Судове рішення #11858827

  Справа №2-а-123/2010 р.  

  П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И  

05 листопада 2010 року.    Ватутінський міський суд Черкаської області

в складі:   головуючого - судді               Здоровила В.А.

при секретарі                          Мельник  С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ватутіне цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду   України в м. Ватутіне Черкаської області про перерахунок та стягнення заборгованості з виплати пенсії,-

встановив:  

позивач в своїй позовній заяві просить суд зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області здійснити перерахунок та виплату йому державної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, згідно ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75 відсотків від мінімальної пенсії за віком, згідно ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 листопада 2009 року з послідуючими перерахунками пенсії у разі зміни розміру мінімальної пенсії за віком, посилаючись на те,  що  відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що також підтверджується посвідченням серія А № НОМЕР_1 від 24.12.1993 року. З 10.06.1999 року йому призначена пенсія по інвалідності другої групи в зв’язку з захворюванням, що пов’язане з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Пенсія по інвалідності виплачується йому управлінням Пенсійного фонду України в м. Ватутіне. Однак лише на початку 2010 року ним було з’ясовано, що державну та додаткову пенсію він отримує в розмірах значно менших, ніж це передбачено ст.ст. 46, 92 Конституції України та ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХII у  всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, відносно яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: по  другій групі інвалідності восьми мінімальних пенсій за віком.

 Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 по другій групі інвалідності, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

 Відповідно до ст. 60 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 року №231-V «у випадку збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений у відповідності зі ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму».

 Відповідно до ст. 46 Конституції України «пенсії, інші види соціальних виплат і допомоги, які являються основними джерелами існування, повинні забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» №966-ХIV застосовується для встановлення розміру мінімальної заробітної плати і мінімальної пенсії за віком та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» виключно Законом визначаються мінімальний розмір заробітної плати та мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до ст.52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01 січня 2010 року становить 695 грн., з 01 квітня 2010 року – 706 грн., з 01 липня 2010 року – 709 грн., з 01 жовтня – 723 грн..

Виходячи з загальних принципів верховенства права, закони мають вищий юридичний статус в порівнянні з нормативними актами Кабінету Міністрів України.

07 вересня 2010 року він звернувся з заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області про перерахунок і виплату йому пенсії згідно чинного законодавства. Листом від 07 вересня 2010 року йому було відмовлено, посилаючись на те, що немає законних підстав для перерахунку. Відмова УПФ провести перерахунок пенсії у відповідності з нормами діючого Закону «Про статус  та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірною та безпідставною, що  і  змусило  його  звернутися  до  суду з даним позовом.      

 Позивач подав до суду заяву в якій просить справу за його позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області розглянути в його відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, позовні вимоги підтримує повністю.      

      Представник   відповідача в судове засідання не з’явився,  Пенсійний фонд України в м. Ватутіне Черкаської області подав до суду клопотання, в якому просить розглянути дану справу у відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами, позов не визнають, в своєму запереченні просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що  відповідно  до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в м. Ватутіне і отримує пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі фактичних збитків та додаткову пенсію, як інвалід 2 групи, віднесених до категорії 1, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХII. Ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХII було передбачено, що в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком. Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.  

 Відповідно до ч.3 ст.28 Закону України       «Про  загальнообов’язкове   державне    пенсійне   страхування» від 09.07.2003 №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.

Конституційний Суд України в ухвалі від 19.05.2009 № 27-у/2009 зазначив, що у ч.3 ст.28 Закону України       «Про  загальнообов’язкове   державне    пенсійне   страхування» від 09.07.2003 №1058-IV закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого в абз.1 ч.1 цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.

Також ч.15 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV зазначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону, а тому ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХII суперечить вимогам Закону № 1058-IV в частині застосування мінімального розміру пенсії та не можуть бути використані  для розрахунку розміру пенсії по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Постанова Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 є єдиним документом, який визначає розмір пенсії по інвалідності внаслідок захворювань від Чорнобильської катастрофи, тому не вбачається будь-яких порушень законодавства з боку відповідача.

Органи Пенсійного фонду України не наділені компетенцією у визначенні конкретних розмірів всіх доплат, пенсії і компенсацій, передбачених цим Законом, тому в управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне не було передбачених законом підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 Пенсія позивачу призначена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства, які приймаються вищим законодавчим органом України - Верховною Радою України. А тому управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне вважає вимоги позивача ОСОБА_1 -  незаконними.

Суд вважає за можливим дану справу розглянути у відсутності сторін, які подали заяви про розгляд даної справи у їх відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що  позов  підлягає до часткового задоволення.  

 В суді  встановлено,  що  відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що також підтверджується посвідченням серія А № НОМЕР_1 від 24.12.1993 року (а.с.1). З 10.06.1999 року йому призначена пенсія по інвалідності другої групи в зв’язку з захворюванням, що пов’язане з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Пенсія по інвалідності виплачується йому управлінням Пенсійного фонду України в м. Ватутіне. Однак лише на початку 2010 року ним було з’ясовано, що державну та додаткову пенсію він отримує в розмірах значно менших, ніж це передбачено ст.ст. 46, 92 Конституції України та ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХII у  всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, відносно яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: по  другій групі інвалідності восьми мінімальних пенсій за віком.

 Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 по другій групі інвалідності, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

 Відповідно до ст.60 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 року №231-V «у випадку збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений у відповідності зі ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму».

 Відповідно до ст. 46 Конституції України «пенсії, інші види соціальних виплат і допомоги, які являються основними джерелами існування, повинні забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» №966-ХIV застосовується для встановлення розміру мінімальної заробітної плати і мінімальної пенсії за віком та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» виключно Законом визначаються мінімальний розмір заробітної плати та мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01 січня 2010 року становить 695 грн., з 01 квітня 2010 року – 706 грн., з 01 липня 2010 року – 709 грн., з 01 жовтня – 723 грн.

Виходячи з загальних принципів верховенства права, закони мають вищий юридичний статус в порівнянні з нормативними актами Кабінету Міністрів України.

07 вересня 2010 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача про проведення ним перерахунку його пенсії по інвалідності відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але в проведенні такого перерахунку йому було відмовлено і дану відмову (а.с.10-11) було мотивовано тим, що законні підстави для цього відсутні. Відмова УПФ провести порахунок пенсії у відповідності з нормами діючого Закону «Про статус  та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірною та безпідставною.

Позивач звернувся до суду 11 листопада 2010 року, а тому вимога позивача про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок недоплаченої допомоги з 01.11.2009 року по 10 квітня  2010 року включно має бути залишена без розгляду, виходячи з вимог ст. 99 КАС України, а з метою повного захисту прав позивача, вважаю за необхідне на підставі ч.2 ст.11 КАС України вийти за межі позовних вимог і відновити порушені права позивача шляхом визнання бездіяльності управління Пенсійного фонду України в частині не проведення нарахування та виплати йому підвищення до пенсії у відповідності до ст.ст. 54, 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 11 квітня 2010 року, зобов’язавши суб’єкта владних повноважень зробити перерахунок та виплату недоотриманих сум  по день вирішення справи в суді.

В частині задоволення вимог щодо зобов'язання відповідача в послідуючому перерахунку пенсії у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, суд вважає за необхідне відмовити, оскільки неможливо зобов'язати на майбутнє вчинити певні дії, оскільки відсутні факти порушення пенсійних прав позивача в майбутньому. Суд не наділений повноваженнями на прийняття рішення з приводу майбутніх правовідносин, які ще не настали.  

 Враховуючи вищенаведене,  суд  вважає  за  необхідне визнати неправомірною  відмову  управління  Пенсійного  фонду  України  в    м. Ватутіне Черкаської області в перерахунку та виплаті позивачу пенсії по інвалідності у відповідності зі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності з 11 квітня 2010 року по день винесення рішення, відповідно до ст.50, п.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 Відповідно до п. 18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року № 7-93 позивач звільнений від сплати державного мита.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України.  

На підставі викладеного, ст.ст. 3, 6, 8, 16, 22, 24, 50, 55, 64 Конституції України, ст.ст. 1, 13, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та керуючись ст.ст.2, 4, 5, 9, 10, 11, 17, 19, 94, 99, 100, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд –

п о с т а н о в и в:  

позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду   України в м. Ватутіне Черкаської області про перерахунок та стягнення заборгованості з виплати пенсії – задовольнити частково.    

 Визнати  неправомірною   відмову   управління   Пенсійного   фонду  України  в  м. Ватутіне Черкаської області в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у відповідності зі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 11 квітня 2010 року по день винесення рішення, а саме 05 листопада 2010 року відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України.  

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Ватутінський міський суд на протязі десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

  Головуючий                             В.А. Здоровило

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація