Справа № 2а- 3453/ 10/0524
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2010 року м. Кіровське
Кіровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого – судді Артеменко Л.І.
при секретарі Мігаліній Л.Ю.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду № 2 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Кіровське Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання зробити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
04 листопада 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що має статус «дитини війни», у зв»язку з чим у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі – Закон) виплачувана йому пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, однак в 2010 році відповідач провадив йому нарахування та виплату зазначеного підвищення в розмірі 49,80 грн щомісяця, чим порушив його права. Просив визнати протиправною бездіяльність відповідача по не нарахуванню пенсії в передбаченому законом розмірі та зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити зазначене підвищення до пенсії з 1 січня 2010 року по 31 жовтня 2010 року.
В судовому засіданні позивач позов підтримав повністю, просив задовольнити, суду пояснив, що раніше вже звертався до суду з приводу розміру виплачуваної йому пенсії з урахуванням її підвищення як дитині війни на 30% мінімальної пенсії за віком, і судом було прийнято рішення про визнання дій відповідача по виплаті пенсії без її підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком неправомірними, а тому він був впевнений, що відповідач, як суб’єкт владних повноважень, якому вказали на неправомірність дій, буде в подальшому діяти у відповідності з законом і виплачувати йому пенсію з дотриманням ст.. 6 Закону. В листопаді 2010 року він звернувся до відповідача, щоб пересвідчитись в цьому, і з виданої довідки дізнався, що йому в 2010 році пенсія виплачувалась з її підвищенням лише на 49,80грн без дотримання вимог ст. 6 Закону.
Відповідач до початку судового засідання надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких посилається на те, що порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та їх розмір встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», що є у відповідності з вимогами ст.. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», якою надано право Кабінету Міністрів України встановлювати фактичні розміри соціальних виплат, які визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в межах фактичних асигнувань. Вимоги позивача вважав незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову, справу розглянути без участі представника управління, копію прийнятого рішення направити до управління.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року , та відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» набув статусу дитини війни. Згідно довідки відповідача перебуває у нього на обліку, в 2010 році щомісяця отримує надбавку до пенсії як дитина війни в розмірі 49,80 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі –Закон) в редакції, яка діє з 22 травня 2008 року, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Законами України «Про прожитковий мінімум», «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних i демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Відповідно до ст.. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» в 2010 році розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і, відповідно, розмір мінімальної пенсії за віком становить: з 1 січня 2010 року – 695,00 грн., з 1 квітня – 706,00 грн., з 1 липня – 709,00 грн., з 1 жовтня – 723,00 грн., з 1 грудня – 734,00 грн, і розмір щомісячної пенсії позивачу повинен був збільшений в січні-березні 2010 року на 208,50 грн (695х30%), в квітні-червні 2010 р на 211,80грн ( 706 х30%), в липні-вересні 2010 року – на 212,70грн (709 х 30%), в жовтні – на 216,19 грн (723 х30%).
В 2010 році позивачу нараховувалось та виплачувалось підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року в твердому розмірі, а саме, по 49,8 грн щомісяця по жовтень 2010 року включно, що менше від розміру підвищення до пенсії, на яке позивач має право.
Згідно пп 7 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомоги на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства. Отже, відповідач є органом, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, а тому повинен був діяти у відповідності з вимогами статті 6 Закону і здійснити позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог зазначеної статті нарахування пенсії як дитині війни проводив не дотримуючись вимог ст.. 6 Закону, чим і вчинив неправомірну бездіяльність.
Суд відхиляє заперечення відповідача стосовно правомірності його дій щодо застосування до спірних правовідносин ст.. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», оскільки передбачене ст.. 6 Закону підвищення розраховується з мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму, а не з розміру мінімальної заробітної плати, і Закон України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» закінчив свою дію 31 грудня 2009 року. Крім того, ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» встановлено, що розмір державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно – правовими актами Кабінету Міністрів України, додатково відтворюючи принцип ієрархічності нормативно- правових актів.
Для визначення соціальних гарантій дітям війни існує спеціальний Закон, а саме ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що встановлює виплату пенсії з її підвищенням на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не вносилися.
Підзаконний нормативний акт, яким є Постанова Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не відповідає ні ст.6 Закону, ні ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», взагалі не приймалася у відповідності з положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та у його розвиток, а тому суд, керуючись ч.3 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, повинен застосувати правовий акт, який має вищу юридичну силу, тобто, діючі на теперішній час ст.6 Закону та ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
Оскільки Законом обов»язок про перерахунок пенсії покладено на відповідача, суд вважає за необхідне зобов»язати відповідача зробити перерахунок пенсії відповідно до вимог чинного законодавства та провести відповідні виплати з 1 січня 2010 року по жовтень 2010 року з урахуванням виплачених сум, оскільки протягом січня- жовтня 2010 року позивач отримував пенсію з її підвищенням на 49,80грн.
Як встановлено судом, позивач дізнався про порушення його прав щодо отримання пенсії в передбаченому законом розмірі в 2010 році лише в листопаді 2010 року, звернувшись до відповідача, що відповідачем не спростовано; звернувся до суду за захистом порушеного права на протязі менше місяця, а тому суд приходить до висновку, що він не пропустив встановленого ст.. 99 КАС України строку звернення до суду за захистом порушеного права.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 52, 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 158 – 163 Кодексу адміністративного судочинства, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Кіровське з ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії як дитині війни з підвищенням її відповідно до вимог ст.. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 1 січня 2010 року по 31 жовтня 2010 року включно.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Кіровське Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з 1 січня 2010 року по 31 жовтня 2010 року з урахуванням сум, виплачених у цей період.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана. У разі подання апеляційної скарги судове рішення. якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Кіровський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Встановити відповідачу чотирьохмісячний строк з дня набрання постановою законної чинності для подання до суду звіту про виконання постанови в частині здійснення перерахунку пенсії.
Суддя: Л.І. Артеменко