Судове рішення #12012128

   

ПОСТАНОВА  

  Іменем  України    

 

  справа №2-а-1280/10  

м. Балаклія                                                                                             16 листопада 2010 року

  Балаклійський районний суд Харківської області  під головуванням  Стригуненко В.М.,

 розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом   ОСОБА_2   до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про   визнання бездіяльності протиправною та зобов   '   язання вчинити певні дії  , -

  в с т а н о в и в   :  

 26.10.2010 року позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Позовні вимоги підтверджуються: паспортом позивача; пенсійним посвідченням, запереченнями і довідкою УПФ України в Балаклійському районі Харківської області.

При прийнятті постанови суд керується:

•   ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне  страхування»,

•   Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-УІ,

•   Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року,

•   ч. 2 ст. 19, ст.22, ст.46, ст. 152 Конституції України,

•   ст. 2, ч. 2 ст. 5, ч. 1 ст. 94 КАС України.

Оцінивши викладені позивачем та відповідачем обставини, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.

Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню частково.

 Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-VI від 09.07.2003 року для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до абз.3 ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-VI від 09.07.2003 року за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Відповідно до правил ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-VI від 09.07.2003 року заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:  

Зп = Зс х (Ск : К), де:  

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;  

Зс -   середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії  ;  

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);  

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.  

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату   працівників, зайнятих в галузі економіки України,   за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузі економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середнюзаробітну плату працівників, зайнятих в галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Згідно правил ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-VI від 09.07.2003 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Відповідно до наказу Державного комітету статистики, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України від 31.12.2003 року №472/352/398 «Про затвердження Тимчасової методики визначення показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» середня заробітна плата визначена в середньому на одну застраховану особу по Україні, з якої сплачені страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

 Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VІ до абз.3 ч.1 ст.40 та до ч.4 ст.42 Закону №1058-VI внесені зміни. Проте, Рішенням Конституційного Суду України №10–рп/2008 від 22.05.2008 року вказані зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Пунктом 6 зазначеного Рішення визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України №107-УІ, визнаних не конституційними.  Таким чином, зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI, втратили чинність з 22 травня 2008 року.

 Суд не бере до уваги заперечення відповідача, оскільки  Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має вищу юридичну силу і, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, саме цей Закон, а не Постанова КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» підлягає застосуванню при вирішенні даного спору.  З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до відповідача за перерахунком пенсії   16.03.2009 року  . Відповідач для перерахунку пенсії позивачу повинен був застосовувати середню заробітну плату працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення, тобто за 2008 рік, а не за 2007 рік.  Також доводи відповідача про неможливість застосування для оптимізації періоду, що настав після призначення пенсії, тобто виключення до 60 календарних місяців підряд, який становить не більше 10% тривалості страхового стажу, на підставі Постанови КМУ №530 не відповцідають Закону №1058-VI.

В частині зазначення конкретної суми, яку необхідно застосовувати при обчисленні пенсії суд відмовляє з тих підстав, що спір за даним позовом йде про невірний рік застосування середньої заробітної плати працівникам, зайнятим у галузях економіки України, а не про сам показник середньої плати. Відповідачем виплати з розміру середньомісячної заробітної плати за 2008 рік не здійснювались, тому і спору про її розмір немає, в цій частині охоронювані права, інтереси позивача, які підлягають судовому захисту відповідно до КАС України, не порушені.

 Керуючись ст.ст. 94, 158, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,    

  п о с т а н о в и в   :  

 1.   Адміністративний позов задовольнити частково.

 2.   Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області по не виконанню приписів статтей 40 і 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка призвела до порушення прав   ОСОБА_2   на перерахунок та отримання пенсії   з 01 квітня 2009 року  .

 3.   Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії   ОСОБА_2   з   01 квітня 2009 року   відповідно до статтей 40 і 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати працівникам, зайнятим у галузях економіки України за 2008 рік, при цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, здіснити виключення періоду до 60 календарних місяців підряд за умови, що вказаний період становить не більше 10% тривалості страхового стажу, та провести виплату належних сум відповідно до закону, з урахуванням виплачених сум.

 4.   В іншій частині позову відмовити.

 5.   Стягнути з Державного бюджету України на користь   ОСОБА_2   судовий збір у розмірі 3 гривні 40 копійок.

 Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області  шляхом подачі в 10-денний строк з дня  отримання її копії  апеляційної скарги .

 Суддя                                                                                                               В.М. Стригуненко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація