Судове рішення #11930479

                 

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_________________________________________________

__________________________________________________________________________________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65  тел.(8-0412) 48-16-02

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 "28" жовтня 2010 р.                                                          Справа №  2/70-Д

Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                     

суддів:                                                                        

                                                                                    

при секретарі                                                              ,

за участю представників сторін:

від позивачів:

- Житомирської обласної державної адміністрації: не з'явився,

-  Головного управління Держкомзему у Житомирській області: Козир Р.А., довіреність №11-4688/11/01 від 03.09.2010р.,

від відповідачів:  

 -  Коростенської районної державної адміністрації: Возний А.Р., довіреність №02-7/48 від 13.10.2010р.,

 -  ТОВ "Омелянівський кар'єр": Горбань Р.О., довіреність від 13.10.2010р.,

від прокуратури: Мельник О.П., заступник начальника  відділу представництва інтересів громадян та держави прокуратури Житомирської області, посвідчення №90,

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр"

на рішення господарського суду Житомирської області

від "01" липня 2010 р. у справі № 2/70-Д (суддя Тимошенко О.М.)

за позовом Першого заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації та Головного управління Держкомзему у Житомирській області, м. Житомир  

до Коростенської районної державної адміністрації, м. Коростень Житомирської області

     Товариства з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр", с. Горщик Коростенського району Житомирської області

про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, -

              

 ВСТАНОВИВ:

  Прокурором в інтересах позивачів пред'явлено позов про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки укладеного 24.12.2007р. між Коростенською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр", за яким останній отримав в оренду на 49 років 94,6477га землі для добувної промисловості. Прокурор посилається на те, що всупереч ст.122 Земельного кодексу України, Коростенська РДА перевищила свої повноваження прийнявши розпорядження щодо передачі земельної ділянки в оренду та уклавши спірний договір, оскільки надання земельних ділянок за межами населених пунктів для промислових потреб відповідно до ст.122 Земельного кодексу України належить до компетенції обласної державної адміністрації.

Крім того, розпорядженням голови Коростенської РДА від 13.02.2009р. №96 "Про відміну розпорядження голови РДА від 24.12.2007р. №584" відмінено розпорядження голови РДА від 24.12.2007р. №584 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки та надання її в користування на умовах оренди ТОВ "Омелянівський кар'єр". Зазначає, що відповідно до ст.211 Земельного кодексу України наслідком укладення угод з порушенням чинного законодавства є визнання такої угоди недійсною.

Рішенням господарського суду Житомирської області від 01.07.2010р. у справі №2/70-Д позов задоволено: визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 94,6477га, укладений 24.12.2007р. між Коростенською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр".

Стягнуто з Коростенської районної державної адміністрації:

- в доход Державного бюджету України 42,50 грн. державного мита;

- 118,00 грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Стягнуто з  Товариства з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр":

- в доход Державного бюджету України 42,50 грн. державного мита;

- 118,00 грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (а.с.20-21).

Мотивуючи рішення господарський суд першої інстанції посилався на доводи, викладені у позовній заяві.

Вважаючи, що рішення місцевого господарського суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, Товариство з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" звернулось до суду з апеляційною скаргою (а.с.24-26), в якій просило дане рішення скасувати та прийняти нове рішення - про відмову в задоволенні позову.

Мотивуючи апеляційну скаргу, Товариство з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" зазначає, зокрема, наступне:

- господарським судом першої інстанції порушено приписи п.п.1,2 ч.1 ст.77 ГПК України, справу розглянуто місцевим господарським судом за відсутністю Товариства з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр", не повідомленого належним чином, так як ухвалу місцевого господарського суду про прийняття позовної заяви та призначення її до розгляду на 01.07.2010р. товариство не отримало, про що свідчить витяг з журналу реєстрації вхідної кореспонденції ТОВ "Омелянівський кар'єр", таким чином товариство було позбавлено можливості брати участь у судовому засіданні, надати суду пояснення по суті спору; крім того, про факт прийняття оскаржуваного рішення  ТОВ "Омелянівський кар'єр" довідалось лише 05.01.2010р.;

- до участі у розгляді даної судової справі не було залучено орган місцевого самоврядування - Горщиківську сільську раду, яка відповідно до положень укладеного договору оренди земельної ділянки є отримувачем орендної плати за землю;

- господарським судом неповно з'ясовано усі істотні для розгляду даної справи обставини та не встановлено  усіх обставин укладення (підписання) між Коростенською РДА та ТОВ "Омелянівський кар'єр" спірного договору оренди земельної ділянки та не встановлено в чому саме полягала неправомірність розпорядження №584 від 24.12.2007р.

