Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2010 р. № 2-а- 6244/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Заічко О.В.,
при секретарі судового засідання - Басовій Н.М.,
представники сторін –не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну
справу за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова
до Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та
Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства
про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача – Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства заборгованість по відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій (Список № 2) за 2009 рік у розмірі 229698,67 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Харківське державне авіаційне орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробниче підприємство знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова, та має заборгованість по відшкодуванню управлінню Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова фактичних витрат на виплату пільгової пенсії призначеної відповідно до ч. 2 “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за період з січня по грудень 2009р., яка складає 243331,77 грн. Згідно ст. 6 п. 6.2 Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи, з урахуванням цього частка плати відповідача складає 229698,67 грн. Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова направляло відповідачу повідомлення для відшкодування суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, проте відповідачем сума заборгованості по теперішній час не сплачена.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Представник позивача надав до суду заяву з проханням розглянути справу без їх участі.
Відповідач, який належним чином повідомлений, відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України, шляхом направлення повістки з поштовим повідомленням за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, про дату, час і місце судового розгляду в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надавав. Представник відповідача надав суду заперечення на позов, згідно яких просив відмовити у задоволенні позову.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних доказів у справі, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Харківське державне авіаційне орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробниче підприємство зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.
Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 року, одним з основних завдань управління є збирання та акумулювання в районі (місті) внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, ведення їх обліку.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N І та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Законом.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом (до набрання чинності Закону України № 1058 діяв Закон України № 400). Згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону України № 400, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, за ставкою 100 відсотків від об'єкта оподаткування.
Відповідно до чинного законодавства, пенсії, що призначені відповідно до пункту «б» - «з» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам; в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі; г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі; д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.
Суд зазначає, що Законом України № 1461-ІІІ від 17.02.2000 року були внесені зміни до ст. 2 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», де було вказано, що для платника збору, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку. У 2000 році та на момент прийняття Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» діяли положення статті Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», тобто, відповідач невірно вказує на те, що на момент прийняття Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не було передбачено обов`язку відшкодування підприємством виплачених їх працівникам пільгових пенсій на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В Прикінцевих положеннях Закону України № 1058-ІV зазначено, що зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто той, який передбачено в Законі України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування». А вже з прийняття "Інструкції про порядок обчислення i сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" ще раз було визначено порядок відшкодування сум виплаченої пенсії на пільгових умовах.
Згідно з п.6.4 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, розмір сум до відшкодування визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року.
Судом встановлено, що на 13.05.10р. загальна сума виплачених пенсій за період з січня по грудень 2009 року складає 243331,77 грн. Згідно ст. 6 п. 6.2 Згідно Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи, з урахуванням цього частка плати відповідача складає 229698,67 грн.
Пунктом 6.8 статті 6 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленнях місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсій органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
У зв’язку з несплатою суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій позивачем була сформовані та направлені до відповідача відповідні розрахунки та повідомлення на загальну суму фактично виплачених пенсій в розмірі 229698,67 грн., які відповідачем були отримані, але кошти відповідач не сплатив.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” відшкодуванню підлягають витрати за списком № 1 і за списком № 2.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись п. «б» – «з» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1788-XII від 05.11.1991 року, ст. ст. 14, 17, 18, 20, 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року, п. п. 6.1, 6.2, 6.4, 6.8 ст. 6 Інструкції про порядок обчислення i сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, ст.ст. 9, 94, 128, 159, 160–163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова до Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства (юридична адреса: 61023, м. Харків, вул. Сумська, буд. 134, код ЄДРПОУ: 14308894) на користь Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова (юридична адреса: 61002, м. Харків, вул. Демченко, 6/8, код ЄДРПОУ: 22682017) заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій (Список № 2) за 2009 рік у розмірі 229698.67 (двісті двадцять дев"ять тисяч шістсот дев"яносто вісім) грн. 67 коп. та перерахувати на р/р 256053122089 в в ХОУ ВАТ "Ощадбанк", МФО 351823.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 09 листопада 2010 року.
Суддя Заічко О.В.
- Номер: П/820/5499/18
- Опис: про заміну сторони виконавчого провадження
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 6244/10/2070
- Суд: Харківський окружний адміністративний суд
- Суддя: Заічко О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.05.2018
- Дата етапу: 21.05.2018