Судове рішення #11970767

Справа 22ц-1563, 2010р.                               Головуючий в 1 інстанції

                                                                                                     Палькова В.М.

Категорія: 57                                                                       Доповідач  Прокопчук Л.П.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

             2010 року червня місяця  30 дня   колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:

                 

                                                          Головуючого  Семиженка Г.В.

                                                Суддів:  Воронцової Л.П., Прокопчук Л.П.

                                          при секретарі  Костеннікові Д.В.,

                                                                                                                                                           

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Херсоні цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 03 грудня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління праці і соціального захисту населення Херсонської обласної адміністрації, виконкому Суворовської районної ради м. Херсона, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Управління соціальної політики  Херсонської міської ради, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Херсонської міської виконавчої дирекції про визнання протиправними дій та зобов’язання здійснити перерахунок і виплату грошової допомоги,

   в с т а н о в и л а :

29 квітня 2009 року позивачка ОСОБА_2 звернулася з надалі уточненим позовом про визнання протиправними дій та зобов’язання здійснити перерахунок і виплату грошової допомоги, посилаючись на те, що є матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та з 30 березня 2007 року перебуває у відпустці по догляду за дітьми до досягнення ними трьох років.

Вважає, що отримує щомісячну допомогу у розмірі меншому, ніж передбачено Конституцією та Законами України.

Просить визнати неправомірною бездіяльність відповідачів і зобов’язати виплатити їй недоплачену грошову допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку: за ОСОБА_3 у розмірі 13 066грн. 31коп., за ОСОБА_4 в розмірі 2 777,05грн. та 3% річних в розмірі 490,31грн., а також недоотриману при народженні сина ОСОБА_3 допомогу при народженні дитини в розмірі 1 308,40грн.

Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 03 грудня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.

Зобов’язано виконавчий комітет Суворовської районної ради у м. Херсоні здійснити перерахунок розміру допомоги ОСОБА_2 по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, починаючи з 22 травня 2008 року та по догляду за дитиною  ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, починаючи з дня народження дитини до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом за вказаний період та вчинити передбачені законодавством дії в межах його компетенції, по виплаті допомоги, а саме подати необхідні документи для виплати до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації.

Зобов’язати Головне управління праці і соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації забезпечити фінансування виплат ОСОБА_2 допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, починаючи з 22 травня 2008 року в розмірі, передбаченому ст.43 вищезазначеного Закону.

Зобов’язати Головне управління праці і соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації сплатити ОСОБА_2 недоотриману грошову допомогу при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 1 308,40грн.

Зобов’язати Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації здійснити виплату нарахованої виконкомом Суворовської районної ради м. Херсона за вказаний період у розмірі, передбаченому ст.43 вищевказаного Закону.

У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду в частині відмови у задоволенні вимог, ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом вимог матеріального і процесуального права, просила в цій частині постанову змінити, задовольнивши її вимоги в повному обсязі.

Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, вважаючи незаконною постанову в частині зобов’язання здійснити виплати у відповідності до ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», просив її скасувати та ухвалити нове рішення.

В судовому засіданні апеляційної інстанції ОСОБА_2 свою апеляційну скаргу підтримала з підстав, викладених у ній та не визнала доводів апеляційної скарги Центру.

Представник Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат підтримала доводи своєї апеляційної скарги та не визнала апеляційну скаргу ОСОБА_2

Представники виконкому Суворовської районної ради м. Херсона та Управління соціальної політики Херсонської міської ради підтримали апеляційну скаргу Центру та не визнали доводів апеляційної скарги ОСОБА_2  

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачка є матір’ю малолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, і ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копіями свідоцтв про народження.

Догляд за дітьми здійснюється матір’ю.

Допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку виплачувалася позивачці з урахуванням обмежень, встановлених законами України про державний бюджет України на 2007 та 2008 роки.

Задовольняючи частково позовні вимоги позивачки ОСОБА_2, суд першої інстанції неправильно визначився з суб’єктом відповідальності – відповідачем у справі.

Призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством, здійснюються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання отримувача, які діють відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №790 від 30 травня 2007 року «Про затвердження типових положень про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастопольської державної адміністрації».

Отже, належним відповідачем у даній справі є Головне управління праці і соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачка працювала і є застрахованою особою на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передбачено право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованої особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Стаття 43 вказаного закону визначає, що вказана допомога надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Зазначена допомога згідно ч.4 ст.42 надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім’ї.

Крім того, відповідне право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку закріплено і Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»,

стаття 15 якого також підтверджує право особи на отримання допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Однак, пунктом 7 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинено дію статей 41 та 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

В той же час у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року Конституційний Суд України визнав неконституційними положення Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», а саме: пункт 7 статті 71, яким зупинено дію статей 41,43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Таким чином, з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України відмова управління праці та соціального захисту населення у виплаті позивачці допомоги  на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є протиправною, а тому недоотримувана допомога за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року підлягає виплаті відповідачем у розмірі, вказаному у позові ОСОБА_2

Щодо вимог позивачки про незаконність дій управління з приводу не донарахування допомоги при народженні сина ОСОБА_3 у розмірі, встановленому у ст.41 Закону, то ця вимога не підлягає задоволенню, оскільки на час народження дитини - 30 січня 2007 року – дія статті 41 Закону була зупинена.

Такими, що не підлягають задоволенню є і вимоги позивачки про виплату допомоги при народженні та по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за 2008 рік, виходячи з наступного.

Пунктом 23 частини Розділу  ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до статей 13,15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» були внесені зміни, які вступили в силу з 01 січня 2008 року і, у відповідності до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.

Також із зазначеного Закону були виключені норми, відповідно до яких право на отримання допомоги мали лише особи незастраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Пунктом 25 частини Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»  стаття 43, яка встановлювала розмір допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, була виключена із Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Однак, рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» були визнані неконституційними.

Таким чином, у період з 01 січня по 22 травня 2008 року розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для осіб, застрахованих у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, регулювався двома законами.

Виходячи з позиції, висловленої Конституційним Судом України у рішенні від 03 жовтня 1997 року №4-зп за наявності декількох законів, норми яких по різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону у часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Виходячи з вищезазначеного та враховуючи, що зміни до статей 13,15 Закону України «Про Державну допомогу сім’ям з дітьми» були внесені з 01 січня 2008 року, а зміни у ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який діяв у часі раніше, з 22 травня 2008 року не вносились, пріоритетними в даному випадку є положення Закону України «Про Державну допомогу сім’ям з дітьми».

Отже, управління праці та соціального захисту населення правильно виплачувало позивачці  допомогу у розмірах, встановлених новою редакцією статті 15 Закону України «Про Державну допомогу сім’ям з дітьми», починаючи з 01 січня 2008 року, а тому підстав для задоволення цих позовних вимог ОСОБА_2 немає.

      Керуючись ст.ст. 303,307,309 ЦПК України, колегія суддів,

В И Р І Ш И Л А  :

Апеляційні скарги Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 03 грудня 2009 року скасувати і постановити нове рішення.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Херсонської області державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку відповідно до вимог ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

              В решті позовних вимог відмовити.

Рішення  набирає законної сили з моменту її проголошення і з цього ж часу може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.

Головуючий  Г.В.Семиженко

Судді: Л.П.Воронцова,  Л.П.Прокопчук

Копія вірна:                                                         Л.П.Прокопчук

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація