КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2010 року Справа № 2а-3229/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Петренко О.С.
при секретарі - Господарікову М.О.
за участю представників:
прокурора - клопотання про розгляд справи без участі
позивача - клопотання про розгляд справи без участі
відповідача - клопотання про розгляд справи без участі
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Знам'янського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду в м. Знам'янка
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Завод Пуансон»
про відшкодування заборгованості на покриття витрат на виплату пенсій на пільгових умовах в сумі 6969 грн. 29 коп., -
ВСТАНОВИВ:
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернувся Знам’янського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Знам’янка з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Завод Пуансон» про відшкодування заборгованості на покриття витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах в сумі 6969 грн. 29 коп..
Позовні вимоги мотивовані тим, що ВАТ «Завод Пуансон» має заборгованість по сплаті пільгових пенсій у добровільному порядку не сплачує, чим порушує вимоги Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Прокурор та представник позивача, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, в судове засідання не прибули, при цьому подавши клопотання про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату і місце судового розгляду, в судове засідання не прибув, проте надав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, при цьому позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в судах у випадках визначених законом.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Ст. 60 КАС України визначено, що у випадках встановлених законом, прокурор може звернутися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
В ході судового розгляду встановлено, що ВАТ «Завод Пуансон» перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Знам’янка, як платник страхових внесків /а.с. 9/.
Згідно листа від 05.08.2010 року № 3164/02-31 відповідачу було нараховано та пред’явлено до сплати по списку № 1 за серпень 2010 року –254 грн. 52 коп. По списку № 2 за серпень 2010 року –5154 грн. 13 коп. та доплата по новопризначеним пенсіям складає 838 грн. 31 коп. /а.с. 14/. Даний лист представником відповідача отримано 11.08.2010 року, про що свідчить підпис.
Згідно листа від 13.07.2010 року № 2744/02-31 платнику нараховано та пред’явлено до сплати по списку № 2 за серпень 2010 року 722 грн. 33 коп. Всього по списку № 2 за серпень 2010 року 6714 грн.77 коп. Фактичної сплати не було.
Таким чином загальна сума боргу складає 6969 грн.29 коп. = 254 грн.52 коп. + 6714 грн. 77 коп.
Згідно п а ст. 13 Закону України від 05.11.1991 року № 1788 - XII «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
В Прикінцевих положеннях Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин. на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20% з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100 - відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок покриття фактичних витрат на доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", визначений в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 1 9.1 2.2003 № 2І -1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663. В даному порядку вказано, що підприємства щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів ""б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.
Крім цього, у частині 2 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах із шкідливими умовами праці за списком 1 та 2 виробництв та професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці сплачують до Пенсійного фонду суми, що покривають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах з особливо шкідливими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій та посад, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт, рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до Закону.
За таких обставин, вимоги позивача про стягнення відшкодування заборгованості на покриття витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах боржника є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Виплата пенсій за віком на пільгових умовах за рахунок коштів Пенсійного фонду України, згідно із ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не передбачено.
У зв'язку з невідшкодуванням ВАТ «Завод Пуансон» заборгованості до Пенсійного фонду України ускладнюється виконання управлінням ПФУ одного з Основних завдань –повне і своєчасне фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат - чим порушуються права та інтерес-громадян і держави.
На теперішній час сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена, в зв'язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь суму заборгованість по відшкодуванню витрат на виплат та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах .
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах із шкідливими важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінету Міністрів України на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповіли до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом (до набрання чинності Закону України № 1058 діяв Закон України № 400). Згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону України № 400. для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за ставкою 100 відсотків від об'єкта оподаткування.
Відповідно до чинного законодавства, пенсії, що призначені відповідно до пункту "а-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають відшкодуванню Пенсійному фонду України до досягнення працівниками пенсійного віку, встановленого чинним законодавством (для чоловіків - 60 років). Після досягнення працівниками, які вийшли на пенсію на пільгових умовах, пенсійного віку, виплата здійснюється на загальних підставах за рахунок коштів Пенсійного фонду.
Згідно з п.6.8 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" підприємства щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У встановлений законом строк відповідачем суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах не були внесені до Пенсійного фонду, внаслідок чого утворилася заборгованість перед Пенсійним фондом .
На час розгляду справи заборгованість відповідачем добровільно не сплачена і тому підлягає примусовому стягненню на користь позивача.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст. 94 КАС України).
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому наявні підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 86,94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Завод Пуансон» (код ЄДРПОУ - 14307334,п/р 290292 ОД "Райффайзен банк Аваль", МФО - 323538) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янка (р/р - 256083011229 в КОУ ВАТ Держощадбанк України, МФО - 323475, код 20650065) заборгованість на покриття витрат на виплату пенсій на пільгових умовах в сумі 6969 (шість тисяч дев'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 29 коп.
Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.С. Петренко