Судове рішення #11903242

                                                           справа 2-а-356-10

                       

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

      «  19 » жовтня   2010 року.

 Володимир – Волинський міський суд  у  Волинській області

В складі :

головуючого суді -        Канівець Л.Ф.

за участю секретаря -  Венгловської О.С.,

позивача – ОСОБА_2,

представника відповідача Управління пенсійного фонду України у місті Володимир-Волинський –Ганейчук І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Володимир-Волинський адміністративну   справу за позовом ОСОБА_2  до Управління пенсійного фонду України у місті Володимир-Волинський про визнання неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Володимир - Волинський по нарахуванню пенсії , здійсненню перерахунку та виплаті пенсії ,  -  

                    ВСТАНОВИВ :

4 жовтня 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вищезазначеним позовом посилається на те , що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварій на ЧАЕС, його визнано інвалідом 3-ї групи довічно. У зв'язку з цим він має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни , інвалідів війни.

У відповідності до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він має право на основну пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст.13, 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивач належить до інвалідів війни та має право на встановлені законодавством пільги як для ветеранів війни так і для інвалідів війни у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Крім того , він як інвалід 3 групи він прирівняний до інвалідів війни і має право на щомісячну цільову грошову допомогу на прожиття в розмірі 50 грн. щомісячно.

Всупереч цим нормативним актам, відповідач виплачує йому пенсію в заниженому розмірі.

Вважає, що УПФ у м. Володимир-Волинський грубо нехтує виконанням вимог закону щодо обчислення пенсії по нарахування та виплаті йому грошових сум  .

Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в                          м. Володимир-Волинському Волинської області з приводу відмови у перерахунку призначеної пенсії у розмірі, визначеному ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.

Зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату йому пенсії у відповідності до ч.1 ст. 50 , ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" так як він користується правом на щомісячну додаткову пенсію , за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком. Відповідно до вимог ст..7,13 ЗУ « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту » нараховувати та виплатити йому додаткову доплату до пенсії в розмірі 30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також  виплачувати щомісячну цільову грошову допомогу на прожиття в розмірі 50 грн. щомісячно.

В судовому засіданні під час розгляду адміністративної справи позивач ОСОБА_2 позов підтримав пославшись на зазначені обставини та обставини зазначені в позовній заяві.

Представник відповідача Ганейчук І.В. . в судовому засіданні позов не визнала суду  пояснила, що відповідно до ст.. 49 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » пенсії особам віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії , додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю , яка визначається після виникнення права на державну пенсію. Ст.. 50 цього Закону і Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України », передбачено , що особам віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 20 % від прожиткового мінімуму для інвалідів другої групи.

Відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків – 25 , а у жінок -20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , визначеного законом. При цьому ч.3 ст.28 Закону встановлено , що мінімальний розмір пенсії за віком встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії , призначених згідно з цим Законом.

З вищезазначених норм вбачається , що при призначенні та перерахунку пенсій ОСОБА_2 відповідно до ЗУ « Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » мінімальний розмір пенсії за віком , встановленим абзацом першим ч.11 ст. 28 ЗУ « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування » , застосуванню не підлягають.

Пенсія позивачу виплачується відповідно до Закону України « Про державний бюджет України на 2010 рік »  затвердженого в цій частині на рівні 2008-2009 років та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » , а також постанови КМУ від 16.07.2008 року № 654 , де зазначені розміри пенсій і їх підвищень .

Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення .

Судом встановлено, що позивач по справі  є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії і він визнаний інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, довічно. Дана обставина стверджується копіями посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсійним посвідченням, довідкою Волинської обласної МСЕК. Він є особою, яка  прирівняна  до  інвалідів війни .

Обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання  і пенсії  у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської  катастрофи зазначається Кабінетом Міністрів України, однак надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів  України   не  означає,  що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.

Із статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що по адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено правомірності дій щодо нарахування пенсії позивачу , як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС та інваліду 3 групи.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Тому суд приходить до висновку, що дії Управління пенсійного фонду України в м. Володимир-Волинський з приводу відмови у перерахунку призначеного  позивачу розміру пенсії, визначеному ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», слід визнати неправомірними та зобов'язати виплатити недоплачені суми пенсії.

Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 86, 87, 98, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі - Волинському Волинської області по нарахуванню пенсії ОСОБА_2 та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі - Волинському Волинської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у відповідності до 1 ст. 50 , ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом   десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом   десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація