Справа № 2-4531/2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
16 листопада 2010 року
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі судді Щербань Л.С., при секретарі Щербині Л.Г., розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області про захист права на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його мати ОСОБА_2, яка мала у своїй власності житловий будинок в селі Преображенка Оріхівського району Запорізької області по АДРЕСА_1. Отримати свідоцтво про право власності на житловий будинок до смерті мати позивача не встигла.
Після смерті матері відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку літ. «А», сіней літ. «а», ганку літ. «кр», басейну літ. «Б» в селі Преображенка Оріхівського району по АДРЕСА_1.
Позивач являється єдиним спадкоємцем першої черги за законом спадщини ОСОБА_2. З часу відкриття спадщини він весь час розпоряджається нею.
Позивач у визначений законом шестимісячний термін подав заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори, але отримати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок не може в зв’язку відсутністю належним чином оформлених правовстановлюючих документів на ім’я спадкодавця.
Просить визнати за ним право власності на спадщину, що залишилася після смерті ОСОБА_2 у вигляді житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, розташованого на земельній ділянці площею 5560 кв.м за адресою АДРЕСА_1 та складається житловий будинок літ. «А», сіни літ. «а», ганок літ. «кр», басейн літ. «Б» з правом реєстрації в органах БТІ.
В судовому засіданні представник позивача на позові довірителя наполягає.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився. До суду надав заяву про розгляд справи без їх участі, позов визнає у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 04.10.1956 року, являється сином ОСОБА_2.
Відповідно до довідки №1273, виданої 19.10.2009 р. виконавчим комітетом Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області ОСОБА_2 мала у власності житловий будинок в селі Преображенка Оріхівського району Запорізької області по АДРЕСА_1.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого 23.02.2009 року виконкомом Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Відповідно до ч.1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем першої черги за законом є її син ОСОБА_1.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У визначений законом шестимісячний термін позивач подав заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори. Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, наданої Оріхівською державною нотаріальною конторою 14.09.2010р. за №1221/360/2009, позивачу відмовлено в отриманні свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок в зв’язку з тим, що відповідно до п. 216 „Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України”, затвердженої наказом Мінюсту №20/5 від 03.03.2004р., видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться після подання спадкоємцями правовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві та витягу з Реєстру прав власності. Зазначеного витягу КП „Імпульс” не надає через те, що спадковий будинок не внесено до Електронного реєстру.
Пленум Верховного Суду України у п. 23 постанови від 30.05.2008 р. за №7 „Про судову практику у справах про спадкування”, роз’яснив, що „у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження”.
У роз’ясненні Міністерства юстиції з цього приводу також вказано, що існуючий житловий будинок, побудований до серпня 1992 року, на який не оформлено право власності спадкодавцем за життя, не можна розглядати, як сукупність будматеріалів, а як цілісний об’єкт, ціна на який складається як на нерухомий об’єкт, підтвердженням чого є наявність технічного паспорту, виготовленого БТІ та надання довідки органу місцевого самоврядування про наявність інформації про власника житлового будинку в погосподарському обліку.
Стаття 16 Цивільного кодексу України визначає способи захисту особистих немайнових або майнових прав та інтересів особи, одним з яких є визнання права.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 57-60, 208-209, 212, 213-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 1261, 1268, 1270, 1272 ЦК України, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Преображенської сільської ради Оріхівського району Запорізької області про захист права на спадкове майно задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадщину, що залишилася після смерті ОСОБА_2 у вигляді житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, розташованого на земельній ділянці площею 5560 кв.м за адресою АДРЕСА_1 (дванадцять) та складається житловий будинок літ. «А», сіни літ. «а», ганок літ. «кр», басейн літ. «Б» з правом реєстрації в органах БТІ.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя: Л.С. Щербань