Судове рішення #11944419

Справа  №  22 -ц- 28579/ 2010 р.                                                                                                     Головуючий 1 інст: Шрамко Л.Л.

Категорія: трудові                                                                                                                         Суддя-доповідач: Тичкова О.Ю.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

    20  жовтня 2010 року судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:

        головуючого          -    судді  Солодкова А.А.,

        суддів колегії          -    Тичкової О.Ю., Піддубного Р.М.

        при секретарі          -    Потюк А.В., Соколовій А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за апеляційною  скаргою   ОСОБА_3     на  рішення Ленінського   районного   суду м. Харкова від 17 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до відкритого акціонерного товариства «Ф.Т.Р.», третя особа управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова про стягнення суми, відшкодування моральної шкоди та покладення обов’язку -  

ВСТАНОВИЛА :

У грудні 2009 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, після уточнення якого остаточно просила стягнути з АТ «Ф.Т.Р.» ( надалі Товариство)  222,61 грн. в якості індексації заробітної плати, 110,03 грн. -  компенсації втрати частини доходів, 15 тисяч 784,20 гривень, - середнього заробітку за час затримки розрахунку, 67 грн. 29 коп. -  безпідставно утриманих членських профспілкових внесків та 15000 грн. на відшкодування моральної шкоди.

    В обґрунтування позову ОСОБА_3 зазначила, що з серпня 2007 року по травень 2009 року працювала у Товаристві на посаді швачки 4 – го розряду. Під час її роботи з   боку адміністрації товариства грубо порушувалися її трудові права: безпідставно утримувалися членські профспілкові внески, не проводилася індексація заробітної плати, не виплачувалася компенсація за затримку виплати заробітної плати, не перераховувалися стягненні з неї внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду. Наказом  Товариства № 41 від 22.05.2009 року ОСОБА_3 було звільнено з роботи за власним бажанням. Проте, остаточний розрахунок при звільненні з нею було проведено лише 4 вересня 2009 року. Зазначеними діями відповідач завдав їй моральної шкоди, що виразилася в її стражданнях та хвилюваннях з приводу необхідності шукати засоби до існування для себе та малолітньої дитини, втраті звичайних життєвих зв’язків, та як результат – погіршення стану здоров’я її та дитини.

    Представник відповідача проти задоволення заперечував, вважав що вина товариства у несвоєчасному розрахунку з позивачкою відсутня,   звільнення ОСОБА_3 проведено відповідно до закону. Підстави для стягнення з товариства утриманих профспілкою членських внесків та компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати відсутня. В частині  стягнення з товариства на користь ОСОБА_3 компенсації втрати частини доходів полагався на розсуд суду.

    Рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 17 червня 2010 року позов ОСОБА_3 задоволено частково. З відповідача на користь позивачки стягнено 222,61 грн. в якості індексації заробітної плати; 110,03 грн. в якості компенсації втрати частини доходів та 67,29 грн. утриманих членських профспілкових внесків.

    Не погодившись з рішенням суду ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати частково та ухвалити нове рішення, задовольнивши її позов в повному обсязі.

    Судова колегія, заслухавши доповідь судді та пояснення сторін, які з’явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи та обговоривши наведені в скарзі доводи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково,а рішення суду зміні з наступних підстав.

    Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи,  ОСОБА_3 була прийнята на роботу у Товариство на посаду швачки 4 – го розряду відповідно до наказу № 78 від 14.08.2007 року. Наказом № 41 від  22.05.2009 року ОСОБА_3 було звільнено з роботи за власним бажанням. У день звільнення позивачці було видано  трудову книжку, остаточного  розрахунку проведено не було. Належні позивачці кошти у сумі 1300  грн.  вона отримала у серпні 2009 року, а остаточний розрахунок у розмірі 862,39 грн. лише  04 вересня 2009 року.

           Відмовляючи ОСОБА_3 у задоволенні позову про стягнення середньої заробітної плати за час затримки розрахунку, суд керувався ст.,ст. 116,117 КЗпП України та виходив з того, що позивачка на підприємство з приводу отримання остаточного розрахунку не зверталася. З’явилася за грошима тільки на запрошення адміністрації Товариства, що було направлено їй 31 липня 2009 року. На час звільнення ОСОБА_3 Товариство знаходилося у тяжкому  фінансовому стані у зв’язку з чим його  вина  у несвоєчасному розрахунку з позивачкою відсутня.

    Проте, судова колегія з значеним висновком суду погодитися не може, оскільки він належним чином не доведений та не відповідає встановленим судом обставинам справи.

    В судовому засіданні у суді апеляційної інстанції директор Товариства – Скиданов А.А. пояснив, що Товариство мало можливість провести з позивачкою повний розрахунок у  день її  звільнення, але  не зробило цього  тому, що остання за розрахунком не з’явилася.   Довідка про нараховані суми, що підлягали виплаті при звільненні ОСОБА_3 їй під розпис не видавалася.  

    Прийняті  судом першої інстанції  на   підтвердження   тяжкого   фінансового стану    ТОВ « ФТР» докази: довідка про фінансовий стан Товариства, звіт про фінансові результати за 2009 рік, баланс Товариства на 31.03.2010 року ( а.с. 134 – 136), копія ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 13.10.2009 року не свідчать про неможливість проведення Товариством  розрахунку з ОСОБА_3  у день її звільнення.  

    Доказів умисної неявки ОСОБА_3 до Товариства за отриманням остаточного розрахунку матеріали справи не містять. Згідно поштового конверту від 31.07.2009 року  ( а.с. 69),  лист від 31.07.2009 року ( а.с. 137)  з запрошенням позивачки до Товариства  для отримання розрахунку  направлявся останнім не за місцем її проживання.

    Порушення Товариством вимог трудового законодавства, а саме  не проведення з  ОСОБА_3  своєчасного розрахунку у день  звільнення встановлено перевіркою  територіальної  державної  інспекції  праці у Харківській області, що вбачається з наданого суду  акту  п ( а.с. 45 – 47).  

    В супереч вимог ст. 116 КЗпП України, Товариство не видало ОСОБА_3 розрахунок належних їй сум при звільненні та  провело з нею повний розрахунок не в день звільнення 22.05.2009,  а лише 04 вересня 2010 року, тобто через 71  робочий  день з дня звільнення ( травень – 5 днів, червень – 20 днів, липень – 23 дні, серпень – 20 днів, вересень – 3 дні.)  .

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду в частині відмови у задоволенні вимог про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_3 середньої заробітної плати за час несвоєчасного розрахунку підлягає скасуванню, з ухваленням в цій частині  нового рішення про часткове задоволення позову .  

Відповідно до п.8 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08 лютого 1995 року № 100 для розрахунку належного позивачці  розміру компенсації  судом  апеляційної інстанції була  взята середня заробітна плата ОСОБА_3 за  квітень, березень 2009 року ( а.с. 63), що дорівнює 614,64 грн. (  359,95 грн. + 896,33 грн. поділити на 2 ).  При проведенні розрахунку  враховано, що у квітні 2009 року позивачка у зв’язку з хворобою фактично відпрацювала 18 днів, а у березні  2009 року  - 17 днів. Середньоденна заробітна плата  визначається   шляхом ділення середньої заробітної плати ОСОБА_3 на фактично відпрацьовані дні та дорівнює 17 грн.56 коп. ( 614,64 поділити на 35). Оскільки відповідач затримав повний розрахунок з позивачкою на 71 робочі дні з нього на користь позивачки належить стягнути  1246 грн. 84 коп. (17,56 помножити на 71).

Разом з тим, судова колегія погоджується з висновком суду про відсутність підстав для задоволення вимог позивачки про відшкодування моральної шкоди та покладення на відповідача обов’язку сплатити до управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова  внески на її загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Відмовляючи у задоволенні зазначених вимог, суд правильно керувався статтями 10,11,15 ,60 ЦПК України, ст. 237 – 1 КЗпП України  та виходив з недоведеності позивачкою наявності у неї моральних страждань, втрати звичайних зв’язків, що вимагало від неї додаткових зусиль для організації свого життя. Судом встановлено, що відповідач повинен здійснити  погашення заборгованості по внескам до Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова  відповідно до ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 13.102009 року з жовтня 2009 року по вересень 2014 року . Даних про порушення будь – яких прав позивачки таким розстроченням суду не надано.

          В іншій частині рішення суду першої інстанції позивачка  не оскаржувала.

          Відповідно до вимог  п.2, 3 ч. 1 ст. 309 ЦПК України суд апеляційної інстанції ухвалює рішення про зміну  рішення суду першої інстанції, у разі недоведеності обставин справи, які суд вважав встановленими та  невідповідності рішення суду обставинам справи, якщо помилки у неправильно прийнятому рішенні можливо усунути без його скасування  і вони стосуються окремих його частин.

За змістом статей 81, 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються пропорційно задоволеній частині позову. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати  судових витрат, вони стягується з відповідача в дохід держави.

Керуючись ст.ст. 303, 304,  п.,п. 2,3 ч.1 ст. 309, ст.ст. 313, 316, 317, 319 ЦПК України,  судова колегія, -    

ВИРІШИЛА :

    Апеляційну скаргу ОСОБА_3 – задовольнити частково.

    Рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 17 червня 2010 року – змінити.

    В   частині  відмови  у  задоволенні   позову  ОСОБА_3 про   стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку рішення суду скасувати.  

    Позов  ОСОБА_3 в зазначеній частині -  задовольнити частково.

    Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Ф.Т.Р.», р/рах. 260071015682 в ХФ № 1 АТ « РЕГІОН – БАНК», МФО 351254, код ЄДРПОУ 03961711, ідент. ном. 039617120335 розташованого за адресою: м. Харків пров. Сериківський, 1246 ( одна  тисяча двісті сорок шість гривень ) гривень 84 ( вісімдесят чотири)  копійки  середнього заробітку за час несвоєчасного розрахунку.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Ф.Т.Р.», р/рах. 260071015682 в ХФ № 1 АТ « РЕГІОН – БАНК», МФО 351254, код ЄДРПОУ 03961711, ідент. ном. 039617120335  в дохід держави  51 ( п’ятдесят одну)  гривню судового збору та 120 ( сто двадцять) гривень витрат на інформаційно – технічне забезпечення розгляду справи.  

    Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його  проголошення і може бути оскаржене  до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

          Головуючий:

          Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація