Судове рішення #11994969

  Справа № 2а-1096/2010рік  

У Х В А Л А    

Про залишення позовної заяви без розгляду  

  20 вересня 2010 року                                                                   м. Білгород – Дністровський  

  20 вересня 2010 року суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Донцов Д.Ю., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Білгород-Дністровського району про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» та поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду,  

  ВСТАНОВИВ:  

  15.09.2010 року ОСОБА_1  звернулася до  суду з вищевказаним  позовом   до Управління Пенсійного фонду України в якому просить стягнути на її користь з управління Пенсійного фонду України в Білгород-Дністровському недоплачену йому, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком згідно Закону України з 01.01.2006 р. по 2008 р. включно.  

Суд вважає за необхідне залишити даний адміністративний позов без розгляду з наступних підстав.  

Стаття 99 КАСУ, який  зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2453-ІV (2453-17) від 07.07.2010 року передбачає загальний шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

Відповідно до ст.99 КАС України в редакції, яка діяла до внесення змін згідно із Законом № 2453- ІV (2453-17) від 07.07.2010 року, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

Закон України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-1V від 18 листопада 2004 року (зі змінами та доповненнями станом на час розгляду спірних правовідносин), встановлює правовий статус дітей війни та визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.  

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Дію вищенаведеної статті 6 Закону України було зупинено на 2006 рік згідно із законом України від 20.12.2005 року «Про державний бюджет України на 2006 рік» та відновлено з 02.04.2006 року відповідно до закону України від 19.01.2006 року «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», у зв’язку з виключенням пункту 17 статті 77 Закону України від 20.12.2005 року «Про державний бюджет на 2006 рік».  

Пунктом 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням статті 111 цього Закону, якою було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.  

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян був визнаний таким, що не відповідає  Конституції України (є неконституційним) пункт 12 статті 71, стаття 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V, яким була зупинена на 2007 рік дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей  війни».  

Підпунктом 2 пункту 41 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України  на 2008 рік»  стаття 6 Закону України «Про  соціальний захист дітей війни» викладена в новій редакції, яка передбачає, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону  України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, при цьому зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.  

Як вбачається з матеріалів справи, з вищевказаним адміністративним позовом позивачка    звернулася 15 вересня 2010 року, тобто з пропущенням встановленого строку звернення до адміністративного суду.  

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені ст. 100 КАС України, згідно якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.  

Згідно ч. 1 п. 5 ст. 107 КАС України суддя після одержання  позовної заяви з’ясовує, чи: подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).  

Таким чином, питання про залишення позовної заяви без розгляду у зв’язку з пропущенням строків установлених законом для її подання або про поновлення строків звернення до суду згідно вимог ст. 107 КАС України вирішується суддею  до відкриття провадження у справі, після одержання позовної заяви.  

Адміністративний позов  ОСОБА_1 містить клопотання про поновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2006 р.  по 01.12.2008 р.  

В обґрунтування клопотання позивач зазначає, що про належні її як дитині війни виплати  їй стало відомо лише після висвітлення зазначених подій у пресі у зв’язку з ухваленням відповідного рішення Конституційним Судом України 09 липня 2007 року. Отже про порушення її прав, що на момент винесення рішення Конституційним Судом тривало понад півтора року, їй стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації.  

Але необізнаність особи, а також незнання діючого законодавства не можуть бути визнані поважними причинами пропуску строку звернення до суду, так як відповідно до ст. 57 Конституції України, всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов’язків обов’язково підлягають оприлюдненню, а отже позивач мала можливості дізнатися про порушення її прав та своєчасно  звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів.  

Статтею  67 Закону України «Про Конституційний суд» передбачено, що ухвали, рішення і висновки Конституційного Суду України разом з окремою думкою  суддів  Конституційного  Суду  України  протягом наступного  робочого  дня  після  їх  підписання оприлюднюються на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України і  направляються Президенту  України,  Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України. Рішення і  висновки  Конституційного  Суду  України  разом  з  
окремою  думкою суддів Конституційного Суду України публікуються у "Віснику  Конституційного  Суду  України"  та  в  інших  офіційних виданнях України.  

Вищевказані рішення Конституційного суду №6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 були оприлюднені у встановленому законом порядку та опубліковані у «Віснику Конституційного Суду України».  

За таких обставин, підстав для задоволення клопотання позивача про поновлення строків звернення до адміністративного суду судом не встановлено.  

У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає за можливе відмовити позивачу у задоволенні клопотання про поновлення строку для звернення до суду та залишити позовну заяву без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.  

На підставі викладеного, керуючись  ч. 3 ст. 99, ч.1 ст. 100, ст.165 КАС України, суддя, -  

  УХВАЛИВ:  

  В задоволенні клопотання ОСОБА_1  про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду   - відмовити.  

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Білгород-Дністровського району про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» та поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду - залишити без розгляду.  

Надіслати невідкладно особі, яка подала позовну заяву, копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.    

Роз'яснити позивачу, що залишення позовної заяви без розгляду не перешкоджає повторному зверненню до суду з позовом у порядку, встановленому законом.  

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Одеської області через суд першої інстанції. Апеляційна   скарга   на   ухвалу  суду  першої  інстанції подається протягом п'яти днів  з  дня  проголошення  ухвали.  У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.  

 

Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація