Судове рішення #12025484

 УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  19листопада2010р.                             м. Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючого                  Горблянського Я. Д.

суддів                                     Матківського Р.Й.,  Меленко О.Є.

секретаря                             Сурмачевської У.С.

      з участю:           представника апеллянта  ОСОБА_1- ОСОБА_2

                                позивача ОСОБА_3 та його представника ОСОБА_4

    відповідача    ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_5, ОСОБА_1  про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини -  за апеляційною скаргою ОСОБА_2 - представника ОСОБА_1 - на рішення  Рогатинського  районного  суду від  13 жовтня 2010 року, -    

в с т а н о в и л а:

  ОСОБА_3  звернувся в суд з позовом  про надання йому додаткового строку  для подачі заяви на  прийняття спадщини.  

Рішенням Рогатинського районного суду від 13.10.2010 року позов задоволено.     Визначено ОСОБА_3 додатковий строк тривалістю один місяць  для подання заяви в Рогатинську районну державну нотаріальну контору про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті його матері ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, який рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

На дане рішення представник відповідачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2  подав апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що  воно ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального  права.    

________________________________________________________________________

  Cправа № 22-ц-6145/2010р.                    Головуючий у 1 інстанції –  Могила Р.Г.

  Категорія   37                                     Суддя - доповідач - Горблянський Я.Д.

 

         Підставою звернення до суду для визначення особі додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст.1272 ЦК України є наявність поважної причини.  

Суд поважними причинами пропуску строку для подачі заяви в нотаріальну контору в рішенні вказує незначний  термін  пропуску строку на подачу заяви, велике навантаження нотаріуса, що прийомними днями у нотаріуса є тільки три дні в тиждень, а також що у позивача характер роботи пов’язаний з відрядженнями. Однак наведені причини не є поважними, а тому позивач строк на прийняття спадщини пропустив без поважних причин. Крім цього позивач та його представник умисно, грубо нехтували своїми процесуальними обов’язками.    Тому  вважає що суд ухвалив незаконне рішення.     Просить дане рішення скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в позові.

   Розглянувши матеріали справи, вислухавши сторони, оцінивши зібрані докази, колегія суддів приходить до висновку про  відхилення апеляційної скарги.

Як встановлено  судом першої інстанції  ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Рогатині померла   ОСОБА_6  Сторони по справі являються  дітьми померлої.

Ще за життя ОСОБА_6, по заповіту від 18.02.2008 року, посвідченого державним нотаріусом Рогатинської районної державної нотаріальної контори, заповіла все належне їй майно після смерті синові ОСОБА_3

За заявами ОСОБА_5 та ОСОБА_1 Рогатинською державною нотаріальною конторою 06.03.2010 року видано свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно якого вони є власниками по 1/6 спадкового майна, оскільки  є непрацездатними і мають право на обов’язкову долю у частці спадкового майна незалежно від заповіту відповідно до ст.1241 ЦК України..

Решта 4/6 спадкового майна по заповіту повинно належати ОСОБА_3

 Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

  Судом встановлено що позивач заяву про прийняття спадщини в нотаріальну контору  подавав з порушенням даних строків, а саме 25.12.2009 року.

 Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.  

Як зазначено в п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України  від 30.05.2008 року «Про судову практику в справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує повністю причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивач з такою заявою звернувся до Рогатинського районного суду, вказавши причини пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

 Суд першої інстанції, оцінивши надані докази, прийшов до висновку що позивачем даний строк пропущено з поважних причин, та врахувавши волевиявлення дарувальника, визначив йому додатковий строк для подачі заяви в нотаріальну контору  про прийняття спадщини по заповіту.

З висновком суду першої інстанції погоджується і колегія суддів, оскільки воно ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують його законності і обгрунтованості.

Підстав для його скасування і ухвалення нового рішення колегія суддів не вбачає.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.307,308,313-315,317 ЦПК України, колегія суддів, -

 ухвалила :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2  - представника ОСОБА_1 - відхилити.  

Рішення  Рогатинського районного  суду  від 13 жовтня 2010 року  залишити без зміни.

 Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до  Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом  двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

        Судді:                                                                                  Я.Д.Горблянський

                                                                                                     Р.Й. Матківський                                                                                                                          

                                                                                                     О.Є. Меленко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація