Справа № 2а-3401/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2010 року м. Кіровське
Кіровський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Карабан І.І.
при секретарі Єфременко О.М.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Кіровське адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровське Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське Донецької області (далі УПФУ) про визнання дії відповідача по відмові в перерахунку пенсії в 2010 році із застосуванням відповідно до ст..42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески, за 2009 р. та зобов’язати позивача зробити перерахунок пенсії в 2010 році із застосуванням відповідно до ст..42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески, за 2009 р. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08 жовтня 2010 року звернувся до відповідача з заявою щодо проведення зазначеного перерахунку, перерахунок було проведено27 січня 2010 року і розмір пенсії склав 5121,22 грн. При цьому відповідачем при проведенні перерахунку пенсії була взята заробітна в середньому по Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн., що суперечить ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а повинен був застосована середня заробітна плата за 2009 рік. Такі дії відповідача також суперечать постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Позивач в судовому засідання позов підтримав в повному обсязі.
Відповідач про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, до початку розгляду справи надав письмові заперечення проти позову, просив справу розглянути за відсутності свого представника.
В наданих до суду письмових запереченнях проти позову відповідач посилається послався на невизначеність на законодавчому рівні порядку перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру у випадку продовження ним роботи протягом не менше 24 місяців після призначення пенсії, оскільки зміни та доповнення, внесені до ст.. 40,42 Закону законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року, а тому втратили чинність. До законодавчого врегулювання питання перерахунку пенсій Мінпраці разом з Пенсійним фондом забезпечено здійснення перерахунків із середньої заробітної плати 1197,91 гривень. В позові просив відмовити.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ, отримує пенсію за віком і після її призначення продовжує працювати, має додатково 24 місяці стажу після перерахунку пенсії, і 27 січня 2010 року звернувся з заявою про перерахунок призначеної пенсії за стажем та заробітком, що підтверджується розпорядженням 121043 від 02 лютого 2010 року.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». № 1058-ІV від 09.07.2003 р (далі Закон України № 1058-ІV), в редакції статті, що діє з 12 січня 2005 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» N 107-VI від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України № 1058-ІV, зокрема частину 4 ст..42 вказаного Закону викладено в новій редакції, яка передбачала, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року зазначені зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, з 22 травня 2008 року діє попередня редакція ч.4 ст.42 Закону України № 1058-ІV, яка не містить в собі вимоги щодо застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Оскільки право позивача на зазначений перерахунок виник в січні 2010 року, то за таких обставин, вимоги позивача щодо необхідності застосування при перерахунку середньої заробітної плати по Україні на одного працюючого в 2009 році в розмірі 1650,43 грн. не ґрунтуються на законі.
Посилання позивача на те, що застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, передбачено п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», безпідставні з наступних підстав.
Згідно п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відтворені положення частини 4 ст. 42 Закону в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону в редакції від 09.07.2003 року, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.
Тобто, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону в редакції від 09.07.2003 року, які регулюють умови перерахунку пенсії.
Ні Законом, який регулює спірні правовідносини, ні постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року, на яку посилався відповідач, не передбачено право відповідача при здійсненні в 2010 році перерахунку пенсії за стажем і заробітком застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік.
Відповідно до п. 6 частини 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Згідно частини 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
З матеріалів справи встановлено, що перерахунок пенсії позивачу з 01 лютого 2010 року здійснено із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, а саме, врахована його заробітна плата за період з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року та за даними персоніфікованого обліку за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2009 року.
Як вбачається з частини 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в частині 2 ст. 40 та частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 28.12.2007 р. № 107-VI, з урахуванням якої позивач просив перерахувати йому пенсію, не є тотожними поняттями.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Позивач в своїх позовних вимогах просив зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії в 2010 році саме з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, що не відповідає вимогам ст. 40 та частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV, який діє на час звернення позивача за перерахунком пенсії, а тому його позовні вимоги є такими, що не ґрунтуються на законі, а тому не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст.4, 5, 8, 40, 42 ч.4 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 6, 94, 159-163, 186 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровське Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахувати пенсію – відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 09 листопада 2010 року. Особам, які беруть участь у справі повідомлено, що вони можуть одержати копію постанови в повному обсязі 10 листопада 2010 року.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду першої інстанції може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Кіровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженню апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньої в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.І.Карабан