Судове рішення #12009580

Копія                                                                            

       

Апеляційний суд міста Севастополя  

   

Справа  № 22ц–3193/2010р.       Головуючий в першій  

інстанції Лугвіщик А.М.  

Категорія            33                                доповідач в апеляційній  

          інстанції Клочко В.П.  

 

  Р І Ш Е Н Н Я    

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И    

  28 жовтня 2010 року   колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду міста Севастополя в складі:

головуючого судді        - Клочка В.П.,  

суддів                   - Зотова В.С., Сундукова В.М.,  

за участю секретаря      – Одажиу Л.І.,  

позивача                 - ОСОБА_4,  

представника відповідача -   ОСОБА_5,  

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Севастополі цивільну справу за   позовом  ОСОБА_4 до Головного управління державного казначейства України в м. Севастополі про відшкодування матеріального збитку та моральної шкоди, завданих незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури та суду, за апеляційними скаргами ОСОБА_4, Головного управління державного казначейства України в м. Севастополі на ухвалу місцевого суду Гагарінського району м. Севастополя від 14 грудня 2009 року,  

  В С Т А Н О В И Л А :       

 В вересні 2007 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення з державного бюджету суму матеріального збитку в розмірі 80 900 грн. та 5 000 000 грн. моральної шкоди, мотивуючи вимоги тим, що в зв’язку з порушенням відносно нього кримінальної справи позивач 17.06.2000р. був заарештований. 16.08.200р. запобіжний захід було змінено на підписку про невиїзд. 07.04.2006р. вироком суду був оправданий. ОСОБА_4 вказує, що 7 років він знаходився під слідством та судом, зазнав найсильніших моральних та душевних страждань, переніс приниження, протягом двох місяців незаконно утримувався під вартою та протягом 6 років під підпискою про невиїзд, в зв’язку з чим порушився його звичний уклад життя, був позбавлений повноцінної праці та отримання доходу.  

Ухвалою місцевого суду Гагарінського району м. Севастополя від 14.12.2009р. позов задоволено частково. З Головного управління державного казначейства України в м. Севастополя на користь ОСОБА_4 стягнуто матеріального збитку в розмірі 2 400 грн., моральної шкоди – 50 000 грн., а всього стягнуто 52 400 грн. В решті позову відмовлено.  

В апеляційній скарзі ОСОБА_4 ставить питання про скасування ухвали суду першої інстанції, вказує, що сума матеріального збитку та моральної шкоди необґрунтовано занижена судом та просить постановити нову ухвалу, якою стягнути на його користь 5 388 740 грн.  

В апеляційній скарзі представник відповідача також ставить питання про скасування ухвали суду першої інстанції вказуючи на порушення судом норм матеріального та процесуального права та просить прийняти нове рішення, яким в задоволенні вимог позову відмовити.  

Судова колегія вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.  

Відповідно до   ч.1 ст.1176 ЦК України, шкода, завдана фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт, відшкодовується державою в повному обсязі незалежно від вини посадових і службових осіб органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду.  

Згідно до ст.ст.1-4 ЗУ „Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду”, завдана громадянинові шкода внаслідок незаконного засудження підлягає відшкодуванню. Право на відшкодування шкоди виникає зокрема в випадку постановлення виправдувального вироку суду. Громадянинові відшкодовуються (повертаються) зокрема заробіток та інші грошові доходи, які він втратив в наслідок незаконних дій та моральна шкода. Відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом провадиться за рахунок коштів державного бюджету.  

Як встановлено судом першої інстанції, вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 в період з 17.06.2000р. по 01.03.2007р. знаходився під судом та слідством, з яких з 17.06.2000р. по 15.08.2000р. перебував під вартою, з 16.08.2000р. по 22.08.2006р. – під підпискою про невиїзд.  

Вироком Гагарінського районного суду м. Севастополя від 07.04.2006р., який ухвалою Верховного Суду України від 01.03.2007р. залишено без змін, ОСОБА_4 визнано невинним в скоєні злочину, передбаченого ч.2 ст.70, ст.165 КК України, та виправдано за відсутністю складу злочину.  

Внаслідок незаконних дій відносно ОСОБА_4 за вказаний час останній зазнав моральної шкоди та втрату грошового доходу, про що суд першої інстанції вірно дійшов висновку, проте розрахунок відшкодування моральної шкоди судова колегія вважає невірним, а тому приходить до висновку про зміну рішення суду в цій частині.  

Згідно до ч.3 ст.13   ЗУ „Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду”, відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом провадиться виходячи з розміру не менш одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством чи судом.  

Згідно до ст.55 ЗУ „Про державний бюджет України на 2009 рік”, мінімальний розмір заробітної плати з листопада 2009 року складає      744 грн.  

Таким чином, розмір морального відшкодування складає 57 276 грн. (74 місяці (за період з 17.06.2000р. по 22.08.2006р.) х 774 грн.).  

Тим часом, виходячи з положень ЗУ „Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду”, Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, враховуючи глибину моральних страждань позивача через незаконні дії відносно нього впродовж тривалого часу – 7-ми років, судова колегія вважає за можливе стягнути на користь останнього моральну шкоду в розмірі 60 000 грн.  

В той же час, відповідно до п.1.2 Порядку виконання Державним казначейством України рішень суду щодо відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури, а також судів, згідно до якого виконання судових рішень, які передбачають відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури, а також судів здійснюється Державним казначейством України за попереднім інформуванням Міністерства фінансів України, Головне управління державного казначейства України в м. Севастополі є неналежним відповідачем в справі та стягнення відшкодувань підлягає з Державного бюджету України саме через Державне казначейство України.  

Керуючись ч.1 ст.1176 ЦК України, ст.ст.1-4, 13 ЗУ „Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду”, п.1.2 Порядку виконання Державним казначейством України рішень суду щодо відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури, а також судів, ст.303, п.3 ч.1 ст.307, ст.309, ст.313, ч.2 ст.314 ЦПК України,  

    В И Р І Ш И Л А   :  

  Апеляційні скарги  ОСОБА_4, Головного управління державного казначейства України в м. Севастополі задовольнити частково.  

 Ухвалу місцевого суду Гагарінського району м. Севастополя від 14 грудня 2009 року змінити.  

Стягнути з   Державного бюджету України через Державне казначейство України на користь  ОСОБА_4 матеріальну шкоду в розмірі 2 400 грн., моральну шкоду в розмірі – 60 000 грн., а всього стягнути 62 400 грн.  

В іншій частині ухвалу місцевого суду Гагарінського району        м. Севастополя від 14 грудня 2009 року залишити без змін.  

 Рішення   набирає чинності з моменту його проголошення та може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.  

 Головуючий:                 /підпис/          В.П. Клочко  

Судді:                      /підпис/          В.С. Зотов  

/підпис/          В.М. Сундуков  

 Копія вірна:

Суддя Апеляційного суду  

міста Севастополя В.П. Клочко  

         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація