі земельної ділянки не були встановлені в натурі, оскільки лише розпорядженням відповідача № 256 від 26.05.2004 р. затверджено технічну документацію із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі. Тобто в даному випадку є необхідним розроблення та затвердження проекту землеустрою у відповідності до ст. 123 ЗК України, ст. 50, 51 ЗУ "Про землеустрій" та п. 2 вищевказаного Порядку, а отже, позов підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 50, 51 Законом України "Про землеустрій", ст. 123 Земельного кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р. "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", ст.ст. 86, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Скасувати розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації від 16.09.2009 року №256 "Про затвердження технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право користування на умовах оренди, площею 0,4535 га ПП ОСОБА_1 на території Руднє-Бистрянської сільської ради АДРЕСА_1 за межами населеного пункту".
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко
Повний текст постанови виготовлено: 15 жовтня 2010 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.