АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області у складі:
Головуючого: Нікушина В.П.
Суддів: Копаничук С. Г., Сороки Л.А.
При секретарі: Кирилюк Л. М.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області про визнання незаконними дій з приводу відмови у перерахунку пенсії за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області, на рішення Іллінецького районного суду Вінницької області від 29 червня 2010 року, ухвалене поданій справі, -
ВСТАНОВИЛА:
В березні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з вказаним позовом до управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області.
Мотивуючи позовні вимоги, посилався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії інвалідом 3-ї групи по захворюванню, пов'язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому як інваліду 3-ї групи, розмір призначеної пенсії повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
На час звернення до суду з позовом він отримує як основну державну, так і додаткову пенсію, яка за своїми розмірами не відповідає вимогам цього Закону.
Його спроби вирішити це питання поза судом шляхом звернення до управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі залишені поза увагою.
Рішенням суду першої інстанції позовні вимоги задоволенні частково. Управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі зобов’язано зробити перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком та виплатити йому недоотриману різницю пенсії за період з 29 березня 2007 року по 1 січня 2008 року та з 22 травня 2008 року по 29 березня 2010 року.
З таким рішенням не погодилося управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі і оскаржило його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі ставиться питання про його скасування через порушення норм матеріального права та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що положення ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині визначення розмірів доплат та їх підвищення здійснюється Кабінетом Міністрів України відповідно до ч. 1 ст. 67 цього ж Закону.
Відтак, Кабінет Міністрів України на реалізацію наданих йому повноважень, прийняв постанову №1 від 3.01.2002 року, якою визначення розміру пенсії, призначеної за ч.4 ст. 54 та за ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться, виходячи з розміру 19 грн.91 коп.
Норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині визначення цих повноважень Кабінету Міністрів України не були визнані неконституційними.
Після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10 рп/2008 Кабінет Міністрів України, реалізуючу положення Закону прийняв дві постанови №530 від 28.05. 2008 року та №654 від 16.07.2008 року, за якими управління Пенсійного фонду здійснює виплату державної та додаткової пенсії.
Відповідач вважає, що суд проігнорувавши цими положеннями закону, ухвалив незаконне рішення.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, перевіривши обґрунтованість вимог апеляційної скарги, обґрунтованість та законність оскаржуваного рішення в межах апеляційної скарги, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на хибному тлумаченні закону та на помилковому співвідношенні пріоритетності законів та підзаконних актів.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 15 січня 2002 року. Відповідно до довідки Вінницької обласної МСЕК його визнано інвалідом третьої групи безстроково в зв'язку з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Статтями 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних та додаткових пенсій.
Вихідним критерієм обрахування їх розміру є мінімальна пенсія за віком, розмір якої в національному законодавстві визначається лише за правилами ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тому застосування положень цього Закону в даному випадку узгоджується з засадами ч. 1 ст. 8 ЦК України, яка передбачає застосування закону за аналогією.
Відповідно до п. 4 ст. 4 ЦК України, якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням цього Кодексу або іншому закону, застосовуються відповідні положення цього Кодексу або іншого закону.
Отже, доводи відповідача про те, що при обчисленні пенсії та інших доплат слід керуватись постановами Кабінету Міністрів України №1 від 3.01. 2002 року, №530 від 28.05. 2008 року "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та №654 від 16.07.2008 року "Про підвищення пенсійного забезпечення громадян", за наявності діючого Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є безпідставними.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб’єктивному помилковому тлумаченні положень ст. 67 цього Закону. Відповідно до вимог якої на Кабінет Міністрів України покладається обов’язок по підвищенню доплат, пенсій, компенсацій. Отже, в жодному випадку Кабінет Міністрів України не може зменшувати розмірів виплат, визначених та встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Керуючись ст.ст. 307, 308,313, 315 ЦПК України, колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області відхилити.
Рішення Іллінецького районного суду Вінницької області від 29 червня 2010 року, ухвалене по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області про визнання незаконними дій з приводу відмови у перерахунку пенсії, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя:
Судді:
З оригіналом вірно: