Справа 6 –а - 22/2010 року
У Х В А Л А
про роз’яснення рішення суду
11 листопада 2010 року м. Судак
Судацький міський суд Автономної Республіки Крим
у складі:
головуючого судді Морозової Л.М.
при секретарі Алієві Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Судака
заяву
Управління пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим про роз’яснення рішення суду, суд-
В С Т А Н О В И В:
Постановою Судацького міського суду АР Крим від 27 травня 2010 року частково задоволено позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим про зобов'язання нарахувати та виплатити позивачеві щомісячну державну соціальну допомогу.
Суд зобов’язав управління пенсійного фонду України у м. Судак АР Крим виконувати начислення щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_1 у розмірі відповідно до ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» та забезпечити її виплату за період з січня 2010 року по травень 2010 року.
Управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим просить суд роз’яснити чи можливе при виконанні рішення суду застосування мінімального розміру пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який встановлено Законом України « Про державний бюджет України на 2010 рік».
Посилаючись на те, що пенсійний фонд України в м. Судак АР Крим зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу як дитині війни відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період січень - травень 2010 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Разом з тим, розмір мінімальної пенсії за віком, з якого обчислюється підвищення дітям війни законодавчо не встановлений. Так, частиною першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 встановлено, що при наявності в чоловіків 25, а в жінок 20 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Однак частиною 3 зазначеної статті визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується винятково для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто для інших Законів ця норма не прийнятна.
Такого ж висновку дійшов Конституційний Суд України (ухвала від 19.05.2009 № 27-у/2009 по справі № 2-25/2009): в частині 3 ст. 28 Закону № 1058 закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого у абзаці першому частини 1 цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Непоширення мінімального розміру пенсії за віком встановленого в виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у етапі 6 Закону № 2195. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватись дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком.
При цьому, ст. 19 вказаного Закону передбачено, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком
Відповідно до вимог частини третьої статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи, що підвищення до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.
Статтею 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Таким чином, можна зробити висновок, що мінімальний розмір пенсії за віком залежить від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і встановлюється в законі про Державний бюджет на відповідний рік.
При цьому зазначений висновок не суперечить ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою розмір мінімальної пенсії встановлено на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тобто управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим ставить перед судом питання, не про роз’яснення рішення , а про механізм нарахування розміру 30 % мінімальної пенсії за віком.
Суд не може перебирати на себе функції здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Тому в задоволенні заяви управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим про роз’яснення рішення суду слід відмовити.
Керуючись ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України , суд –
У Х В А Л И В :
Відмовити у задоволенні заяви управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим про роз’яснення постанови Судацького міського суду АР Крим від 27 травня 2010 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни».
Апеляційне скарга на ухвалу суду подається протягом п’яти днів з дня її
з проголошення в адміністративний апеляційний суд АР Крим через Судацький міський суд.
Головуючий Л.М.Морозова