АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
11 жовтня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області у складі:
Головуючого: Оніщука В.В.
Суддів: Медвецького С.К., Чорного В.І.,
при секретарі: Черепановій В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області на постанову Ямпільського районного суду Вінницької області від 09.12.2009 року по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної допомоги як дитині війни та недоплаченої додаткової пенсії як постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи ,-
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2009 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом, у якому посилаються на те, що вони являються пенсіонерами та мають статус громадян, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії і відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі – Закон) мають право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, яка виплачувалась в меншому розмірі.
Крім того, ОСОБА_1 має правовий статус дитини війни і відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак в період 2007-2009 років вказана допомога йому в повному обсязі не виплачувалась і тому вважаючи дії відповідача неправомірними, просили зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з листопада 2008 року по жовтень 2009 року в сумі 1195,20 грн. та нарахувати і виплатити недоплачену додаткову пенсію, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи в сумі 896,40 грн., а також, нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_2 невиплачену додаткову пенсію, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 896,40 грн. і зобов’язати відповідача нараховувати і виплачувати зазначені допомогу та додаткову пенсію в подальшому.
Постановою Ямпільського районного суду Вінницької області від 09.12.2009 року позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задоволено частково.
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з листопада 2008 року по жовтень 2009 року в сумі 1195,20 грн..
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткову пенсію за період з листопада 2008 року по жовтень 2009 року в сумі 896,40 грн..
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 недоплачену, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткову пенсію за період з листопада 2008 року по жовтень 2009 року в сумі 896,40 грн..
В задоволенні іншої частини позову відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області просить постанову суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим; законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом; обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами, що позивачі являються пенсіонерами та мають статус громадян, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії.
Статтею 49 Закону № 796 – ХІІ передбачено, що пенсії особам віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до 3 категорії щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.
Крім того, ОСОБА_1 має статус дитини війни в розумінні ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" позивач має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком (в редакції Закону від 18.11.2004 р. № 2195-ІV, набрав чинності 01.01.2006 р.).
В період 2008-2009 років позивачам щомісячна додаткова пенсія та надбавка до пенсії як дитині війни, виплачувалась в меншому обсязі, ніж визначено ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
За змістом ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно із ч.ч.1, 4 ст. 8 ЦПК України суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України та міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, за конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, застосуванню підлягають норми Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року, на яку посилається відповідач при визначенні нормативного акта, яким потрібно керуватися при вирішенні питань щодо розміру пенсій даної категорії громадян.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму, який встановлюється Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" від 28.12.2007 року, норми ст. 6 Закону України від 18 листопада 2004 року щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни та норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», були викладені в новій редакції.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від №10-рп/2008 від 22.05.2008 року названі норми визнані неконституційними і втратили чинність.
Згідно із ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України «Про соціальний захист дітей війни» мають особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та діти війни, починаючи з 22.05.2008 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" дію відповідних статей Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинено не було та зміни не вносилися, а тому вони є діючими і підлягають до застосування при вирішенні питання щодо перерахунку пенсії за 2009 рік.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що дії УПФУ у Ямпільському районі Вінницької області щодо непроведення перерахунку пенсій позивачам відповідно до вимог вищевказаних Законів є неправомірними, однак на порушення вимог чинного законодавства, безпідставно зобов’язав відповідача провести виплату заборгованості по пенсії із зазначенням певного розміру, оскільки відповідно до ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
За змістом ч.2 ст. 5, ст. 58 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» обов’язки щодо нарахування та виплати пенсійних виплат покладаються на Пенсійний фонд України та його територіальні органи.
Враховуючи наведене та відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічний характер, суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій – зобов’язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення вимог позивачів в частині стягнення з УПФУ у Ямпільському районі Вінницької області сум недоплаченої пенсії є помилковим, до якого суд дійшов з порушенням норм матеріального права.
На підставі наведеного та враховуючи те, що судом при вирішенні даної справи було порушено норми матеріального та процесуального права, постанова суду підлягає зміні з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову та визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачам згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та зобов’язання останнього провести позивачам зазначений перерахунок пенсії, починаючи з 01.11.2008 року по 31.10.2009 року.
Щодо вимог позивачів про зобов’язання відповідача проводити перерахунок пенсії в майбутньому, то суд першої інстанції правильно відмовив у їх задоволенні і відповідно в цій частині рішення суду підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 303, 304№, 307, 309, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, –
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області задовольнити частково.
Постанову Ямпільського районного суду Вінницької області від 09.12.2009 року змінити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу, відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 01.11. 2008 року по 31.10.2009 року.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткову пенсію за період з 01.11.2008 року по 31.10. 2009 року.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 недоплачену, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткову пенсію за період з 01.11.2008 року по 31.10.2009 року.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення апеляційного суду є остаточним і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий :
Судді:
З оригіналом вірно: