Справа № 2-165/2010 року
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2010 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Поповича В. В. при секретарі Токаревій Г. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Семенівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської про визнання дій неправомірними щодо нарахування пенсійних виплат, зобов"язання нарахувати та виплатити пенсійні виплати, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання дій відповідача неправомірними, зобов’язання провести перерахунок державної та додаткової пенсії та стягнути недовиплачену пенсію, мотивуючи слідуючими підставами.
Згідно ст. 49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Розмір державної пенсії визначений ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, розмір пенсії не може бути нижчим: по третій групі інвалідності – шести мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основ їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, визначеного закону.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного закону, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явився, але звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд справи без його участі, позов підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача начальник Управління Пенсійного Фонду України в Семенівському районі Чернігівської області Гунар Л. І. звернулась до суду з письмовою заявою про розляд справи без участі представника, позовані вимоги не визнає з підстав наведених у запереченнях на позов, зокрема: «ОСОБА_1 отримав третю групу інвалідності з 28 січня 1999 року. Перерахувати пенсію відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неможливо тому, що розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою з 01.01.2006 року обчислюється в залежності від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, затвердженого Законом України «Про Державний бюджет на відповідний рік».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення», починаючи з липня 2008 року, інвалідам третьої групи (крім учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції), щодо яких встановлено розмір пенсії 600,00 гривень, а розмір додаткової пенсії в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Пенсія призначена правильно, відповідно до норм чинного пенсійного законодавства і підстав для перерахунку пенсії немає» – із заперечення.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне позовні вимоги задовільнити частково за слідуючих підстав. По справі встановлено, що позивач внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році, визнаний інвалідом третьої групи та належить до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
При цьому позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області, де перебуває на обліку як пенсіонер, із заявою про нарахування державної та додаткової пенсії у розмірах, встановлених статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але в проведенні перерахунку пенсії йому було відмовлено.
В даному випадку відповідач повинен провести нарахування та виплату пенсій позивачу виходячи з їх розмірів, встановлених законами України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінасування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних від них обтавин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конститукційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Нормами ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами третьої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим шести мінімальних пенсій за віком.
Позивач ставить питання у частині позовних вимог про нарахування та виплату пенсійних виплат за період з 01 листопада 2006 року та весь 2007 рік, але суд вважає за необхідне відмовити у цій частині вимог, враховуючи слідуюче.
Законами України « Про державний бюджет України на 2006 рік» та «Про державний бюджет на 2007 рік» дію частини четвертої статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплати компенсації і допомоги у розмірі відповідних до мінімальної заробітної плати на відповідні роки було зупинено.
Таким чином, вимоги за 2006 рік задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем допомога виплачується у розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562, тобто у відповідності з тим, що нормативно-правовим актом, який регулює спірні відносини.
Разом з тим, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6 рп/2007 положення Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено дію абзацу четвертого частини четвертої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином вимоги за 2007 рік підлягають задоволенню за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області про перерахунок пенсійних виплат 02 червня 2010 року, а отримавши відповідь про відмову 03 червня 2010 року звернувся до суду 14 червня 2010 року.
Позивач має право на отримання пенсійних виплат з 28 січня 1999 року, тобто з дня встановлення групи інвалідності.
При таких обставинах суд вважає, що строк звернення до суду не пропущений. У частині стягнення недовиплаченої пенсії з відповідача, суд вважає за необхідне відмовити у зв’язку з тим, що стягнути можливо лише за умови коли пенсійні виплати були б нараховані. У даному випадку необхідно зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити недовиплачені пенсійні виплати.
Керуючись ст. ст. 3, 10, 60, 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської про визнання дій неправомірними щодо нарахування пенсійних виплат, зобов"язання нарахувати та виплатити пенсійні виплати – задовільнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Семенівському районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні розрахунку та виплаті щомісячної державної та додаткової щомісячної пенсії, відповідно до розмірів, встановлених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Семенівському районі Чернігівської області провести нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії, передбачену ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановлених абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 12 липня 2010 року з урахуванням виплачених сум.
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Семенівському районі Чернігівської області провести нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної державної пенсії, передбачену ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, встановлених абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 12 липня 2010 року з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області через Семенівський районний суд Чернігівської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та шляхом подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: В.В. Попович
- Номер: 2-п/345/33/2017
- Опис:
- Тип справи: на заяву про перегляд заочного рішення
- Номер справи: 2-165/2010
- Суд: Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Попович Віктор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.09.2017
- Дата етапу: 21.09.2017
- Номер: 2-п/345/34/2017
- Опис:
- Тип справи: на заяву про перегляд заочного рішення
- Номер справи: 2-165/2010
- Суд: Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Попович Віктор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.09.2017
- Дата етапу: 19.09.2017
- Номер:
- Опис: про розірвання шлюбу.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-165/2010
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Попович Віктор Володимирович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.02.2010
- Дата етапу: 09.04.2010
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-165/2010
- Суд: Південний міський суд Одеської області
- Суддя: Попович Віктор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2009
- Дата етапу: 26.10.2009