З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я Справа №2-681/07
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2007 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Карпушина Г.Л.; при секретарі - Корнет В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до виробничого сільськогосподарського кооперативу ім. Шевченка Хорольського району Полтавської області про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ВСК ім. Шевченка Хорольського району про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою. Вказувала, що 24 лютого 2004 року між сторонами було укладено договір оренди земельної частки (паю) розміром 5.48 га., який належав позивачці згідно державного акту на право власності на земельну ділянку та знаходиться на землях Грушинської сільської ради Хорольського району Полтавської області. Даний договір укладено строком на 5 років з 01.01.2004 року по 31.12.2008 року. 01.03.2004 року вказаний договір оренди був зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Грушинською сільською радою Хорольського району та набув чинності.
Першою частиною підпункту 2.2 зазначеного договору оренди передбачено, що відповідач зобов'язаний за користування земельною ділянкою сплачувати позивачу орендну плату щороку в розмірі 988 гривень. Частина 4 підпункту 2.2 даного договору вказує на строки виплати, а саме: з 01 січня по 31 грудня кожного року.
В 2005 році після закінчення польових робіт відповідачем договір оренди між сторонами був розірваний за взаємною згодою. Після розірвання договору позивачка неодноразово зверталася до відповідача з проханням розрахуватися з нею за оренду паю в 2005 році, але до цього часу останнім розрахунок не проведено.
Оскільки відповідач користувався її земельною ділянкою протягом 2005 року, зібрав урожай на думку позивачки останній повинен сплатити їй орендну плату з урахуванням індексації.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, але подала заяву в якій прохала справу слухати у її відсутність, за участі її представника, позов підтримувала.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні уточнивши позовні вимоги прохав стягнути з ВСК ім. Шевченка орендну плату за користування земельною ділянкою за 2005 рік в сумі 988 грн. без індексації, витрати по оплаті судового збору в сумі 51 грн. та витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу в сумі 30 грн., а також витрати на правову допомогу в сумі 300 грн.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень, причину неявки суду не повідомили. Заперечень та доказів, які б спростовували позовні вимоги позивача до суду не надали.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, належно оцінивши всі зібрані по справі докази, прийшов до висновку, що уточнений позов ОСОБА_1 до ВСК ім. Шевченка Хорольського району про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою підлягає до задоволення в повному обсязі, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 792 ЦК України та ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповдіно до ст. 14 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Судом встановлено, що між сторонами мається зобов'язання, яке виникло з договору оренди земельної частки (паю) НОМЕР_1 від 24 лютого 2004 року. Згідно даного договору ОСОБА_1 за плату передала для сільськогосподарського використання відповідачу в оренду земельну частку розміром 5,48 умовних кадастрових гектарів, строком на 5 років, а ВСК ім. Шевченка взяло на себе зобов'язання користуватися земельною ділянкою на умовах передбачених договором та законом. 01. березня 2004 року даний договір був зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Грушинською сільською радою Хорольського району та набув чинності.
Перевіркою законності договору укладеного між сторонами встановлено, що він укладений з додержанням вимог чинного законодавства, а тому є законним та може бути підставою для виникнення зобов'язання.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язані встановлений (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про плату за землю» та ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про оренду землі» орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про плату за землю“ землекористувачі сплачують орендну плату за земельні ділянки з дня виникнення права користування земельною ділянкою. У разі припинення права користування земельною ділянкою орендна плата за земельну ділянку сплачується за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році
Судом встановлено, що відповідно до вищезазначених норм закону та згідно п.п. 2.2 та п.3 договору оренди, укладено між сторонами, відповідач повинен своєчасно сплачувати ОСОБА_1 орендну плату у розмірі 988 грн. протягом терміну дії договору не пізніше як у термін від 01 січня до 31 грудня кожного року.
Відповідно до ст. ст. 610, 611 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: - відшкодування збитків та моральної шкоди відповідно до ст. 623 ЦК України . Відповідно до ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідальність за невиконання умов договору оренди покладено також на сторони розділом третім даного договору.
Статтею 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що у разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
Судом встановлено, що за умови відсутності доказів про сплату орендної плати зі сторони відповідача, останнім за наявності його вини допущено порушення зобов'язання. Так, відповідачем не сплачено позивачці орендну плату за користування земельною часткою (паєм) за 2005 рік позивачці. Позивачка відповідно до договору та закону правомірно звернулася до суду з вимогою про стягнення орендної плати. Зважаючи на наявність вини відповідача в порушенні зобов'язання, правові наслідки передбачені ст. 611 ЦК України підлягають виконанню в частині, що передбачена договором та законом. Вимоги позивача: про стягнення орендної плати за користування земельною часткою (паєм) за 2005 рік в сумі 988 грн. підлягають до задоволення в повному обсязі.
При визначенні розміру орендної плати, яка підлягає сплаті відповідачем позивачу, суд виходив з того, що оскільки договір оренди між сторонами розірвано за згодою сторін в кінці листопада 2005 року після зібрання врожаю, тобто після фактичного закінчення користування нею в 2005 році, той розмір плати повинен становити повну суму.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Зважаючи на вище викладене та вимоги Закону, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з відповідача витрати по оплаті судового збору в сумі 51 грн. 00 коп. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 грн. Крім того, враховуючи, що позивачкою документально підтверджено витрати на правову допомогу, суд вважає, що вимога про їх стягнення підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 212-215, 224-227 ЦПК України, ст. ст. 11, 509, 526, 536, 530, 610-611, 614, 623, 792 ЦК України, Земельним Кодексом України, Закону України «Про оренду землі» та «Про плату за землю», суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до виробничого сільськогосподарського кооперативу імені Шевченка Хорольського району Полтавської області про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ВСК ім. Шевченка Хорольського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 в рахунок погашення заборгованості за договором оренди грошові кошти в сумі 988 грн.
Стягнути з ВСК ім. Шевченка Хорольського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті судового збору в сумі 51 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 грн.
Стягнути з ВСК ім. Шевченка Хорольського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в сумі 300 грн.
Рішення може бути переглянуте Хорольським районним судом Полтавської області за письмовою заявою відповідача протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Г о л о в у ю ч и й:
- Номер: 22-ц/819/934/19
- Опис: Єфіменко М.М.до виконкому Каховської міської ради Херсонської області про визнання угоди такою,що відбулась,визнання права власності
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-681/07
- Суд: Херсонський апеляційний суд
- Суддя: Карпушин Г.Л.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.04.2019
- Дата етапу: 11.07.2019