Судове рішення #11980352

Справа №2-6387/10

ЗАОЧНЕ      РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

02 листопада  2010 року                                                                                      м. Сімферополь

       Центральний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:

       головуючого судді – Заболотної Н.М.,

       при секретарі – Бєляєвій Ю.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів за договором позики,

в с т а н о в и в:

       ОСОБА_1 звернувся до  суду  з позовом до ОСОБА_2 про стягнення боргу, мотивуючи позовні вимоги тим, що 15.02.2010 року відповідач ОСОБА_2 взяв у позивача в борг  700 доларів США строком на 1 місяць. Однак, у встановлений строк борг не повернув. На підтвердження факту існуючого боргу ОСОБА_2 17.03.2010р. видав позивачу боргову розписку. В розписці відповідач підтвердив наявність боргу, який повинен був повернути у термін до 15.03.2010 року. За затримку виплати боргу ОСОБА_2 зобов’язався виплатити пеню у розмірі 25 грн. за один день, однак до цього часу відповідач свої зобов'язання не виконав, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача 5530 грн. (в еквіваленті на національну валюту України) суми боргу та пеню за прострочку виплати боргу у розмірі 2275 грн., а також стягнути сплачений ним при подачі позову судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

      У подальшому позивач уточнив позовні вимоги, просив стягнути  пеню за прострочку виплати боргу станом на день розгляду справи, а також стягнути понесені ним витрати на правову допомогу у розмірі 1000 грн.

       У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник за дорученням - ОСОБА_3 підтримали уточнені позовні вимоги, просили позов задовольнити з вищенаведених підстав. Не заперечували проти заочного розгляду справи.  

       Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань до суду не надходило.

       Відповідно до вимог статті 224 ЦПК України суд, зі згоди позивача ухвалює рішення при заочному розгляді справи.

       Вивчивши матеріали справи, заслухавши позивача та його представника, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності,  суд вважає що  позовні вимоги підлягають задоволенню  з наступних підстав.  

       Спірні відносини регулюються  статтями  509, 525, 526, 625, 1046, 1047, 1049 Цивільного Кодексу України.  

        Відповідно до частини 1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідносини, в яких одна сторона (боржник) зобов'язана здійснити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші і т.п.) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.  

         Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.  

         За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а  позичальник зобов'язується  повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

       Відповідно до статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.  

       Судом при розгляді позову по суті встановлено, що позивач ОСОБА_1 передав  відповідачу ОСОБА_2 грошову суму у розмірі 700 доларів США, яку відповідач зобов'язався повернути  до 15.03.2010 року. Факт укладення договору позики підтверджується оригіналом боргової розписки позичальника від 17.03.2010р., яка посвідчує передання відповідачу ОСОБА_2 позикодавцем визначеної грошової суми, що відповідає  вимогам частини 2 статті 1047 ЦК України.  Відповідач до цього часу суму боргу не повернув.

       Згідно з  розпискою відповідач зобов’язався сплатити позивачу за прострочку повернення боргу 25 грн. за кожний день прострочки.

       Частиною 2 статті 533 ЦК України передбачено, якщо   у  зобов'язанні  визначено  грошовий  еквівалент  в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений  договором  або  законом  чи іншим нормативно-правовим актом.  

       Станом на 02.11.2010 року курс долара США до гривні складає 7,9177 грн. за 1 долар США.

       Згідно з частиною 1 статті 11 ЦПК України, якою встановлений принцип диспозитивності цивільного судочинства, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

       Враховуючи, що позивач просив стягнути з відповідача суму боргу в розмірі 5530 грн., суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про стягнення боргу саме в цьому розмірі.

       Згідно зі змістом наданої суду розписки, сторони по справі домовилися про те, що за кожен день прострочки повернення боргу, відповідач сплачує позивачу по 25 грн. Ця умова договору позики відповідає нормам ст.ст. 3, 6, 549-552, 627 ЦК України (свобода договору, неустойка) та не суперечить законодавству. У зв’язку з чим, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня за прострочку виконання грошового зобов’язання з розрахунку 25 грн. х 233 дні (на день розгляду справи) = 5825 грн.  

           З матеріалів справи вбачається, що позивачем понесені наступні судові витрати:  оплата за правову допомогу в розмірі 1000 грн., судовий збір 55 грн. 30 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення в розмірі 120 грн.

       Згідно зі статтею 84 ЦПК України витрати, пов’язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 року № 590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов’язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави»  граничний розмір компенсації, якщо вона сплачується іншою стороною, не перевищує суму, що обчислюється виходячи з того, що зазначеній особі, виплачується 40 відсотків розміру мінімальної заробітної плати за годину її роботи.    

        Як вбачається з матеріалів справи інтереси позивача представляла ОСОБА_3, яка є адвокатом, за своїм характером угода, укладена між позивачем та представником має цивільно-правовий характер.  

         Виходячи з положень вищезазначеної постанови  при задоволенні позову в повному обсязі граничний розмір витрат на правову допомогу складає 120,93 грн., які підлягають  стягненню з відповідача на користь позивача.

         Також, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача понесені ним витрати на сплату судового збору в розмірі 55,30 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення в розмірі 120 грн.            

         Разом з цим, згідно з положеннями частини 1 статті 88 ЦПК України  з відповідача у дохід держави підлягає стягненню пропорційно задоволеним вимогам судовий збір в розмірі 58 грн. 25 коп.  

         На підставі наведеного, статей 3, 6, 509, 525, 526, 549-552, 627, 1046, 1047, 1049 Цивільного Кодексу України, керуючись статтями 10,11 60,81, 84, 88, 209, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд -  

в и р і ш и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів за договором позики – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2  на користь ОСОБА_1  суму боргу в розмірі 5530 (п’ять тисяч п’ятсот  тридцять) гривень, пеню за прострочку боргу – 5825 (п’ять тисяч вісімсот  двадцять п’ять) гривень, витрати на правову допомогу в розмірі  120 (сто двадцять) гривень 93 копійки, а також на оплату судового збору – 55 (п’ятдесят п’ять) гривень 30 копійок та інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді в розмірі 120 (сто двадцять) гривень, а всього стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 – 11651 (одинадцять тисяч шістсот п’ятдесят одна) гривні 23 копійки.

Стягнути з ОСОБА_2  в дохід держави судовий збір в розмірі 58 (п’ятдесят вісім) гривень 25 копійок.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АР Крим  через Центральний районний суд м. Сімферополя АР Крим шляхом подачі у десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом 10 днів з дня отримання його копії.  

          Суддя:                                                                                                  Н.М. Заболотна

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація