Справа № 2-3625/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
( ЗАОЧНЕ )
22 жовтня 2010року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого – судді Гришковець А.Л.,
із секретарем Каленською Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить стягнути на її користь з Управління пенсійного фонду України в Овруцькому районі на її користь заборгованість по виплаті коштів, передбачених ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 01.07.2007 р. по 30.10.2008 року у сумі 36872,08 грн., ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 01.07.2007 р. по 30.10.2008 року у сумі 9594,14 грн., ст. 39 Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 р. у сумі 19830 грн., та стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, передбачених ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року у сумі 5947,90 грн., передбачених ст. 48 Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 р. у сумі 12190 грн., мотивуючи тим, що за вищевказаний період роботи їй виплачувалась доплата до заробітної плати, грошова допомога та щорічна допомога на оздоровлення, що встановлені в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96 року, має 2-у групу інвалідності. Їй повинні проводити виплату пенсії в розмірі не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, але виплата проводиться у меншому розмірі, що призвело до порушення його прав.
Позивач в судове засідання не з”явився, в позовній заяві просить справу розглядати без його участі.
Представник відповідача управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в судове засідання не з’явилися, не повідомивши про причини неявки, хоча своєчасно та належним чином був повідомлені про час та місце розгляду справи, про що свідчать розписки про отримання судової повістки.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в судове засідання не з”явився, надіслали заперечення на позовну заяву, в якому просять справу розглядати без участі їхнього представника.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Позивач проживає в АДРЕСА_1.
Відповідно до ст.ст. 37, 39, 48, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” він має право на відповідну доплату та допомогу, які отримував згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96 року в конкретних розмірах, а зокрема за ст.39 – в сумі 5,20 грн.( в залежності від відпрацьованого часу), за ст.37 – 1,60 грн., за ст.48 – 120 грн., - ст.50 – інвалідам 2-ї групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, т.54 - обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Вказані обставини підтверджуються наданими копіями документів: посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи, паспорту, довідками про проведені виплати.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Згідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на час виникнення правовідносин була передбачена серед інших виплат і доплата по:
- ст.37 Закону – громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в зоні посиленого радіологічного контролю –30 процентів від мінімальної заробітної плати;
-ст.39 Закону - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні посиленого радіологічного контролю – 1 мінімальна заробітна плата;
- ст.48 Закону – щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІ групи виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по ІІ групі інвалідності – 8-м мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р.» було внесено зміни до ст.50, ч.3 та ч.4 ст.54 Закону, які викладені в новій редакції :
«ст.54 Закону - в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, що яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :
- для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по IІ групі інвалідності — 120 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Зазначеною вище постановою №836 усупереч Закону №796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :
- для доплати громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства – 160 тис.крб. (1,6 грн. за гр.реф.);
- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіологічного контролю – 520 тис.крб. (5,20 грн. за гр.реф.).
- щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІ групи – 12000 тис.крб. (90 грн. за гр.реф.).
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.»
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2–4, 6–8, 10–18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20–22, 24–34 підпунктів 1–6, 8–12 пункту 35, пунктів 36–100 розділу ІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу ІІІ Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності відповідного страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, за змістом частини 3 зазначеної норми, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.
Позивач подав відповідачу довідку МСЕК про інвалідність, яка пов’язана з аварією на ЧАЕС, що вбачається з довідок відповідача про нарахування пенсії по 3 групі інвалідності, а тому відповідач зобов’язаний був при переведенні позивача на пенсію по інвалідності, з урахуванням вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2007 р.», «Про державний бюджет України на 2008 р. та …», «Про державний бюджет України на 2009 р.», «Про державний бюджет України на 2010 р.», рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р., рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. привести розмір пенсії з 14.09.2007 р .та з 22.05.2008 р. у відповідності із вимогами абз.4 ст.54 Закону до межі, що складає не менше 6 мінімальних пенсій за віком, а додаткової пенсії – до 50 % мінімальної пенсії за віком.
Частиною 4 ст.8 ЦПК України визначено, що у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства , який має вищу юридичну силу.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив:
з 01.01.2007 р. по 01.07.2007 р. – 420 грн.; з 01.07.2007 р. по 1.10.2007 р. – 440 грн.; з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. - 460 грн., з 01.05.2008 р. по 01.10.2008 р.-525 грн., з 01.10.2008 р. по 01.12.2008 р.- 545 грн., з 01.12.2008 р. по 31.03.2009 р.-605 грн.; з 01.04.2009 р. по 30.06.2009 р.-625 грн.; з 01.07.2009 р. по 30.09.2009 р.-630 грн.; з 01.10.2009 р. по 31.10.2009 р.-650 грн.; з 01.11.2009 р. по 31.12.2009 р.-744 грн., з 01.01.2010 р. по 31.03.2010 року -869 грн., з 01.04.2010 року по 30.06.2010 р.- 884,00 грн., з 01.07.2010 р. по 30.09.2010 р.-888 грн..
В зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених коштів становить:
з УПСЗН Овруцької РДА: За ст. 37 Закону:
з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року:
(605х30%х3+625х30%х3+630х30%х3+650х30%+744х30%х2)-1,60х12= 2296,20 грн.
з 01.01.2010 року по 31.05.2010 року: (869х30%х3+884х30%х2)-1,60х5=1304,50 грн.
Всього 3600,70 грн.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити за безпідставністю.
з УПСЗН Овруцької РДА: За ст.48 Закону:
- за 2007 рік: 420х5-120=1980 грн..
- за 2008 рік: 460х5-120=2180 грн..
- за 2009 рік: 625х5-120=3005 грн..
- за 2010 рік: 884х5-120=4300 грн..
Всього 11465 грн,.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити за безпідставністю.
з УПФУ в Овруцькому районі: За ст.. 39 Закону :
з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року: (440х2+460х3)-5,20х5=2234 грн.;
з 01 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року: (525х4+545х2+605)-5,20х7=3758,60 грн.,
з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року:(605х3+625х3+630х3+650х2+744х2)-5,20х12=7655,60 грн.
з 01 січня 2010 року по 31 травня 2010 року: ( 869х3+882х2)-5,20х5= 4349 грн.
Всього 17997,20 грн.. ( розрахунок додається).
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити за безпідставністю.
з УПФУ в Овруцькому районі за ст.54 Закону:
- з 01.08.2007 року по 31.12.2007 року (406х8х2+411х8х3)-2000=14360 грн.
- з 22.05.2008 р. по 31.10.2008 р.: (481х8+482х8х3+498х8)-3200= 16200 грн.
, а всього 30560 грн.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити за безпідставністю.
з УПФУ в Овруцькому районі за ст.50 Закону:
- з 01.08.2007 р. по 31.12.2007 р.: (406х75%х2+411х75%х3)-74,65=1459,10 грн.
- з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р.: (481х75%+482х75%х3+498х75%х3)-684,60= 1881,55грн.
- з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р.: (498х75%х10+573х75%х2)-1225,20=3369,30 грн.
- з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р.: (695х75%х3+706х75%х3)-840,60=2311,65 грн., а всього 9021,60 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Суд розглядає справи про порушення прав, свобод чи інтересів осіб, а тому вимога про зобов’язання відповідача проводити перерахунок пенсії в подальшому в залежності від зміни розміру мінімальної пенсії за віком є передчасною і задоволенню не підлягає, оскільки законодавством не передбачено можливості оскарження дій, що не відбулися в часі. Також, рішення суду повинно бути законне і обґрунтоване.
Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 р., управління праці та соціального захисту населення не визначені розпорядниками коштів, що стосуються надбавки до пенсії та додаткової пенсії. В абз.2 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 р. вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 р. № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 р. № 987, видатки, пов’язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Закону (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону), а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, підлягає стягненню з відповідача.
Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМ України № 936 від 20.09.05, визначено, що виплата компенсацій та допомоги за ст.ст.37, 39 Закону проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних рад у містах. Розпорядником коштів нижчого рівня визначено районні управління праці та соціального захисту населення. Тобто, виплата зазначених коштів передана останнім і вони провадять вказані виплати, а тому відповідно кошти підлягають стягненню з відповідача.
Позивачем сплачено витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в доход держави в сумі 120 грн., які відповідно до ст. 88 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Від сплати судового збору відповідача звільнено на підставі ст.5 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” та рішення Овруцької міської ради №13 від 11.02.2010 року.
Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 60, 88, 196, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити частково.
Стягнути на користь ОСОБА_2 з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", допомогу у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01.01.2009 року по 31.05.2010 року в сумі 3600,70 грн., передбачену ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щорічну допомогу на оздоровлення за період 2007-2010 року в сумі 11465 грн., та судові витрати в сумі 60 грн ..
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на користь ОСОБА_2 ( ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») за період з 01.08.2007 року по 30.06.2010 року в сумі 9021,60 грн., пенсію, як інваліду ІІ-ї групи, щодо якої встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, ( ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») за період з 01.08.2007 року по 31.10.2008 року в сумі 30560 грн ., та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, як інваліду ІІ-ї групи, щодо якої встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, передбачену ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", доплату до заробітної плати за період з 01.08.2007 року по 31.05.2010 року в сумі 17997,20 грн., та судові витрати в сумі 60 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
На рішення суду до апеляційного суду Житомирської області через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дати його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до апеляційного суду Житомирської області через Овруцький районний суд.
Суддя :
- Номер: 4-с/334/23/17
- Опис:
- Тип справи: на скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС
- Номер справи: 2-3625/10
- Суд: Ленінський районний суд м. Запоріжжя
- Суддя: Гришковець Алла Леонідівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.11.2016
- Дата етапу: 15.03.2017