Судове рішення #11915665

    Справа №2-100

                                                                                  2010 р.

РІШЕННЯ                 ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

29 квітня 2010 року Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Клименко С.М.                                                                                                      при секретарі Кузуб К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Кам»янка» про розірвання договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Кам»янка» про розірвання договору оренди землі посилаючись. що 03 листопада 2006 року вони з відповідачем уклали договір оренди землі № 204/1. Відповідно до умов якої о він передав відповідачу належну йому на праві приватної власності земельну ділянку загальною площею 3,18 га розташовану в межах Білецьківської сільської ради Кременчуцького району в строкове платне користування строком на двадцять років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, який прийняв її згідно акту про передачу та прийом земельної ділянки від 03 листопада 2006 року та зобов»язувався виплачувати їй орендну плату з урахуванням індексу інфляції, застосовувати заходи по підвищенню родючості грунтів та захисту їх від ерозії та використовувати землю за цільовим призначенням. Але в порушення даних вимог відповідач постійно порушував строки прибирання побічної продукції, не вносив добрива, що призвело до виснаження та засмічення землі бур»янами, а в 2009 році зовсім не обробляв землі, тобто не використовував її за призначенням, що підтверджується актами. Також виплачував з порушеннями орендну плату в сумі 352 грн.70 коп. не враховуючи індексу інфляції і всупереч Указу Президента № 92 від 02 лютого 2002 року про запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків вартості земельної ділянки, виплачував її в розмірі 1,5 %, що він вважає істотним порушенням умов договору оренди землі та просив його розірвати.

Ухвалою від 21 січня 2010 року суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача - Відділ держкомзему у Кременчуцькому районі Полтавської області.

В судовому засіданні представник позивача за дорученням Худорожко Н.Л. позов підтримала в повному обсязі, про обставини та підстави якого пояснила так як це викладено в заяві та просила суд розірвати договір оренди землі укладений 03 листопада 2006 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Кам»янка» в зв»язку з істотними порушеннями умов Договору відповідачем, яке виразилось в нецільовому використанні земельної ділянки позивача, оскільки її не обробляли в 2008-2009 роках зовсім і вона поросла бур»янами, невиплатою орендної плати з урахуванням індексу інфляції та в розмірі всупереч Указу Президента України від 19 серпня 2008 року про запровадження плати за оренду земельних паїв не менше 3% , визначеної відповідно законодавства, вартості земельної ділянки, чим позивач був позбавлений того на що він розраховував при укладенні договору.

Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Кам»янка» за дорученням Козовий О.Д. в судовому засіданні позов не визнав і в його задоволенні просив відмовити посилаючись на його незаконність та необґрунтованість та пояснив, що відповідач свої обов»язки згідно умов договору оренди землі виконує належним чином, а позивач видає бажане за дійсне. Так, договором не встановлено обов»язок відповідача

господарювати способом встановленим орендодавцем - це відносно його посилань щодо порушення терміну прибирання побічної продукції. Щодо умов застосування заходів по підвищенню родючості ґрунтів та захисту їх від ерозії, то відповідач їх виконує належним чином, що підтверджується наданим листом. Позивач не довів, що невикористання земельної ділянки для ведення сільськогосподарського товарного виробництва є істотним порушенням умов договору, що йому була завдана шкода, що він був позбавлений того на що розраховував укладаючи Договір. Орендну плату позивач отримував в значно більшому розмірі чим передбачено Договором, що підтверджується листом відповідача на вимогу суду. Щодо Указу Президента № 725 від 01 вересня 2008 року про запровадження розміру орендної плати не менше 3% вартості землі, то він носить рекомендаційний характер і не є обов»язком для відповідача.

Третя особа: Представник Відділу Держкомзему у Кременчуцькому районі Полтавської області в судове засідання не з'явився, про час розгляду справи їм повідомлялось належним чином.

Сторони звернулися до суду з заявами про розгляд справи без застосування технічних засобів фіксації і ця заява розглянута судом та задоволена, як така, що не порушує нічиїх прав, свобод та інтересів та не суперечить чинному законодавству.

Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, заслухавши пояснення уповноважених представників сторін, судом встановлено наступне.

03 листопада 2006 року ОСОБА_1, позивач по справі, і Товариство з обмеженою відповідальністю „Агрофірма Кам'янка", відповідач по справі, уклали Договір оренди землі № 204/1. який було зареєстровано у Кременчуцькому районному відділі регіональної філії ДП «Центр при Державному комітеті України по земельним ресурсам" 15 червня 2007 року за № 040754800138, у відповідності до умов яких позивач надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського використання, яка знаходиться в межах Білецьківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області загальною площею 3,18 га, в тому числі ріллі 3,18 га, нормативна грошова оцінка якої становить 23 513 грн.54 коп. на 20 років з орендною платою у розмірі 1,5 % від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки на дату укладення договору в сумі 352 грн.70 коп. на рік.

На виконання умов вказаного Договору сторони 03 листопада 2006 року підписали акт про передачу та прийом земельної ділянки, згідно якого ОСОБА_1 передав свою земельну ділянку площею 3,18 га належну йому на праві приватної власності згідно державного акту на право приватної власності на землю виданого Білецьківською сільською радою Кременчуцького району 2 жовтня 2003 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №198 Товариству з обмеженою відповідальністю „Агрофірма Кам'янка" розташовану в межах Білецьківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Пунктами 10-14 вказаного Договору передбачено порядок обчислення розміру орендної плати, що він обчислюється з урахуванням індексу інфляції, вноситься в такі строки: 1-31 серпня, остаточний розрахунок до 31 грудня поточного року, передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами і що розмір орендної плати переглядається 1 раз на рік за умови зміни умов господарювання передбачених Договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін. тарифів у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами і в інших випадках передбачених законом і відповідальність у разі невнесення орендної плати у строки визначені цим Договором, що справляється пеня у розмірі 0,01 % несплаченої суми за кожний день прострочення. В пункті 31 зазначені обов'язки відповідача по дотриманню режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчо - рекреаційного та історико-культурного призначення. Пунктом 36 передбачені умови розірвання Договору, одна з яких, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою обов'язків передбачених Договором.

В відповідності до вимог ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках встановлених договором або законом, і що істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору та ст.32 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст.24, 25 цього Закону та умовами Договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки

Як встановлено в судовому засіданні, при укладенні 03 листопада 2006 року договору оренди землі з відповідачем позивач розраховував, що вказана земельна ділянка буде використовуватися за цільовим призначенням з дотриманням вимог земельного та природоохорон ного законодавства.

Але всупереч вимогам ст.629 ЦК України, якою встановлено обов»язковість виконання сторонами умов договору, незважаючи на взяті за договором оренди на себе зобов»язання у відповідності з п.п.п 14, 15, 16 вищеназваного Договору оренди використовувати землю за цільовим призначенням з дотриманням вимог земельного та природоохоронного законодавства, відповідач ухиляється від їх виконання.

Відповідно до ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов»язані ефективно використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення і однією з підстав припинення прана користування земельною ділянкою є згідно ст.141 Земельного кодексу України використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

14 травня 2009 року Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель в Полтавській області була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Агрофірма «Кам»янка» в адміністративних межах Кременчуцького району та встановлено, що відповідач з наданих йому в користування розташованих на території Білецьківської сільської ради рільних земель площею 1337.96 га посіяно озима пшениця на площі 217, 45 га, решта - 1120, 51 га не оброблені.

14 липня 2009 року Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель в Полтавській області була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Агрофірма «Кам»янка» в адміністративних межах Кременчуцького району та встановлено, що відповідач не обробив на території Білецьківської сільської ради 1120, 0 га рільних земель і відбувається псування сільськогосподарських та інших земель, а так само не вживаються заходи по боротьбі з бур»янами. 14 липня 2009 року відносно головного агронома ТОВ «Агрофірма»Кам»янка» було складено протокол про адміністративне правопорушення та дано їй припис в місячний термін провести заходи по боротьбі з бур»янами на земельних дашках на території Білецьківської сільської ради.

Ті обставини, що земельна ділянка позивача та інших 14 осіб, які знаходяться в одному масиві незасіяна та поросла бур»янами в судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, які в силу своїх службових обов'язків згідно займаних ними посад здійснювали контроль за цільовим використанням земель.

Крім цього із свідчень вищезазначених свідків, а також із збірного плану та місця розташування земельної ділянки та із довідки Білецьківської сільської ради вбачається, що земельна ділянка позивача ОСОБА_1 НОМЕР_1 знаходиться в одному масиві з земельними ділянками ОСОБА_4. ОСОБА_9, ОСОБА_10. ОСОБА_11, ОСОБА_12. ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 ОСОБА_20, ОСОБА_21, які не оброблялися в 2008- 2009 роках зовсім, що спростовує твердження представника відповідача, що зазначена в спірному договорі земельна ділянка не виключається, що не відноситься до тих земель, які виявила державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Полтавській області незасіяними та порослими бур»янами. Тому сумнівів у суду, що саме земельна ділянки позивача в 2008-2009 роках відповідачем не оброблялась та доросла бур»янами не виникає. Виділення земельної ділянки належній позивачу в натурі та встановлення меж не проводилось.

Суд критично відноситься та не приймає до уваги довідку відповідача про те, що земельна ділянка належна позивачу протягом терміну дії оренди використовувалась для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на яку вносились мінеральні добрива та вона оброблялась гербіцидами проти бур»янів, оскільки вона не містить посилань на підставі чого видана та конкретного терміну проведених робіт.

Так, відповідно до частинні і 2 ст. 21 Закону України „Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Відповідно до п.п.10, 11 обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції протягом терміну дії договору не пізніше як у термін від 1 вересня до 31 грудня кожного року.

Як встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 в грудні 2009 року отримав орендну плату за земельну ділянку в розмірі 2% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації в сумі 355 грн., за 2007 рік в розмірі 1,5 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації в сумі 299 грн.79 коп., за 2008 рік в розмірі 1,8 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації в сумі 369,83 грн.

Отже, підстава розірвання договору - несвоєчасне внесення орендної плати та в передбаченому розмірі не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні. Відносно орендної плати відповідач умови Договору виконує належним чином, то з цих підстав Договір розірванню не підлягає.

Щодо Указу Президента України № 725 від 9 серпня 2008 року «Про невідкладні заходи щодо чинності захисту власників земельних ділянок та земельних паїв», який набрав чинності 01 вересня 2008 року, та містить в собі норму стосовно запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення не менше 3% визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки (земельного паю), та який був прийнятий після укладення сторонами договору, то він має рекомендаційний характер і ця норма не може бути підставою для розірвання договору оренди, за яким сторони досягли домовленості про розмір орендної плати під час його укладення.

Враховуючи, що нецільове використання землі є безумовним порушенням договору оренди землі, то суд приходить до висновку про задоволення позову та розірвання договору оренди.

Керуючись ст.ст.10,11,212, 214-215, 218 ЦПК України, ст.651 ЦК України, ст.ст. 24,25, 32 Закону України „Про оренду землі", суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Кам»янка» про розірвання договору оренди землі задовольнити.

Договір оренди землі №204/1, який було зареєстровано у Кременчуцькому районному відділі регіональної філії ДП «Центр при Державному комітеті України по земельним ресурсам» 15 червня 2007 року за № 040754800138 укладений 03 листопада 2006 року між ОСОБА_1 і Товариством з обмеженою відповідальністю „Агрофірма Кам'янка" розірвати.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області через Кременчуцький районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення і апеляційної скарги на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або подачею апеляційної скарги на протязі десяти днів після його проголошення без подачі заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                     /підпис/                 С.М. Клименко

Копія вірна:

Суддя                                         С.М. Клименко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація