Судове рішення #11990858

  ПОСТАНОВА

ІМ'ЯМ   УКРАЇНИ

 16 листопада 2010 р.                                         №2-А-351/10

Суд Кремінського району Луганської області

     у складі:  головуючого Костроба Ю. Ю.      

     при секретарі                 Міщенко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кремінна

справу за адміністративним  позовом  Прокурора Кремінського району в інтересах територіальної громади с. Кудряшівка до Кудряшівської сільської ради про скасування  документа.

                          ВТАНОВИВ

             Прокурор звернувся до суду з позовом в якому вказав, що відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» визначено засади представництва прокуратурою інтересів держави в суді, яке полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом.

     Підставою представництва у суді є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок противоправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою. Однією з форм представництва прокуратурою інтересів держави є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи,  невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

     Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.      

     Даний  адміністративний позов пред’являється прокурором у відповідності зі ст. 121 Конституції України в інтересах держави в особі територіальної громади с. Кудряшівка, Кремінського району у зв’язку з тим, що відповідач є органом місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється зокрема на:

      1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;  

     2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;  

     3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;  

     4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.  

     Кудряшівська сільська рада є суб’єктом владних повноважень.

     Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

     Чубенко І.В. є головою Кудряшівської сільської ради. Отже, він є посадовою особою органу місцевого самоврядування.

     Прокурор Кремінського району звертається до суду з урахуванням наступного:  

Відповідно до вимог ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський голова: забезпечує в рамках представлених законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, дотримання Конституції і законів України, виконання актів Президента України і відповідних органів виконавчої влади; організує в рамках, встановлених цим законом, роботу відповідної ради і її виконавчого комітету; підписує рішення ради і її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозиції з приводу кандидатури на посаду секретаря ради; вносить на розгляд ради пропозицію про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; вносить на розгляд ради пропозиції з приводу структури виконавчих органів ради, апарату ради і її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради і її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції і формує порядок дня і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету і звіту про його виконання, рішень ради після інших питань; призначає на посади і звільняє з посад керівників відділів, управлінь і інших виконавчих органів ради, підприємств, установ і організацій, які належать до комунальної власності; скликає загальні збори громадян за місцем проживання; забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, виконавчого комітету; є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням встановленою радою; представляє територіальну громаду, раду і її виконавчий комітет у відносинах з іншими державними органами; укладає від імені територіальної громади і її виконавчого комітету угоди; веде особистий прийом громадян; забезпечує на відповідній території дотримання законодавства з приводу розгляду звернень громадян і їх об'єднань; видає розпорядження в рамках своїх повноважень. Сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення представлених йому законом повноважень.

     Згідно вимог ст. ст. 5, 7, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», якщо загальна площа квартир, які підлягають приватизації, відповідає площі, передбаченої абзацом другим статі 3 цього Закону, вказані квартири передаються наймачу і членам його сім'ї безкоштовно. До членів сім'ї наймача відносяться тільки громадяни, які постійно проживають в квартирі спільно з наймачем або за яким зберігається право на житло. Право на приватизацію квартир державного житлового фонду з використанням житлових чеків отримують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах. Кожен громадянин України має право приватизовувати займане їм житло безкоштовно в рамках номінальної вартості житлового чека, або з частковою доплатою один раз. За громадянами, які не виявили бажання приватизовувати займане житло, зберігається діючий порядок отримання і користування житлом на умовах найму. Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженим на це органом, створеним місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами в повному  господарському  веденні або оперативному управлінні, яких знаходиться державний житловий фонд. Передача займаних квартир здійснюється в загально-сумісну або часткову власність за письмовою угодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно проживають в даній квартирі, зокрема тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим встановленням уповноваженого власника квартири. Передача квартир у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизація, яке приймається не пізніше місяця з дня надходження заяви громадянина. Передача квартир у власність громадянам з доплатою, безкоштовно або з компенсацією відповідно до статті 5 цього Закону оформляється  свідоцтвом про право власності на квартиру, яке реєструється в органах приватизації і не вимагає нотаріального посвідчення. Державний житловий фонд, який знаходиться в повному господарському веденні або в оперативному управлінні державних підприємств, організацій або установ, по їх бажанню може передаватися в комунальну власність по місцю розміщення будинків з подальшим здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації і місцевого самоврядування, згідно з вимогами цього Закону. У разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ і організацій, в повному господарському веденні яких знаходиться державний житловий фонд, останній одночасно передається в комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад. Посадовці і громадяни при порушенні вимог цього Закону несуть дисциплінарну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з діючим законодавством.

     п. п. 1, 3, 4 Ухвали Кабінету Міністрів України «Про випуск в оборот приватизаційних житлових чеків» №305 від 26 квітня 1993 року, згідно яких «Кабінет Міністрів України ухвалив – провести випуск приватизаційних житлових чеків у вигляді приватизаційних депозитних рахунків. Ощадному банку України забезпечити: відкриття громадянам України іменних приватизаційних депозитних рахунків на повну вартість житлового чека – 12 тис. крб., окремо від приватизаційного депозитного рахунку майнового сертифікату за умови надання громадянином України приватизаційних платіжних доручень, виданих органами приватизація, яка свідчить про ухваленням громадянином статусу потенційного покупця; списання частини або всієї  вартості житлового чека за уявленням органу приватизації державного житлового фонду. Підставою для здійснення операцій з приватизаційними платіжними дорученнями є списки громадян, які мають право на отримання приватизаційних документів, а так само відповідна відмітка органу приватизації державного житлового фонду в паспорті про право на безкоштовну приватизацію житла у відповідності для даного громадянина об'ємі».

     п. п. 2, 5, 13, 14, 16, 18, 20, 21, 23, 24, 26 Положення про порядок передачі квартир у власність громадянам, затвердженого Державним Комітетом України з житлово–комунального господарства №56 від 15 вересня 1992 року, передачі у власність громадянам підлягають квартири багатоквартирних будинків і одноквартирні будинки, які використовуються громадянами на умовах найму. Передача зайнятих квартир здійснюється в приватну і загальну власність по письмовій згоді всіх повнолітніх членів сім'ї з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири. До членів сім'ї наймача відносяться тільки громадяни, які постійно проживають в квартирі спільно з наймачем або за яким зберігається право на житло.       Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною виконавчою владою, державними підприємствами, організаціями, установами, в повному господарському веденні або оперативному управлінні, яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир у власність громадянам здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизація, які приймаються не пізніше місяця з дня отримання заяви громадянина. Передача квартир у власність громадянам з доплатою, безкоштовно або з компенсацією оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру, яке реєструється в органах приватизації і не вимагає нотаріального посвідчення. Громадянин, який виявив бажання приватизовувати займану їм і членами його сім'ї на умовах найму квартиру, звертається в орган приватизації або в створене  підприємство по оформленню документів, де одержує бланк заяви і необхідну консультацію. При оформленні заяви на приватизацію квартири громадянин бере на підприємстві, яке обслуговує житловий будинок, довідку про склад сім'ї і займані приміщення. У довідці указуються члени сім'ї наймача, які прописані і проживають спільно з ним, а так само тимчасово відсутні особи, за якими зберігається право на житло. У довідці вказуються новонароджені і на них нараховується норма площі, яка передається безкоштовно, незалежно від терміну їх народження і введення в дію Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду». Оформлена заява на приватизацію квартири з довідкою, що додається, про склад сім'ї і займані приміщення, представляються громадянином в орган приватизації місцевої державної адміністрації, виконавчого комітету місцевої ради або державного підприємства, організації, установи, де вони реєструються. Зареєстрована заява передається підприємству по оформленню документів. Орган приватизації, у разі потреби, уточнює необхідні для розрахунків дані залежно від складу сім'ї і розміру загальної площі квартири, оформляє розрахунки і видає розпорядження. При створенні підприємства по оформленню документів ця робота виконується вказаним підприємством. На підставі оформленого розпорядження орган приватизації готує паспорт на квартиру, свідоцтво про право власності на житло і реєструє його в спеціальній реєстраційній книзі.                  

12 травня 2008 року, голова Кудряшівської сільської ради Чубенко Іван Васильович, не прийнявши на баланс Кудряшівської сільської ради квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, порушуючи вимоги ст. ст. 5, 7, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», п. п. 2, 5, 13, 14, 16, 18, 20, 21, 23, 24, 26 Положення про порядок передачі квартир у власність громадян, умисно, достовірно знаючи, що у вказаній квартирі не зареєстрована та не проживає гр. ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, внаслідок чого остання не має права на її приватизацію, підписав заяву №39 від 12 травня 2008 року і довідку про склад сім'ї наймача квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, згідно яких гр. ОСОБА_2 зареєстрована і проживає в квартирі, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 і має право на її приватизацію.

04 червня 2008 року голова Кудряшівської сільської ради Чубенко І.В., не прийнявши на баланс Кудряшівської сільської ради квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, порушуючи вимоги ст. ст. 5, 7, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», п. п. 2, 5, 13, 14, 16, 18, 20, 21, 23, 24, 26 Положення про порядок передачі квартир у власність громадян, умисно, достовірно знаючи, що у вказаній квартирі не зареєстрована та не проживає гр. ОСОБА_2, внаслідок чого остання не має права на приватизацію квартири, підписав і завірив відтиск печатки Кудряшівської сільської ради розпорядження органу приватизації №15, від 29 травня 2008 року, та свідоцтво про право власності Серії САВ №254100, від 04 червня 2008 року, згідно яких, квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві приватної власності гр. ОСОБА_2  

     Відповідно до ст. 215 ЦК України, підставою для недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. 1, 2 ст. 203 даного Кодексу, де вказано, що зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства; особа, що вчинює угоду, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

     Згідно п. 3 ст. 215 ЦК України, якщо недійсність правочину не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним ( оспорюваний правочин).

     На даний час, вищевказане свідоцтво про право власності від 04 червня 2008 року Серії САВ №254100,  видане Кудряшівською сільською радою, та розпорядження органу приватизації №15 від 29 травня 2008 року не скасовані, діють на території України, але потребують їх негайного скасування, у зв’язку з тим, що свідоцтво про право власності на квартиру та розпорядження органу приватизації видані з порушенням норм діючого законодавства, є незаконними та суперечить інтересам держави та суспільства.

     У  судовому засіданні прокурор позов підтримав. Представник відповідача позов визнав.

Суд, вислухавши пояснення прокурора, представника відповідача дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, за наступними обставинами.

Згідно копії розпорядження (а.с.6) ОСОБА_2 передана у власність квартира АДРЕСА_1 за підписом голови І.В. Чубенко.

Згідно копії свідоцтва про право на власність ( а.с.8) о свідоцтво видано  на ім’я ОСОБА_2

Згідно копії вироку (а.с.16-30) Чубенко І.В. притягнуто до кримінальної відповідальності за ст..365ч.1, 366 ч.1, 368ч.2,3 КК України.

На підставі викладеного та у відповідності до ст. ст. 6-7, 21, 60,105,106 Кодексу адміністративного судочинства України",   суд. –

 ПОСТАНОВИВ:

   Визнати розпорядження органу приватизації Кудряшівської сільської ради №15 від 29 травня 2008 року, згідно якого, квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, передано у власність наймачу гр. ОСОБА_2, яке підготовлене посадовими особами КП «Агентство приватизації», незаконним.

   Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення.  

             Суддя                                               Ю.Ю. Костроба.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація