Судове рішення #11869703

 

справа № 2- 4428/2010  

Категорія  37  

  РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

 22 жовтня 2010 року Нахімовський  районний суд міста Севастополя у складі:

головуючого судді  -  Кравченко В.Є.,

при секретарі -  Пронкіній К.О., за участю: представника позивача – ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Севастополі цивільну справу за позовом  ОСОБА_2 до Севастопольської міської Ради, третя особа СМФ ДП «Центр державного земельного кадастру» про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

  ВСТАНОВИВ:    

     Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Севастопольської міської Ради, третя особа: Севастопольська міська філія ДП «Центр державного земельного кадастру» про визнання права власності на  земельну ділянку №709 в контурі №136 площею – 0,11 га для товарного сільськогосподарського виробництва, на земельну ділянку №711/1 площею – 1,38 га для ведення особистого селянського господарства та на земельну ділянку 711/2 площею 3,85 га для ведення особистого селянського господарства в порядку успадкування . Вимоги позову мотивовані тим, що у ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер його батько - ОСОБА_3 Після смерті батька залишилася спадщина у вигляді права на земельний пай, розміром 2,18  умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі, який належав спадкодавцю на підставі відповідного сертифікату ЗАТ «С. Перовської». На підставі зазначеного сертифіката, згідно Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації №321-р від 20.02.1997 на ім’я батька позивача були оформлені державні акти на земельні ділянки.   Проте при зверненні позивача до нотаріальної контори з питань прийняття спадщини, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на вищезазначені земельні ділянки, оскільки спадкодавець не встиг за життя отримати державні акти.   У оформленні права власності на спірні земельні ділянки на підставі Свідоцтва про право на спадок, а саме на земельний пай, позивачу також було відмовлено, оскільки   державні акти на зазначені земельні ділянки вже оформлені на ім’я його батька та рекомендовано вирішити спор у судовому порядку, у зв’язку з чим позивач змушений був звернутися до суду з відповідним позовом. Просить визнати за ним право власності на зазначені земельні ділянки  оскільки він є спадкоємцем першої черги за законом та має право на земельний пай.  

В судове засідання позивач з’явився, підтримав позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову у повному обсязі. Представник позивача також позов підтримав, просив задовольнити вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача та третій особи до суду не з’явилися, повідомлені  належним чином. Суд вважає можливим розглянути справу за наявними у ній  матеріалами за відсутністю  представника відповідача та третій особи.

Суд, вислухав доводи позивача та його представника, дослідив матеріали справи, надав встановленим обставинам справи юридичну оцінку в їх сукупності,  дійшов до висновку про обґрунтованість заявленого позову і наявність підстав для його задоволення , виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_3, що підтверджується  свідоцтвом про смерть НОМЕР_1  Після смерті спадкодавця ОСОБА_3 спадкоємцями за законом залишилися позивач – ОСОБА_2 та його брат ОСОБА_4, який від спадщини відмовився, що підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за законом.

Спадкове майно складалося з :

•   земельної ділянки,  посвідченої державним актом на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_2 площею 1,38 га, земельна ділянка розташована в м. Севастополі, Нахімовського району, діл. (пай) № 711/1 (контур №1),  цільове призначення земельної ділянки – для ведення особистого селянського господарства;

•    земельної ділянки,  посвідченої державним актом на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3 площею 3,85 га, земельна ділянка розташована в  м. Севастополі, Нахімовського району, діл. (пай) № 711/2 (контур №23),  цільове призначення земельної ділянки – ведення особистого селянського господарства;

•   земельної ділянки, посвідченої державним актом на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_4, площею 0,11 га, у межах згідно з планом, яка розташована в м. Севастополі, Нахімовського району,  діл. (пай) № 709 (контур № 36),  цільове призначення земельної ділянки – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

У відповідності зі статтею 1269 ЦК України в шестимісячний строк позивач  звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, отримав свідоцтво на спадщину, в якому, не були зазначені спірні земельні ділянки,  так як державні акти на право приватної власності на вищезазначені земельні ділянки не зареєстровані в Державному реєстрі земель по місту Севастополь, у зв’язку з неодержанням  спадкодавцем ОСОБА_3 їх при житті, про що свідчить Довідка № 6555 від 21.12.09, надана до матеріалів справи СМФ ДП «Центр державного земельного кадастру».

Підставою звернення позивача до суду є обставини відсутності  іншого шляху для  реалізації свого законного права на одержання спадщини крім судового, про що йому було зазначено у листі Головного Управління Держкомзему у м. Севастополі № 8-65/3689 від 29.06.10 року.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного Кодексу України, успадкуванням є перехід прав та обов’язків  (спадку) від померлої фізичної особи до інших осіб (спадкоємців).

При цьому стаття 1218 Цивільного кодексу України встановлює, що до складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцю на мить відкриття спадку та не припинені внаслідок його смерті.

В силу статті 1225 Цивільного кодексу України право власності  на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних умовах зі збереженням  його цільового призначення.

На підставі Свідоцтва про право на спадок за законом №596-С від 16.10.2009 ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_3, яке складається зокрема з права на земельний пай, підтверджений сертифікатом ЗАТ «С.Перовської» розміром  2,18 умовних кадастрових гектарів, що був виданий спадкодавцю на підставі сертифіката про право на земельний пай КМ №0172431.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на землю виникає з моменту державної реєстрації таких прав.  Одночасно з цим, відповідно до положень ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку засвідчується державним актом, крім випадків визначених частиною другою даної статті, а саме таке, що виникло внаслідок цивільно-правових угод або в порядку спадкування.

Як вбачається з довідки Севастопольської філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» від 21 грудня 2009 року державні акти НОМЕР_2 НОМЕР_3 НОМЕР_4 на земельні ділянки № 711/1 (контур 1), №711/2 (контур №23), №709 (контур 136) відповідно, було виписано на ім’я  ОСОБА_3, але не отримані ним у зв’язку зі смертю.

Зі змісту ч. 1 ст. 1261 ЦК України убачається, що в  першу чергу на спадкування  за законом мають: діти, того з подружжя, який його пережив.

Зважаючи на відмову ОСОБА_4 від спадку, інших спадкоємців окрім позивача на час відкриття спадщини  у ОСОБА_3  не було, позивач як син є спадкоємцем першої черги за законом.  

Відповідно до вимог ст.ст. 1268-1270 ЦК України позивач своєчасно прийняв спадщину шляхом звернення з заявою до нотаріальної контори, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину, виданим 16.10.2009 року державним нотаріусом Четвертої Севастопольської державної нотаріальної контори, копія якого долучена до матеріалів чинної справи.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину  не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Позивач за об’єктивними причинами  не  зміг отримати свідоцтво про право на  спадщину  в нотаріальній  конторі,  тому що за життя спадкодавця ОСОБА_3 не були отримані  виписані на його ім’я державні акти на право власності на земельні ділянки земельні ділянки № 711/1 (контур 1), №711/2 (контур №23), №709 (контур 136), тому суд вважає, що його права повинні бути захищені, позов  підлягає задоволенню в повному обсязі.

На відшкодуванні судових витрат позивач не наполягав.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 88 ч. 1, 209 ч. 3, 213-215,223 ЦПК України,  ч. 1 ст. 1228, 1261, 1286-1270, ч. 3 ст. 1296  ЦК України, ст. 125, 126 Земельного кодексу України, суд      

ВИРІШИВ:  

Позов ОСОБА_2 до Севастопольської міської Ради третя особа: Севастопольська міська філія ДП «Центр державного земельного кадастру»  про визнання права власності у порядку спадкування за законом  задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2  право власності на земельну ділянку № 709 в контурі №136, площею 0,11 га для товарного сільськогосподарського виробництва, на земельну ділянку №711/1, площею 1,38 га для ведення особистого сільського  господарства, на земельну ділянку №711/2, площею 3,85 га для ведення особистого сільського господарства, розташованих в межах ЗАТ «С. Перовської», засвідчених державними актами на право власності на земельні ділянки  серії НОМЕР_2 серії НОМЕР_3 серії НОМЕР_4 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Рішення може бути оскаржено сторонами  в апеляційному порядку до Апеляційного суду міста Севастополя через суд першої інстанції в порядку, передбаченому ст. 294 ЦПК України.

Суддя Нахімовського районного  

суду м. Севастополя     В.Є. Кравченко  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація