Судове рішення #12001541

Справа № 2-6765/10  

  Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

  15 листопада 2010 року                                Деснянський районний суд м. Чернігова  

  у складі  судді     Бечко Є.М.  

при секретарі  Чернобай Н.О.,  

за участю представника позивача,  

третьої особи  

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Чернігові  цивільну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Чернігові до Управління освіти Чернігівської міської ради про визнання недійсним та скасування Акту розслідування нещасного випадку форми Н-5 та акту про нещасний випадок форми Н-1,  

  в с т а н о в и в:  

  Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання недійсним та скасування Акту розслідування нещасного випадку форми Н-5 та Акту про нещасний випадок форми Н-1, що стався 21.01.2010 року з учителькою англійської мови ЗНЗ І-ІІІ ступенів №3 ОСОБА_1.  

Свої вимоги мотивував тим, що при проведенні розслідування нещасного випадку комісія з розслідування не дотрималась Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і  аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 25.08.2004 р. № 1112, зокрема пункту 13 вказаного порядку, щодо встановлення обставин і причин нещасного випадку, не було складено схеми з точним зазначенням місця падіння, не зазначено відомостей про режим роботи ОСОБА_1 21.01.2010 р., в зв’язку з чим  є підстави вважати, що падіння сталось поза межами території школи, що є підставою вважати нещасний випадок невиробничого характеру.  

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов.  

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надіслав заяву про  відкладення розгляду справи чи  розгляд справи у його відсутність, позов не визнав повністю, надіславши суду заперечення.  

Третя особа ОСОБА_1 в судовому засіданні  проти позову заперечувала, вважаючи, що розслідування проведене правильно, акти форм Н-5 та Н-1складені правильно та правомірно.  

Заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.  

В судовому засіданні встановлено, що 21.01.2010 року учителька англійської мови ЗНЗ І-ІІІ ступенів №3 ОСОБА_1, йдучи зі школи, послизнулась та впала, травмувавши  при цьому  праву руку.  

28.01.2010 р., наказом №47 Управлінням освіти Чернігівської міської ради  було створено комісію для проведення розслідування вказаного нещасного випадку.  

За результатами розслідування комісія прийшла до висновку, що отримана ОСОБА_1 травма має виробничий характер, а тому  18.02.2010 року склала акт розслідування нещасного випадку форми Н-5 та акт №7 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, форми Н-1.  

Член комісії, страховий експерт Ясочко Т.О. підписала  Акти з окремою думкою, в якій зазначила про невідповідність висновків комісії обставинам  події.  

Як вбачається з пояснень сторін та  матеріалів справи, опис місця події, де стався нещасний випадок, викладений з пояснювальних записок та протоколів опитування свідків, не складено схему з точним зазначенням місця падіння потерпілої, не зазначено відомості про  режим роботи ОСОБА_1 21.01.2010 р. та не з’ясована належність території, де стався нещасний випадок.  

Частиною 6 ст. 13 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 р. № 1105 встановлено, що факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці", а згідно з ч. 2 ст. 14 цього ж Закону перелік обставин, за яких настає страховий випадок, визначається Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади.  

Процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, що сталися на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності чи у фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, визначає Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року № 1112.  

Відповідно до п.п. 10, 11 вказаного Порядку для проведення розслідування наказом роботодавця створюється комісія з розслідування нещасного випадку у складі не менше 3-х осіб, до якої включаються керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій спеціаліста з питань охорони праці (голова комісії), керівник структурного підрозділу підприємства, на якому стався нещасний випадок, представник робочого органу виконавчої дирекції Фонду, представник первинної організації профспілки, членом якої є потерпілий, або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці, інші особи.  

Згідно з п. 13 Порядку комісію зобов’язана:  

обстежити місце нещасного випадку, одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо, опитати свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб;  

визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;  

з’ясувати обставини і причини нещасного випадку; визначити чи пов’язаний цей випадок з виробництвом; установити осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, розробити заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам;  

скласти акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5, а також акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1, якщо цей нещасний випадок визнано таким, що пов’язаний з виробництвом, або акт про нещасний випадок, не пов’язаний з виробництвом, за формою НПВ, якщо цей нещасний випадок визнано таким, що не пов’язаний з виробництвом.  

3ясування обставин і причин нещасного випадку, визначення, чи пов’язаний нещасний випадок з виробництвом, та складання відповідних актів є спеціальною компетенцією комісії з розслідування нещасного випадку, а не суду, отже встановивши наявність порушень Порядку, суд вважає за необхідне визнати недійсними та скасувати Акту розслідування нещасного випадку форми Н-5 та Акту про нещасний випадок форми Н-1, що стався 21.01.2010 року з учителькою англійської мови ЗНЗ І-ІІІ ступенів №3 ОСОБА_1.  

Вказане рішення  є підставою для проведення повторного розслідування нещасного випадку, шляхом створення комісії з повторного розслідування зазначеного нещасного випадку Управлінням освіти Чернігівської міської ради.  

  Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 209,  212- 214 ЦПК України, суд, -  

  в и р і ш и в:  

    Позов задовольнити.  

  Визнати недійсними та скасувати Акт від 18.02.2010 року розслідування нещасного випадку форми Н-5 та Акт №7 від 18.02.2010 року про нещасний випадок форми Н-1, що стався 21.01.2010 року з учителькою англійської мови ЗНЗ І-ІІІ ступенів №3 ОСОБА_1.  

  Рішення  може  бути  оскаржене до апеляційного  суду Чернігівської  області.  

Апеляційна скарга на рішення суду  може бути  подана протягом 10 днів з дня  проголошення рішення.  

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

      С у д д я    

   

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація