Справа № 2-1350/2008
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2008 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі: головуючого - судді Бовчалюк З.А. при секретарі Захаровій Н.А. з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
Позивачі звернулись в суд з позовом до ОСОБА_3 сільської ради про визнання права власності на спадкове майно.
Свій позов мотивують тим, що після смерті їх діда - ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) в колишньому колективному сільськогосподарському підприємстві "Світанок" розміром 5, 41 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0278957, яку вони не мають можливості отримати в зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Просять визнати за ними, як спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_2, право власності на земельну частку (пай) в колишньому колективному сільськогосподарському підприємстві "Світанок" розміром 5, 41 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0278957.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги, просив визнати за ним та ОСОБА_2 право власності на спадкове майно, а саме на земельну частку (пай) в колишньому колективному сільськогосподарському підприємстві "Світанок" розміром 5, 41 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0278957, по 1/2 частині спадкового майна кожному.
Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради в судове засідання не з’явився, подав суду заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності, позов визнає повністю.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з копії сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0278957, виданого 20 лютого 2001 року, ОСОБА_2 на підставі розпорядження Луцької райдержадміністрації від 25.04.1997 року № 146 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колишнього колективного сільськогосподарського підприємства "Світанок" (а.с. 11), вартість якої згідно довідки відділу земельних ресурсів Луцького району № 2739, становить 44 226 гривень, (а.с. 15).
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_1 (а.с. 4).
Таким чином, після смерті останнього відкрилась спадщина на право на земельну частку (пай) в колишньому колективному сільськогосподарському підприємстві "Світанок" розміром 5, 41 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0278957.
Статтею 1222 ЦК України передбачено, що спадкоємцями за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частину спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Як вбачається із копій свідоцтв про народження позивачів, їх батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6. (а.с. 9, 10)
Відповідно до довідки відділу реєстрації актів цивільного стану від 22.05.2007 року, ОСОБА_5 народився 23 лютого 1938 року, та його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_7 (а.с. 8).
Як встановлено в судовому засіданні, спадкоємців першої черги після смерті ОСОБА_2 на час відкриття спадщини немає, оскільки його дружина ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та єдиний син ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що стверджується дослідженими в судовому засіданні копіями свідоцтв про смерть (а. с. 5, 6).
Таким чином, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_2 згідно вимог ст.. 1266 ЦК України, інших спадкоємців після смерті останнього немає.
Фактично позивачі прийняли спадщину, як того вимагає ст. 549 ЦК Української РСР, який діяв на час відкриття спадщини, оскільки вступили в управління та володіння спадковим майном, шляхом садіння городу та збиранням врожаю. Даний факт стверджується довідкою ОСОБА_3 сільської ради від 16.10.2007 року.
З дослідженого в судовому засіданні листа Луцької районної державної нотаріальної контори вбачається, що спадкова справа на майно ОСОБА_5 не заводилась, відповідно можливі спадкоємці про свої права не заявили.
Проаналізувавши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що слід визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності на спадкове майно за законом, що залишилось після смерті ОСОБА_2, а саме на право на земельну частку (пай) в колишньому колективному сільськогосподарському підприємстві "Світанок" розміром 5, 41 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0278957, по 1/2 частині кожному.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 58, 60, 213, 214, 215 ЦПК України, на підставі ст. ст. 529, 549 ЦК Української РСР, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) в колишньому колективному сільськогосподарському підприємстві "Світанок" розміром 5, 41 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0278957, по 1/2 частині кожному.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.