В поясненні (доповненні) до апеляційної скарги (а.с.70-73) зазначає, що ст.122 Земельного кодексу України в редакції станом на 24.12.2007р. стосувалась виключно повноважень щодо розпорядження земельними ділянками по наданню їх юридичним особам у постійне користування, тобто без встановлення строку, питання надання земельних ділянок в оренду регулювалось в той час ст.124 Земельного кодексу України,

- голова державної адміністрації відповідно до ч.8 ст.118 Конституції України та ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" не наділений правом скасовувати свої рішення (розпорядження);  

- ТОВ "Омелянівський кар'єр" після своєї державної реєстрації здійснило переоформлення у червні 2006 року спеціального дозволу на користування надрами та акту про надання гірничого відводу.

Представник відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу, вважає рішення місцевого господарського суду незаконним та необґрунтованим, просить його скасувати з підстав, наведених в апеляційній скарзі та прийняти нове рішення - про відмову в задоволенні позову.

Головне управління Держкомзему у Житомирській області в письмовому поясненні (а.с.68-69) та його представник в судовому засіданні заперечили проти доводів апеляційної скарги, вважають рішення місцевого господарського суду законним та обґрунтованим, просять його залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Вказали, що стаття 122 Земельного кодексу України визначає порядок та повноваження щодо надання земельних ділянок юридичним особам, а саме районні державні адміністрації на  їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства, будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств  торгівлі  тощо). Відповідно до п.4 ст.122 Земельного кодексу України (в редакції 2007 року), обласні державні адміністрації надають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст  обласного  значення  та  за  межами населених  пунктів  для  всіх  потреб,  крім випадків,  визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Коростенська районна державна адміністрація у письмовому поясненні (а.с.123-124) та її представник в судовому засіданні підтримали апеляційну скаргу товариства, вважають рішення місцевого господарського суду незаконним та необґрунтованим, у зв'язку з чим просили його скасувати та прийняти новий судовий акт про відмову в задоволенні позову. Зазначають, що розпорядженням голови Коростенської РДА №584 від 24.12.2007р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки і надання її в користування на умовах оренди ТОВ "Омелянівський кар'єр" чітко визначено, що земельну ділянку ТОВ "Омелянівський кар'єр" було надано на умовах оренди строком на 49 років, оренда при цьому не є постійним користуванням, а згідно ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Вважають, що Коростенська РДА, видавши розпорядження №584 від 24.12.2007р. "Про затвердження  технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки і надання її в користування на умовах оренди ТОВ "Омелянівський кар'єр", не перевищила свої повноваження, які мала у 2007 році.    

Прокурор в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги. Вважає рішення місцевого господарського суду законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить його залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

В засідання суду Житомирська обласна державна адміністрація свого повноважного представника не направила.

На адресу апеляційного господарського суду 28.10.2010р. від Житомирської обласної державної адміністрації надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника. Крім того, зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.127).

Враховуючи положення ст.101 Господарського процесуального кодексу України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, колегія суддів вважає, що неприбуття представника Житомирської обласної державної адміністрації в судове засідання не перешкоджає апеляційному розгляду справи за наявними в матеріалах доказами, оскільки Житомирська обласна державна адміністрація належним чином повідомлена про дату, час та місце засідання суду.

Згідно з розпорядження керівника апарату Житомирського апеляційного господарського суду від 13 жовтня 2010 року №997 (а.с.54) у зв'язку з необхідністю та відповідно до ст.149 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" розгляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" у справі №2/70-Д здійснюється колегією суддів у складі:

головуючий суддя Горшкова Н.Ф.

судді:                      Майор Г.І.  

                                  Філіпова Т.Л.  

                                                                                                                                        

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши в повному обсязі законність та обґрунтованість оскаржуваного судового акту, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, проведеною Управлінням з контролю за використанням і охороною земель у Житомирській області перевіркою стану дотримання  вимог земельного законодавства підприємствами видобувної, кам'яно-переробної та лісопереробної галузей, що здійснюють свою діяльністю на території Житомирської області було встановлено, що Розпорядженням голови Коростенської РДА від 22.01.2007р. №29 Товариству з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" надано дозвіл на виготовлення технічної документації по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки. Розпорядженням голови Коростенської РДА від 24.12.2007р. №584 (а.с.125-126) надано ТОВ "Омелянівський кар'єр" в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 94,6477 га на території Горщиківської сільської ради для добувної промисловості (промислова розробка Березівського родовища граніту) із земель запасу сільської ради.

На підставі вище зазначених розпоряджень, 24.12.2007р. між Коростенською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (а.с.6-10), відповідно до якого Коростенська РДА надала ТОВ "Омелянівський кар'єр" в оренду в строкове платне користування земельні ділянки несільськогосподарського призначення, які розташовані на території Горщиківської сільської ради Коростенського району Житомирської області (поза межами населених пунктів) (п.1 договору).

Згідно з п.2.1 договору оренди земельної ділянки в оренду передаються земельні ділянки загальною площею  94,6477 га.

Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення троку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.3.1 договору).

Відповідно до пунктів 5.1-5.3 договору земельні ділянки передаються в оренду для добувної промисловості (промислова розробка Березівського родовища граніту). Цільове призначення земельних ділянок землі несільськогосподарського призначення (землі промисловості Горщиківської сільської ради). Умови збереження стану об'єкта оренди забороняється зміна цільового призначення.

Начальником Управління з контролю  за використанням  і охороною земель у Житомирській області від 15.01.2009р. за вхідним №17 було направлено клопотання до Коростенської районної державної адміністрації про скасування розпорядження №584 від 24.12.2007р.  про надання в користування земельної ділянки площею 94,6477га ТОВ "Омелянівський кар'єр" на території Горщівської сільської ради  Коростенського району, оскільки відповідно до ст.122 Земельного кодексу України надання земельних ділянок для промислового використання належить виключно до компетенції обласної державної адміністрації. Крім того, на момент надання земельної ділянки в користування ТОВ "Омел'янівський кар'єр" на умовах оренди відсутні відомості щодо наявності спеціального дозволу на користування надрами, що є порушенням вимог ч.4 ст.66 Кодексу України про надра (а.с.11-12).

За результатами розгляду зазначеного клопотання розпорядженням голови Коростенської РДА від 13.02.2009р. №96 "Про відміну розпорядження голови Коростенської РДА від 24.12.07 №584" відмінене розпорядження голови РДА від 24.12.07 №584 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки та надання її в користування на умовах оренди ТОВ "Омел'янівський кар'єр" (а.с.14).

                                                                                                                                        

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Омелянівський кар'єр" (код ЄДРПОУ 00292400) було створено у жовтні 2004 року в результаті реорганізації шляхом перетворення ВАТ "Омелянівський кар'єр" (код ЄДРПОУ 00292400) та є повним правонаступником всіх його прав та обов'язків (згідно п.1.2 Статуту, а.с.100).

У свою чергу ВАТ "Омел'янівський кар'єр" було створено у вересні 1995 року шляхом перетворення державного підприємства "Омелянівський кар'єр" у відкрите акціонерне товариство відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області від 04.09.1995р. за №335-ВАТ та є його правонаступником (п.1.2, 2.2 Статуту ВАТ, а.с.76).

ВАТ "Омелянівський кар'єр" у відповідності до ліцензії на право користування надрами від 24.01.1997р. (а.с.95), акту про надання гірничого відводу від 14.05.2004р. (а.с.96) та Державного акту на право постійного користування землею від 01.10.2001р. (а.с.97) мало право постійного користування земельною ділянкою для розробки Березівського родовища граніту.

ТОВ "Омелянівський кар'єр" після його державної реєстрації переоформило у червні 2006 року спеціальний дозвіл на користування надрами (а.с.121), а також у вересні 2010 року переоформило акт гірничого відводу замість акту №25 від 14.05.2004р. (а.с.122).

Таким чином земельна ділянка відповідачу була надана при наявності у нього спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами відповідно до вимог ст.ст.16, 18 Кодексу України про надра.

Оскільки ТОВ "Омелянівський кар'єр" є правонаступником ВАТ "Омелянівський кар'єр", яке від права користування земельною ділянкою не відмовлялось і не повертало її власнику - державі в особі Коростенської РДА, фактично відбулось переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право оренди цієї ділянки, так як ТОВ "Омелянівський кар'єр" не могло мати земельну ділянку  на праві постійного користування з огляду на приписи ч.2 ст.92 Земельного кодексу України.

На день прийняття  розпорядження голови Коростенської районної державної адміністрації №584 від 24.12.2007р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки та надання її в користування на умовах оренди ТОВ "Омелянівський кар'єр" ст.122 Земельного кодексу України, на порушення якої посилався прокурор у позовній заяві та місцевий суд в рішенні, мала назву "Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування по наданню земельних ділянок юридичним особам у постійне користування" і стосувалась, як вбачається з її змісту, виключно повноважень щодо розпорядження земельними ділянками по наданню їх юридичним особам у постійне користування.

Ст.123 Земельного кодексу України на яку посилався позивач - Головне управління Держкомзему у Житомирській області, теж регулювала порядок надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування.

Згідно зі ст. 92 зазначеного кодексу право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою  -  не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.

Згідно ч.1 ст.124 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла під час надання відповідачу земельної ділянки та укладення договору оренди) передача в оренду земельних  ділянок,  що  перебувають  у державній  або  комунальній  власності,  здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу  місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди)  шляхом  укладення  договору оренди земельної ділянки.

Приймаючи розпорядження від 24.12.2007р. №584 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі на місцевості (земельної ділянки та надання її в користування на умовах оренди ТОВ "Омелянівський кар'єр" Коростенська РДА як суб'єкт владних повноважень реалізувала надані їй п."а" ч.1 ст.17 Земельного кодексу України владні управлінські функції, згідно якого до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначеним цим Кодексом.

Слід зазначити, що Законом України №509-ІV від 16.09.2008р. до ст.122 Земельного кодексу України були внесені зміни, назва цієї статті стала "Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування", а отже обмеження повноважень райдержадміністрацій при передачі земель державної власності, зокрема, для промислових потреб стосується і передачі землі в оренду. Саме на вищевказану редакцію ст. 122 Земельного кодексу України посилається у позовній заяві прокурор та місцевий господарській суд в оскаржуваному рішенні.

Однак, до вказаних спірних відносин має застосовуватися ст. 122 Земельного кодексу України в редакції, що діяла до 16.09.2008р., оскільки згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Виходячи з вищенаведеного, не вбачається перевищення Коростенською РДА повноважень при прийнятті розпорядження №584 від 24.12.2007р. щодо передачі земельної ділянки в оренду ТОВ "Омелянівський кар'єр" та при укладенні договору оренди.

Колегія суддів також зазначає, що розпорядження №584 від 24.12.2007р. недійсним у встановленому порядку не визнавалось.

Стосовно же відміни розпорядження голови РДА від 24.12.2007р. №584 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) земельної ділянки та надання її в користування на умовах оренди ТОВ "Омелянівський кар'єр" розпорядженням голови Коростишівської РДА від 13.02.2009р. №96 колегія суддів зазначає наступне:

Відповідно до положень ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що  не передбачено  законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та  законами України.

Законом України "Про місцеві державні адміністрації" у ч.3 ст.1 визначено, що місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Статтею 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що на виконання  Конституції України,  законів  України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України,  міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих  державних   адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами,  підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Частиною 8 ст.118 Конституції України встановлено, що рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.

Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам  України,  рішенням  Конституційного Суду України, іншим актам законодавства  або є недоцільними, неекономними, неефективними  за очікуваними чи фактичними  результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Таким чином, відміняючи власне розпорядження №96, голова Коростенської РДА вийшов за межі повноважень, наданих йому законодавством України, тоді як згідно із ч.2 ст.19 Конституції України зобов'язаний був діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а отже вищевказане розпорядження №96 від 13.02.2009р. не є належним доказом у справі. Відповідно до ч.2 ст.4 ГПК України господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.

У відповідності до ч.1 ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Частина 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" регламентує істотні умови договору оренди землі.

Частиною 2 статті 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що  відсутність у  договорі  оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а  також  для  визнання  договору недійсним відповідно до закону. У спірному договорі оренди передбачені всі необхідні умови згідно ч.1 ст.15 Закону.   

Відповідно до ст.4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних   ділянок  є  громадяни  та  юридичні особи,  у  власності  яких  перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.

Орендодавцями земельних  ділянок,  що перебувають у державній власності,  є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет  Міністрів  України  в  межах  повноважень,  визначених законом.

Згідно з ч.1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Частиною 2 статті 16 "Про оренду землі" (в редакції до Закону України від 28.12.2007р. №107-VІ) передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Згідно  з п.12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями державної і комунальної власності в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст.207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Відповідно до ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Згідно зі статтею 210 Земельного кодексу України наслідком укладання угод з порушенням чинного законодавства є визнання такої угоди судом недійсною.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що правові підстави для задоволення позову відсутні.

Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів вважає, що при укладенні договору оренди земельної ділянки від 24.12.2007р., який є предметом позову, не було допущено порушень, зокрема, перевищення Коростенською РДА своїх повноважень, що могло би бути підставою для визнання зазначеного договору недійсним, правові підстави для задоволення позову відсутні.

Господарський суд першої інстанції, задовольняючи позов, прийняв рішення при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, та при неправильному застосуванні норм матеріального права.

Підсумовуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що позов Першого заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації та Головного управління Держкомзему у Житомирській області є необґрунтованим й таким, що не підлягає задоволенню, а отже рішення місцевого господарського суду про задоволення позову слід скасувати з прийняттям нового рішення про відмову в позові.

В той же час колегія суддів зазначає, що доводи відповідача в апеляційній скарзі стосовно неотримання ним ухвали господарського суду першої інстанції  від 07.06.2010р. про порушення провадження у справі  та призначення розгляду справи на 01.07.2010р. не приймаються до уваги і не можуть бути підставою для скасування судового рішення від 01.07.2010р., враховуючи наступне.

Відповідно до п.2 ч.3 ст.104 Господарського процесуального кодексу України порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого господарського суду, якщо справу розглянуто господарським судом за відсутністю будь-якої із сторін, не повідомленої належним чином про місце засідання суду.

Ухвалою від 07.06.2010р. господарський суд Житомирської області прийняв позовну заяву до свого провадження та призначив її до розгляду на 01.07.2010р. (а.с.1). З вихідного штампу господарського суду Житомирської області на вказаній ухвалі вбачається, що ухвала  від 07.06.2010р. судом надіслана сторонам 09.06.2010р.

У відповідь на письмовий запит Житомирського апеляційного господарського суду у даній справі, виконаного з метою перевірити один з доводів апеляційної скарги, господарський суд Житомирської області надіслав на адресу апеляційного господарського суду витяг реєстру поштових відправлень від 09.06.2010р. (а.с.51-52), з якого вбачається, що ухвала господарського суду Житомирської області від 07.06.2010р. надіслана поштовим відділенням учасникам процесу 09.06.2010р., про що свідчить відтиск поштового штемпеля на реєстрі вихідної рекомендованої кореспонденції суду від 09.06.2010р., тобто реєстр та кореспонденція, зазначена в ньому, були здані на пошту 09.06.2010р.

Отже, довід апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" про те, що рішення господарського суду Житомирської області підлягає скасуванню відповідно до ч.3 ст. 104 ГПК України не є переконливим та не є підставою для скасування, оскільки місцевий господарський суд надіслав сторонам копію ухвали від 07.06.2010р. у строк, достатній для її отримання.

    

  Керуючись ст.ст. 101,103-105 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" задовольнити.

2. Рішення господарського суду Житомирської області від 01 липня 2010 року у справі №2/70-Д скасувати.

Прийняти нове рішення.

В позові відмовити.

3. Справу №2/70-Д повернути до  господарського суду Житомирської області.

 Головуючий - суддя:                                                               

                

 судді::

                                                                                             

 




































Віддруковано 7 прим.:

1 - до справи;

2,3 - позивачам;

4 - прокурору Житомирської області;

5,6 - відповідачам;

7 - в наряд.  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація