Справа № 2-6154
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
27 жовтня 2010 року Ленінський районний суд міста Донецька в складі:
головуючого судді: Хмельницької Л.І.
при секретарі: Богоявленської А.С.
за участю позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Донецька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Виконкому Ленінської районної в м. Донецьку Ради про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду із позовом про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом.
В обгрунтування позову зазначив, що на підставі договору на право забудови вільної земельної ділянки від 16 жовтня 1947 року, її дідусю ОСОБА_2 Сталінським міським відділом комунального господарства була виділена земельна ділянка для забудови житлового будинку по АДРЕСА_1 На зазначеній земельній ділянці ОСОБА_2 забудував житловий будинок № 72 з надвірними побудовами, який був прийнятий до експлуатації у відповідності до акту прийомки індивідуальних будинків. Виконком Ленінської районної Ради рішенням № 129/2 від 10.04.1985р. визнав будинок житловим, але у встановленому порядку в БТІ будинок зареєстрований не був. ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, не встигнувши зареєструвати будинок в БТІ. Вказаний будинок дідусь позивачки заповів своїй дочці ОСОБА_5 – матері позивачки, яка після одруження змінила прізвище на ОСОБА_5 Її мати не зверталась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті свого батька, але постійно мешкала в спірному будинку та була зареєстрована в ньому. Свідоцтво про спадщину після смерті батька її мати не отримувала. ІНФОРМАЦІЯ_2 року мати позивачки ОСОБА_5 померла. Позивачка - її дочка є єдиним спадкоємцем після смерті матері, в установлений законом строк вона звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але у видачі свідоцтва їй було відмовлено, оскільки свого часу дідусь не зареєстрував домоволодіння в БТІ м . Донецька, у зв*язку з чим позивачка вимушена звернутися до суду.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, просила встановити факт прийняття її матір’ю ОСОБА_5 спадкового майна у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 м. Донецька, а також визнать за нею право власності на будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері.
Представник відповідача до судового засідання не з*явився, надіслав до суду заяву з проханням слухати справу у його відсутність, проти позову не заперечував та просив ухвалити рішення у відповідності до діючого законодавства.
Суд, вислухавши позивачку, дослідивши матеріали спадкової справи № 143 після смерті ОСОБА_5, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, на підставі договору на право забудови вільної земельної ділянки від 16 жовтня 1947 року, ОСОБА_2 Сталінським міським відділом комунального господарства була виділена земельна ділянка для забудови житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с.11-12). На зазначеній земельній ділянці ОСОБА_2 забудував житловий будинок № 72 з надвірними побудовами, який був прийнятий до експлуатації у відповідності до акту прийомки індивідуальних будинків (а.с.14-15). Виконком Ленінської районної Ради рішенням № 129/2 від 10.04.1985р. (а.с.16) визнав будинок житловим, але у встановленому порядку в БТІ будинок зареєстрований не був. ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер (а.с.17), не встигнувши зареєструвати будинок в БТІ. У відповідності до заповіту (а.с.18) від 03.12.1984р. ОСОБА_2 заповів належний йому будинок своїй дочці- ОСОБА_5, яка після укладення шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_5 (а.с.20).
У відповідності до ст.. 534 ЦК України в редакції 1963р. кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом.
Після смерті батька мати позивачки не зверталась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але постійно мешкала в спадковому будинку та була зареєстрована в ньому, що підтверджується записом в домовій книзі (а.с. 28-37).
У відповідності до ст.. 549 ЦК України в редакції 1963 року, спадкоємець, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Таким чином, суд вважає встановленим той факт, що ОСОБА_5 прийняла спадщину після смерті свого батька ОСОБА_2 фактично. ІНФОРМАЦІЯ_2 року мати позивачки ОСОБА_5 померла (а.с.19).
Згідно з вимогами ст. 1261 ЦК України в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця та той з подружжя, який його пережив.
Позивачка – дочка померлої є єдиним спадкоємцем після смерті матері (а.с.21-21), в установлений законом строк, у відповідності до вимог ст.. 1269 ЦК України, вона звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті матері, що підтверджується оглянутими в судовому засіданні матеріалами спадкової справи, але у видачі свідоцтва їй було відмовлено, оскільки свого часу дідусь не зареєстрував домоволодіння в БТІ м . Донецька.
Таким чином, суд, вважає необхідним задовольнити заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 534, 548, 549 ЦК України в редакції 1963р., ст. 1258, 1261, 1268, 1269 ЦК України в редакції 2003 року, ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1.
Встановити факт прийняття ОСОБА_5 спадщини яка відкрилась після смерті її батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді домоволодіння АДРЕСА_1 м. Донецька в порядку спадкування за заповітом.
Визнати за ОСОБА_1 права власності на домоволодіння АДРЕСА_1 м. Донецька, яке складається з житлового будинку літ. «А-1», прибудови літ. «а», тамбуру літ. «А3», сараю літ. «Б», гаражу літ. «В», літньої кухні літ. «Д», сараю літ. «Е», літньої кухні літ. «Ж», ганку літ. «ж», ями вигрібної літ. «З», огородження № 1-3 в порядку спадкування за законом після смерті її матері ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Ленінський районний суд м. Донецька в 10- денний строк з дня його проголошення.
СУДДЯ: