Справа №2-А-187/10 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2010 року
Калинівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого Янків Т.П.
при секретарі Гордієнко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Калинівському районі Вінницької області про визнання дій незаконними та зобов’язання суб’єкта владних повноважень нарахувати та виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій вказує, що він являється дитиною війни, в зв’язку з чим згідно норм чинного законодавства йому повинна виплачуватись надбавка до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виплата якої, однак, не проводилась. При зверненні до Управління Пенсійного фонду України в Калинівському районі з проханням нарахувати та виплатити дану надбавку, починаючи з 01.01.2006 р., йому було відмовлено. Дана обставина стала причиною для звернення до суду.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги, ним заявлені, підтримав повністю та просить їх задовольнити, посилаючись на докази, наявні у матеріалах справи.
Представник відповідача – Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі, Вінницької області до судового засідання не з’явився, про причини своєї неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення позивача, оцінивши зібрані докази по справі, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням №133071, виданим 09.12.2009 року.
Позивач ОСОБА_1., ІНФОРМАЦІЯ_1 є дитиною війни, оскільки, згідно ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» встановлено, що дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Згідно зі ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року пенсія або довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога дітям війни, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Позивач вказує, що про те, що позивачу не виплачувалась дана надбавка, останній дізнався із відомостей, що містились у пресі в лютому 2010 року, в зв’язку з чим 20.08.2010 року останній звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Калинівському районі з проханням нарахувати та виплатити дану надбавку, починаючи з 01.01.2006 р., однак йому було відмовлено.
Згідно довідки №940/03 від 03.09.2010 р. позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за віком в сумі 823 грн. 60 коп. та надбавку як дитині війни в сумі 49 грн. 80 коп.
Згідно підпункту 4 п. 2.1 розділу ІІ Положення «Про Управління Пенсійного фонду України» забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, є одним із основних завдань Управління Пенсійного фонду.
Згідно з ч. 2 ст. 3 даного Закону державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами, що гарантовано п.п.1 та 6 ст.95 Конституції, а, згідно ст.7 вищевказаного Закону, фінансове забезпечення соціальних гарантій, що визначені ст.6 вищевказаного Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України, у разі прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а тому, згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України.
Конституційний суд України рішенням №26-рп/08 від 27.11.08 по справі № 1-37/08 офіційно розтлумачив Кабінету Міністрів, що Законами «Про державний бюджет» не можна вносити зміни до чинних законів, зупиняти їх чи скасовувати, або встановлювати інше правове регулювання правовідносин, які є предметом інших законів, адже держава не може відмовлятись від гарантованих Конституцією та визначених фінансових зобов’язань по забезпеченню прав людини, скасовувати їх чи обмежувати.
Відповідно до ч.2 ст.46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», підвищена пенсія з урахуванням 30% надбавки, яка, згідно ч.2 ст.46 Конституції України, визначена цим законом, повинна виплачуватись за минулий час без обмеження.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав і свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку. Позивач з такою заявою до суду не звертався.
Оскільки позивачем суду не надано належних доказів пропущення строку звернення до суду за захистом свого порушеного права з поважних причин, то суд дійшов до висновку, що строк звернення до суду за захистом позивачем свого права слід обчислювати з 04.04.2010 року і з даного строку відповідно до вище зазначених положень слід зобов’язати відповідача здійснити перерахунок позивачу підвищення пенсії як дитині війни по день винесення постанови.
За вказаних обставин суд вважає за можливе частково задовольнити позовні вимоги, заявлені позивачем.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст.19, 22, 46, 95, 152 Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», 99-102, 158 - 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково. Визнати діяння управління Пенсійного фонду України в Калинівському районі Вінницької області щодо ненарахування і невиплати належної позивачу ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як дитині війни незаконними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Калинівському районі Вінницької області нарахувати та виплатити в повному обсязі недоплачену позивачу ОСОБА_1 як дитині війни недоплачену щомісячну державну соціальну 30% надбавку, що передбачена ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 04.04.2010 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Калинівському районі Вінницької області на користь держави 3 грн. 40 коп. судового збору.
В решті позовних вимог відмовити в зв’язку із їх безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Калинівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
СУДДЯ: