Судове рішення #11993967

Справа   № 2-2752  

2010 рік  

Р  І  Ш  Е  Н  Н Я  

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

  18 жовтня 2010 року                                                                          м. Білгород - Дністровський  

Білгород – Дністровський міськрайонний  суд  Одеської області  

у складі:  головуючого –  одноособово судді Донцова Д.Ю.,  

    при секретарі  - Мамончик К.І.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Білгород – Дністровському Одеської області  цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,  

 ВСТАНОВИВ:

  Позивачка звернулася до суду з позовною заявою до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання нею заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1., за заповітом, вказуючи, що встановлений законом строк для прийняття спадщини пропущений нею з поважних причин.  

Представник позивачки у судовому засіданні від імені позивачки позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі з підстав, наведених у позові.  

Представник відповідача, Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, у судове засідання не з’явився. Відповідач про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, згідно наданої до суду письмової заяви просить розглядати справу без участі його представника, з будь-яким прийнятим рішенням суду згоден.  

Суд вислухавши пояснення присутніх у судовому засіданні сторін, оголосивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.  

У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2  (свідоцтво про смерть НОМЕР_1, видане 18.06.1984р. Шабівською сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області, актовий запис № 81).  

Позивачка є дочкою померлої ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2, виданим 01.10.1951 р. Джуринською сільською радою Шаргородського району Вінницької області.  

Прізвище «ОСОБА_1» після укладення шлюбу позивачкою змінено на «ОСОБА_1», що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_3, виданим 02.03.1974 р. Шабівською сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області, актовий запис № 12.  

За період життя, а саме 27.01.1982 р., ОСОБА_2 склала заповіт, який був посвідчений секретарем Шабівської сільської ради, згідно якого все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б не складалось, та на що вона за законом матиме право вона заповідала позивачці, ОСОБА_1.  

Пропущення встановленого ст. 549 ЦК 1963 року, який діяв на момент виникнення правовідносин, шестимісячного терміну звернення до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини з заявою про прийняття спадщини позивачка обґрунтовує наступним.  

Про існування заповіту позивачці стало відомо лише 01.09.2009 р. під час перегляду старих архівних документів, у зв’язку з чим, позивачка звернулася до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області з метою перевірки чи не був заповіт скасований, чи змінений у проміжок часу від його складання до  введення в дію Спадкового реєстру.  

01.09. 2009 р. Шабівська сільська рада  Білгород-Дністровського району Одеської області зробила відмітку на заповіті про відсутність відомостей про відміну та зміну заповіту.  

23.10.2009 р., ознайомившись з п. 6.1. Положення про спадковий реєстр, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 51/5 від 17.10.2000 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.04.2005 р. за № 373/10653, згідно з яким заповіти, посвідчені уповноваженими на це посадовими, службовими особами органів місцевого самоврядування до створення та введення в дію програмного забезпечення Спадкового реєстру, підлягають обов’язковій реєстрації в Спадковому реєстрі, позивачка звернулася до реєстратора Спадкового реєстру з метою реєстрації заповіту.  

23.10.2009 року Одеська філія державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України надала витяг № 21904075 про реєстрацію заповіту у Спадковому реєстрі. Номер заповіту у спадковому реєстрі – 48323682.  

Проаналізувавши наведені позивачкою обставини та докази, надані на їх підтвердження, суд вважає причини пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини поважними.  

Згідно п. 5 прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2004 року правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим кодексом.  

Оскільки, відомості про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2  іншими спадкоємцями у суду відсутні, суд має всі підстави при вирішенні питання, яке є предметом позову, застосувати правила книги шостої ЦК України від 01.01.2004 р.  

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкоємство здійснюється за заповітом і за законом.  

У відповідності до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.  

Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.  

За таких обставин, з урахуванням того, що строк, встановлений законом для  звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, позивачем по справі пропущений з поважних причин, суд вважає позовну заяву обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.  

Керуючись  ст.ст.1217, 1223, 1272 ЦК України, 10, 11, 60, 209, 213-215, 218  ЦПК України, суд, -  

  ВИРІШИВ:  

  Позовну заяву  ОСОБА_1   до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини – задовольнити у повному обсязі.  

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання ОСОБА_1 заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2,  померлої ІНФОРМАЦІЯ_1., тривалістю в три місяці з дня ухвалення дійсного рішення.  

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

  Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація