Судове рішення #11901648

Справа № 2а-1359/10

П О С Т А Н О В А

Іменем України

09 листопада 2010р. Голосіївський районний суд м.Києва в складі:

головуючого - судді Плахотнюк К.Г.

при секретарі -          Мовчан О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва - визнання неправомірними дій та зобов"язання провести перерахунок пенсії-

в с т а н о в и в :

29.09.2010 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов"язання провести перерахунок пенсії у відповідності  до ч.ч.1, 2 ст.40, ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (за 2008 рік). Зазначала, що перебуваючи на пенсії, продовжує працювати, 14.03.2009р. звернулася із заявою до відповідача з проханням провести перерахунок її пенсії за віком відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" по стажу та заробітній платі. Проте замість застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати за 2006 рік відповідачем був застосований відповідний показник за 2007р.

    Позивач у судовому засіданні позов підтримала, просила позовні вимоги задовольнити з урахуванням строків звернення до суду, а саме з 29.03.2010 року.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився. На адресу суду надійшли письмові письмові заперечення Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва на позовну заяву, в яких відповідач просить в позові відмовити, посилаючись на те, що перерахунок пенсії позивачки здійснений з дотриманням законодавства. При цьому посилається на те, що частиною 4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (із змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008р.") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст.40 Закону. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до ст. 40, 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. Тому до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009р. проводяться відповідно до п.п. 3, п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Про деякі питання соціально захисту окремих категорій громадян", із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007р. (1197,91грн.)

Зважаючи на наведене, суд, врахувавши думку позивача, ухвалив провести судовий розгляд справи за відсутності представника відповідача на підставі даних матеріалів справи.

Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи,  вважає, що  заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що  позивач перебуває  на обліку  в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському  районі м.Києва  і отримує пенсію  за віком на загальних підставах.

Позивач 01.02.2009 року звернулася  до Управління Пенсійного фонду  України в Голосіївському районі м. Києва з заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно за ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

Зазначений перерахунок пенсії позивача з 01.02.2009 було проведено відповідачем із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, за 2007 рік, відповідно до п.п. 3, п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Про деякі питання соціально захисту окремих категорій громадян".

14 березня 2010 року  позивач звернулася з заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії з застосуванням показника про середній заробіток  за 2008 рік, однак їй було в цьому відмовлено листом від 21 квітня 2010 року.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до вимог  ч. 2 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове  державне  пенсійне страхування", у разі якщо особа продовжувала працювати, провадиться   перерахунок пенсії з урахуванням  не менше ніж 24 місяців страхового стажу  після призначення  (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії  провадиться  із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40  цього Закону, тобто, за будь-які  60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня  2000 року, незалежно  від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.

На підставі вказаної норми для перерахунку  пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення  з перерахунком пенсії.

Таким чином, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу 1 ч.1  ст. 40 зазначеного вище Закону, то має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при  призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини 1 ст.40 Закону, тобто за календарний рік,  що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Конституційний Суд України у рішенні від 22 травня 2008 року "Про визнання неконституційними  положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" дійшов висновку, що законами про Держбюджет неможна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх чи скасовувати їх, оскільки з об"активних причин це створює протиріччя в законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав людини і громадянина. У п.6 вказаного рішення зазначено, що рішення в цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв"язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Враховуючи викладене, суд при розгляді і вирішення даного спору застосовує норми Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в редакції, які буди чинними до внесення змін Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

    Суд не приймає посилання відповідача на  п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", оскільки відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"  після отримання даних про заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного  Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії,  пенсія повинна бути перерахована.

У разі не відповідності нормативно-правового акту Конституції України,  закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України,  або іншому правовому акту суд застосовує  правовий акт який має вищу юридичну силу (ч.4 ст. 9 КАС України).

Отже, за Конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами,  при визначенні розміру пенсії  позивачеві, застосуванню підлягає ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове  державне пенсійне страхування"   перерахунок призначеної пенсії, крім випадків передбачених  ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48  цього Закону, провадиться в такі строки:  у разі виникнення  права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма  необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Враховуючи викладені обставини справи, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 19, 20 Конституції України,  ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст. 17, 89, 92, 94, 98, 158-163, 167, 186 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в :

позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва - визнання неправомірними дій та зобов"язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва щодо застосування в 2009 році при перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007р. календарний рік.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до ч.1, 2 ст.40, ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (за 2008 рік), з 29 березня 2010р.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України. Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через Голосіївський районний суд м.Києва з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.

Якщо суб"єкта владних повноважень у випадках та в порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п"ятиденного строку з моменту отримання суб"єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація