КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-5316/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Новікова Т.В.
Суддя-доповідач: Цвіркун Ю.І..
У Х В А Л А
Іменем України
"12" листопада 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді –Цвіркуна Ю.І.;
суддів – Бараненка І.І.,
Парінова А.Б.,
при секретарі судового засідання – Петриченко Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 та Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року у справі за позовом кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 ОСОБА_4 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання незаконною і скасування постанови № 51 від 05 листопада 2010 року та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Кандидат у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 ОСОБА_4 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, в якому враховуючи уточненні позовні вимоги, просить:
1) Визнати дії Черкаської місткої виборчої комісії щодо віднесення виборчих бюлетенів по одномандатному мажоритарному округу №10 з виборів депутатів до Черкаської міської ради до предметів незаконними;
2) Визнати незаконною та скасувати постанову Черкаської міської виборчої комісії від 05 листопада 2010 року №51 «про проведення повторно голосування з виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №10».
3) Зобов’язати Черкаську міську виборчу комісію після врахування протоколів підрахунку голосів по одномандатному мажоритарному округу №10 прийняти рішення по суті у відповідності до вимог статті 77 Закону України від 10 липня 2010 року №2487 –VI.
.Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року, позов задоволено частково, зокрема, в частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дій Черкаської місткої виборчої комісії про віднесення до предметів виборчих бюлетенів по одномандатному мажоритарному округу №10 з виборів депутатів до Черкаської міської ради та в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування постанови Черкаської міської виборчої комісії від 05 листопада 2010 року №51 «Про проведення повторного голосування з виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №10». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року, кандидат у депутати в одномандатному мажоритарному окрузі №10 ОСОБА_5 області звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення по суті позовних вимог, щодо правомірності постанови Черкаської міської виборчої комісії від 05 листопада 2010 року № 51 «Про проведення повторного голосування з виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №10», при цьому зазначає про не повне з’ясування судом першої інстанції обставин справи.
Черкаська міська виборча комісія Черкаської області також подала до суду апеляційне скаргу на рішення суду І-ї інстанції, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу в частині задоволених позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм права.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши докази у справі та обговоривши доводи апеляційних скарг, судова колегія встановила наступне.
Постановою Черкаської міської виборчої комісії від 05 листопада 2010 року №51 прийнято рішення про проведення повторного голосування на виборчих дільницях №26027, №26039, №26040 та №26041 одномандатного мажоритарного округу №10 14 листопада 2010 року.
Не погоджуючись з даним рішенням ОСОБА_4 оскаржив його в судовому порядку.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що дії відповідача щодо віднесення виборчих бюлетенів до «предметів»з підстав внесення до переліку не всіх зареєстрованих кандидатів є неправомірними оскільки визнати бюлетень «предметом»відповідно до ч. 23 ст. 71 Закону № 2487-VI та не фаховувати його під час підрахунку чи повторного підрахунку голосів можливо лише при невідповідності його встановленої форми, а не змісту.
З таким виновим суду першої інстанції судова колегія апеляційного суду погоджується з наступних підстав.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі –Закон - № 2487-VI ) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Встановлено, що згідно із протоколами про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №26027, №26039, №26040 та №26041 встановлено певні результати волевиявлення виборців.
Підчас голосування спостерігачами встановлено факт відсутності у виборчих бюлетенях прізвища кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 ОСОБА_6, що підтверджується відповідними скаргами (а.с. 49-60).
На засіданні Черкаської міської територіальної комісії 03 листопада 2010 року за результатами розгляду скарг, шляхом голосування прийнято рішення про проведення повторного перерахунку голосів виборців на усіх дільницях виборчого округу №10.
Згідно із протоколами Черкаської міської виборчої комісії про повторний перерахунок голосів виборців на виборчих дільницях №26027, №26039, №26040 та №26041 з виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 в результаті перерахунку тих самих бюлетенів, що й першого разу, усі виборчі бюлетені визнано «предметами»та зафіксовано рівні нульові результати підрахунку голосів щодо кожного кандидата.
Разом з тим, 04 листопада 2010 року від ОСОБА_6 надійшла до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області заява, в якій зазначається, що вона, як кандидат у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 з виборів депутатів Черкаської міської ради, не має ніяких претензій до ТВК з приводу невключення її прізвища до бюлетеню та відкликає свою скаргу стосовно даного факту.
Відповідно до п. 9 ч. 5 Закону - № 2487-VI міська, районна в місті територіальна виборча комісія затверджує текст виборчого бюлетеня по виборах депутатів відповідної місцевої ради, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх дільничним виборчим комісіям
Судова колегія звертає увагу на те, що критерії для виборчого бюлетеня передбачені ст. 66 Закону - № 2487-VI та постановою Центральної виборчої комісії від 26 серпня 2010 року №325.
Доводи Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області в апеляційній скарзі про те, що підчас перерахунку виявлені документи не можна вважати бюлетенями, бо виявлені у такому вигляді, у якому вони були оглянуті членами комісії не замовлялись, спростовуються матеріалами справи.
В матеріалах справи (а.с. 64, 65) наявний текст бюлетеню затверджений постановою відповідача від 13 жовтня 2010 року №28 та завірений відповідною печаткою, у якому зазначено саме 26 кандидатів в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 з виборів депутатів Черкаської міської ради та відсутнє прізвище кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 ОСОБА_6.
Постановою Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 21 жовтня 2010 року №38 затверджено макет виборчого бюлетеня з виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному окрузі.
Зазначені постанови ніким не оскаржувались та підлягали до виконанню, на підставі яких замовлено текст бюлетеню.
В силу ч. 23 статті 71 Закону - № 2487-VI при підрахунку виборчих бюлетенів визначений дільничною виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені вголос. Усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо і не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути предмет. На час його огляду підрахунок виборчих бюлетенів припиняється. Предмети, що не є виборчими бюлетенями, запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис "Предмети", зазначаються назва територіальної громади, номер виборчої дільниці, дата, час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
За таких обставин, враховуючи, що відповідний текст бюлетеню затверджений постановою Черкаської МВК та те, що бюлетені враховувалися підчас першого підрахунку голосів на виборчих дільницях №26027, №26039, №26040 та №26041, судова колегія апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що підстав для визнання виборчих бюлетенів предметами не вбачається.
Як встановлено ч. 1 статті 78 Закону - № 2487-VI територіальна виборча комісія приймає рішення про проведення в виборчому окрузі повторного голосування, якщо у цьому виборчому окрузі найбільшу і водночас однакову кількість голосів набрали два або більше кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Згідно із пунктом 1 Роз’яснення щодо окремих питань організації підготовки та проведення повторного голосувавши з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 08 листопада 2010 року №519 рішення про проведення повторного голосування в одномандатному виборчому окрузі з виборів депутатів сільської, селищної ради, в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради, в одномандатному виборчому окрузі з виборів сільського, селищного, міського голови (далі –повторне голосування) приймається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як на п’ятий день з дня виборів у разі, якщо у відповідному виборчому окрузі найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців набрали два або більше кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Повторне голосування проводиться по кандидатах у депутати, кандидатах на посаду сільського, селищного, міського голови, які набрали у відповідному виборчому окрузі найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців.
Судова колегія апеляційного суду бере до уваги те, що неправомірне визначення Черкаською міською виборчою комісією під час повторного підрахунку голосів виборчих бюлетенів як предметів призвело до помилкового встановлення однокового, нульового результату підрахунку голосів щодо кожного кандидата в депутати.
Отже, зважаючи на викладене, відсутні підстави вважати постанову Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 05 листопада 2010 року №51 обґрунтованою та такою, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги в частині зобов’язання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області після врахування протоколів підрахунку голосів по одномандатному виборчому окрузі №10 та прийняття відповідного рішення по суті задоволенню не підлягають, оскільки відповідач ще не вчиняв будь-яких дій щодо врахування протоколів та прийняття відповідного рішення, що в силу Закону - № 2487-VI є його прямим обов’язком.
В силу ч.2 ст.19 Конституції України відповідний суб’єкт владних повноважень повинен діяти згідно із Конституцією та законами України.
Згідно із ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому суд бере до уваги положення ч.2 ст.71 КАС України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, який є суб’єктом владних повноважень, не надав суду доказів, які свідчили б про правомірність усіх його постанови та безпідставність і необґрунтованість даного позову.
За таких обставин, колегія суддів апеляційного суду визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм права.
В силу статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.
Керуючись статтями 172, 177, 179, 195, 196, 200, 205 КАС України, суд
у х в а л и в:
Апеляційні скарги кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 та Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року залишити без змін.
Судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним.
Головуючий: Ю.І. Цвіркун
Суддя: І.І. Баренко
Суддя: А.Б. Парінов