Справа № 2-3817
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
03 листопада 2010 року Ленінський районний суд міста Донецька в складі:
головуючого судді: Хмельницької Л.І.
при секретарі: Богоявленської А.С.
за участю позивача: ОСОБА_1
за участю відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Донецька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до 7-ї Донецької державної нотаріальної контори, ОСОБА_2 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування.
В обгрунтування позову зазначив, що на підставі свідоцтва пр. право на спадщину, виданого 7-ю Донецькою державною нотаріальною конторою від 05.07.1979 року ОСОБА_3 належить 64/100 часток домоволодіння № АДРЕСА_1 м. донецька, яке складається з двох житлових будинків, житлової прибудови та надвірних побудов. ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Єдиним спадкоємцем першої черги після її смерті мав буди ОСОБА_5- батько позивача, який помер ще до смерті своєї матері та відкриття спадщини- 27.06.2000р. Таким чином, після смерті бабусі позивач, її онук, є єдиним спадкоємцем першої черги. Після смерті бабусі позивач фактично вступив в управління та володіння зазначеним спадковим майном, оскільки постійно проживає в будинку, та доглядає за ним, зареєстрований в будинку з 15 листопада 1997 року, але до нотаріальної контори з відповідною заявою не звертався. Просив встановити факт прийняття ним спадщини після смерті бабусі, та визнати за ним право власності на вказану частину домоволодіння.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив встановити факт прийняття ним спадщини після смерті бабусі- ОСОБА_3 та визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на 64/100 часток домоволодіння № АДРЕСА_1 м. Донецька.
Представник відповідача- 7-ї Донецької нотаріальної контори м. Донецька до судового засідання не з*явився. До суду надійшла заява з проханням розглядати справу у відсутність представника відповідача, проти позову відповідач не заперечував.
Залучений до участі у справі в якості відповідача ухвалою суду від 13 жовтня 2010 року рідний брат позивача- ОСОБА_2, в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначив, що він не звертався до нотаріальної контори після смерті бабусі, та не має претензій на спадкове майно.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши довідку з 7-ї Донецької нотаріальної контори про те, що спадкові справи після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_1 не заводилась, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 05.07.1979 року (а.с.12), ОСОБА_3 на праві власності в порядку спадкування після смерті батька належить 64/100 часток домоволодіння № АДРЕСА_1 в м. Донецьку. 18 лютого 2002 року ОСОБА_3, про що в книзі реєстрації актів пр. смерть ВРАГС Ленінського РУЮ зроблено актовий запис про смерть 18.02.2002р. (а.с.9).
У відповідності до ст.. 527 ЦК УРСР в ред. 1963 року, спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця. До першої черги спадкоємців за законом належать діти, дружина і батьки померлого.
Син ОСОБА_3-ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.11), помер ще до смерті матері- ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.10), виданим на підставі актового запису про смерть № 753 від 27.06.2000р., зробленим Ленінським ВРАГС м. Донецька.
Згідно до ст.. 529 ЦК УРСР в ред. 1963 р. онуки та правнуки с спадкодавця є спадкоємцями за законом , якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони спадкують порівну в тій частці, яка належала б при спадкуванні за законом їх померлому родителю.
Позивач ОСОБА_1- є сином ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом пр. народження (а.с.27), та онуком померлої ОСОБА_3, таким чином, він має право спадкування після смерті бабусі тій частини спадщини, яка була б успадкована його батьком, якщо б він був живим на момент її відкриття.
Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою, або з застереженнями.
У відповідності до ст.. 549 ЦК України в редакції 1963 року, спадкоємець, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або якщо подав до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про її прийняття. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом 6-ти місяців з дня відкриття спадщини.
Як встановлено з домової книги (а.с. 22-26) та паспорта позивача (а.с. 20), він з 15 листопада 1997 року та до цього часу зареєстрований у будинку АДРЕСА_1 м. Донецька, постійно проживав в ньому. Після смерті бабусі також мешкає у будинку, доглядає за ним, тобто фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.
Таким чином, суд вважає встановленим той факт, що ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті своєї бабусі ОСОБА_3 фактично.
Відповідності до ст. 328 ЦК України, право власності виникає на підставах, які не заборонені законом.
Таким чином, суд вважає що позовні вимоги позивача в частині визнання за ним права власності на спадкове майно після смерті бабусі, обґрунтовані, та підлягають задоволенню
Керуючись ст.ст. 527, 529, 549 ЦК України в редакції 1963р., ст. 328 ЦК України в редакції 2003 року, ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини яка відкрилась після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді 64/100 часток домоволодіння № АДРЕСА_1 м. Донецька.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 64/100 домоволодіння АДРЕСА_1 м. Донецька, в порядку спадкування за законом після смерті його бабусі ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Ленінський районний суд м. Донецька в 10- денний строк з дня його проголошення.
СУДДЯ: