Судове рішення #11869443

    справа №2-4389/10                         категорія №  

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

  29 вересня 2010 року  Нахімовський районний суд м. Севастополя в складі:  

головуючого судді - Лемешко А.С.,  

при секретарі – Пус М.Ю.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради про визнання права власності на об’єкт незавершеного будівництвом в порядку спадкування за заповітом,  

                ВСТАНОВИВ:  

  Позивач  в червні 2010 року звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ним право власності на об’єкт незавершеного будівництва, що розташований по проїзду АДРЕСА_1 Вимоги обґрунтовує тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_2, він є єдиним спадкоємцем, фактично прийняв спадщину, вступивши в управління і володіння спадковим майном. Однак свідоцтво про право на спадщину йому не видали, оскільки будинок та надвірні споруди не були введені спадкодавцем в експлуатацію.    

Сторони у судове засіданні не з’явилися, надали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутністю, позивач на позові наполягає в повному обсязі, представник відповідача просить постановити рішення на розсуд суду.  

Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.  

Судом встановлено, що п.29 рішення виконкому Севастопольської міської Ради депутатів трудящих протокол №4 від 25.03.1961 р. ОСОБА_2 був відведена під індивідуальне будівництво житлового будинку ділянка землі площею 480 кв. м "на АДРЕСА_1". Копія рішення й плану ділянки землі є в матеріалах справи.  

24 червня 1963 року між виконкомом міської Ради депутатів трудящих м. Севастополя і ОСОБА_2 був укладений договір №4068 про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на праві особистої власності. Копія договору є в матеріалах справи.  

Судом встановлено, що після цього на вказаній земельній ділянці ОСОБА_2 було здійснено будівництво житлового будинку, який був побудований в період до 13.02.2007 р., проте належним чином відповідні документи про здачу будинку в експлуатацію так і не були оформлені до його смерті. Таким чином, на вказаній земельній ділянці нині знаходиться об'єкт незавершеного будівництва.  

Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок, оформлений БТИ м. Севастополя 13.02.2007 р., вищезгадане домоволодіння складається з житлового будинку літера "А" площею 93,7 кв.м, сарая літера "Б" площею 12,6 кв.м, сарая літера "В" площею 32,4 кв.м, сарая літера "Г" площею 20,6 кв.м, сарая літера "Д" площею 9,8 кв.м і обгороджувань №№1-5. Відновна вартість вказаного домоволодіння складає 98592,00 грн.  
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, право власності на домоволодіння АДРЕСА_1 в органах реєстрації БТІ не зареєстроване, відомості про прийняття в експлуатацію будівель відсутні.  

Позивач у справі є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2, який заповідав позивачеві усе рухоме і нерухоме майно, що належить йому, що підтверджується заповітом від 18.01.2007 р., копія якого є в матеріалах справи.  
ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, копія якого є в матеріалах справи.  

02.08.2008 р. позивач звернувся до Другої державної нотаріальної контори м. Севастополя із заявою про прийняття спадку по заповіту ОСОБА_2 На підставі заяви позивача Другою державною нотаріальною конторою м. Севастополя було відкрито спадкову справу №551/2008. Проте у видачі посвідчення про право на спадкоємство по заповіту на житловий будинок позивачеві було відмовлено у зв'язку з відсутністю належним чином оформлених документів, що встановлювали право, на нерухоме майно, що належить спадкодавцеві, - житловий будинок з прибудовами за адресою: м. АДРЕСА_1 що підтверджується відповіддю завідуючої Другої державної нотаріальної контори на адресу позивача вих.№2032 від 08.08.2008 р., копія якого є в матеріалах справи.  

    Також позивач звертався із заявами про оформлення права власності на його ім'я на вищезгадане домоволодіння в Севастопольську міську Раду, Фонд комунального майна СГС, БТИ м. Севастополя. Проте листами Севастопольської міської Ради вих.№Н-1204/1 від 14.05.2010 р., Фонду комунального майна СГС исх.1547 від 12.05.2010 р., КП "БТИ і ГРОНИ" СГС вих.№3327 від 16.04.2010 р., позивачеві було в цьому відмовлено, що підтверджується копіями цих листів в матеріалах справи.  

Судом встановлено, що останні роки життя ОСОБА_2 позивач здійснював необхідний догляд за спадкодавцем, підтримував в належному стані вказане домоволодіння, оскільки родичів у ОСОБА_2 не було, а також, що після смерті ОСОБА_2 і по теперішній час усі витрати за змістом вищезгаданого домоволодіння несе позивач.  

Відповідно до ч.1 ст.1299 ЦК України "Якщо у складі спадку, який прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадок в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна (ст.182 цього Кодексу)".  

В силу ст.182 ЦК України право власності і інші речові права на нерухоме майно, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надати інформацію об реєстрації і зареєстровані права в порядку, встановленому законом.  

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України №1952 від 01.07.2004 р. "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обмежень" і п.1.5 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 р., обов'язковій реєстрації підлягає право власності на нерухоме майно фізичних і юридичних осіб, в т.ч. іноземців і осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування і держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.  

Згідно абзацу першого п.п. "а" п.6.1 вищезгаданого Тимчасового положення. "оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна фізичним особам проводиться з видачею посвідчення про право власності органами місцевого самоврядування".  
Згідно п.2 Положення про Фонд комунального майна СМС, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради №339 від 12.11.2002 р. Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради є виконавчим органом Севастопольської міської Ради з управління майном, що відноситься до комунальної власності територіальної общини міста Севастополя, тому відповідачем по справжньому позову є Фонд комунального майна СМС.  

Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності отримується на підставах, не заборонених законом. До підстав придбання права власності відносяться і підстави, по яких право власності виникає по волі попереднього власника (спадок). Спадковим правом регулюються громадські стосунки правонаступництва спадкоємців в правах і обов'язках померлої фізичної особи (спадкодавця).  

Згідно ч.1 ст.1223 ЦК України право на спадкоємство мають осіб, які визначені в заповіті.  

В силу ч.1 ст.1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права і обов'язку, заповіти, що належать йому на момент складання, а також ті права і обов'язки, які можуть належати йому в майбутньому.  

Відповідно до ч.3 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадок не позбавляє спадкоємця права на спадок.  

Статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обмежень" передбачено, що основою для державної реєстрації прав, які засвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, являється, зокрема, рішення суду про право власності на об'єкт нерухомого майна.  

Згідно ч.ч. 2,3 ст. 331 ЦК України право власності на знову створене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди і так далі) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна в експлуатацію, право власності виникає з моменту його прийняття в експлуатацію. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації  

Статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обмежень" передбачено, що рішення суду про право власності на об'єкт незавершеного будівництва може бути основою для державної реєстрації прав, які засвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав.  

Згідно ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод або інтересів  

  Відповідно до п.1 ч.2 ст.16 ЦК України способами захисту громадянських прав і інтересів є визнання права.  

Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо за це право сперечається або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документу що засвідчує його право власності.  

Матеріали справи свідчать про те, що позивачем заявлено вимоги про визнання в порядку спадкування права власності на об'єкт незавершеного будівництва, що узгоджується із нормами ст. ст. 16,392 ЦК України, ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".  

  Отже суд виходить з того, що позивач є спадкоємцем належного забудовника майна, належного користувача земельної ділянки, до нього перейшли вся права та обов’язки спадкодавця (в даному випадку належного забудовника) а тому на підставі ст. 331 ЦК України об'єкт незавершеного будівництва є власністю позивача.  

  На підставі ст.ст. 16,182,328,331,392,1223,1236,1268,1296,1299 ЦК України,  керуючись ст.ст.10,30,60,61,212,215,218 ЦПК України, суд  

  ВИРІШИВ:  

  Позов   ОСОБА_1 -   задовольнити.  

Визнати за ОСОБА_1 право власності на об'єкт незавершеного будівництва - домоволодіння АДРЕСА_1 що складається з житлового будинку літера "А" площею 93,7 кв.м, сарая літера "Б" площею 12,6 кв.м, сарая літера "В" площею 32,4 кв.м, сарая літера "Г" площею 20,6 кв.м, сарая літера "Д" площею 9,8 кв.м і обгороджувань №№1-5 і інших споруд згідно технічного паспорта КП "БТИ і ГРОНИ" СМС м. Севастополя, в порядку спадкоємства після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.  

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Севастополя через суд першої інстанції шляхом подачі в 10–денний строк з дня отримання копії рішення апеляційної скарги.  

    Головуючий  

Суддя Нахімовського районного  

суду  м. Севастополя                                       Лемешко А.С.  

  • Номер: 6/642/83/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-4389/10
  • Суд: Ленінський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Лемешко Алла Сергіївна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.04.2018
  • Дата етапу: 11.04.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація