Справа № 2-а-471/2010 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2010 року
Першотравневий районний суд м. Чернівці в складі: головуючого судді Іщенко І.В., при секретарі Калініченко С.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці адміністративний позов ОСОБА_1 до Першотравневого управління Пенсійного фонду України м. Чернівці про визнання незаконними дії відповідача при нарахуванні заниженого розміру пенсії і зобов’язання виконати призначення, перерахунок і виплату розміру пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до суду з позовом до Першотравневого управління Пенсійного фонду України м. Чернівці про визнання незаконними дії відповідача при нарахуванні заниженого розміру пенсії і зобов’язання виконати призначення, перерахунок і виплату розміру пенсії за 2009 рік із застосуванням показника заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. Вказали, що 14 липня 2010 року вони звернулися до правління пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці із заявою про перерахунок пенсії із заробітку та страхового стажу за період роботи. Було позивачам направлено відповідь в якій вказувалось, що перерахунок зроблений. Але на їх думку він зроблений невірно .
В судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав та надали пояснення аналогічні позовній заяві. Просили суд, позов задовольнити.
В судовому засіданні представник Першотравневого управління Пенсійного фонду України м. Чернівці в зал судового засідання не з»явився.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідно до ч.6 даної Статті, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Вислухавши пояснення позивачів, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачі звернулися до суду з позовом до Першотравневого управління Пенсійного фонду України м. Чернівці про визнання незаконними дії відповідача при нарахуванні заниженого розміру пенсії і зобов’язання виконати призначення, перерахунок і виплату розміру пенсії за 2009 рік із застосуванням показника заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. Вказали, що 14 липня 2010 року вони звернулися до правління пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці із заявою про перерахунок пенсії із заробітку та страхового стажу за період роботи. Було позивачам направлено відповідь в якій вказувалось, що перерахунок зроблений. Але на їх думку він зроблений невірно .
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач ОСОБА_1 з 2003 року отримує пенсію через Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі міста Чернівці.
З 01.12.2005 року по 30.04.2010 року працював в комунальній медичній установі «міська дитяча клінічна лікарня».
Це дало йому право звернутися до Управління пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із вимог п.2 ст. 40 та ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зокрема, у пункті 3 ст. 42 Закону визначено, що «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.»
Пункт 2 ст. 40 визначає, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначаєп ся за формулою: Зп = Зс х (Ск: К).
Зс означає середню заробітну тату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік що передує року звернення за призначенням пенсії.
і
Крім цього, підпункти 2 та 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», зазначають, що перерахунок повинен був бути зроблений виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2008 рік.
Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі м. Чернівці відмовило позивачам в перерахуванні пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік, посилаючись на спільний лист Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.09 року, в якому вказано, що перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік .
Посилання на даний лист являється є невірні, так Пенсійний фонд України та Міністерство праці та соціальної політики України не наділені правом відміняти Закон Украйні та Постанову Кабінету міністрів України і встановлювати свої межі пенсійного забезпечення громадян.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України, - суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ч.3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України в своєму рішенні №8-рп/2005 від 11.10.2005р. зазначив, що зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини – це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик, можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Відповідно до ч.3 ст.8 Конституції України, - Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст.104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
В судовому засіданні при розгляді справи, здобуто докази, щодо тверджень позивачів в позовній заяві та в судовому засіданні його представника, про те, що відповідач порушив права позивача, передбаченні Конституцією України та Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»
Згідно п.1 та 2 ч.2. ст. 162 КАС України, - у разі задоволення адміністративного позову, суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Заслухавши доводи позивача, дослідивши матеріали справи, суд за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні в судовому засіданні всіх доказів, що є в матеріалах справи, в їх сукупності, керуючись принципом верховенства права, враховуючи те, що судом встановлено, що дії Першотравневого управління ПФУ м. Чернівці, не ґрунтуються на законі та суперечать вимогам Конституції України, внаслідок чого порушує право позивача на пенсійне забезпечення, суд вважає, що необхідно відновити порушені права та інтереси, шляхом задоволення позовних вимог
На підставі викладеного та керуючись ст.8,22 Конституції України ст.ст.2,6,8-9,70-71,104,158-163,167,185,186 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити .
Визнати неправомірні дії Першотравневого управління Пенсійного фонду України м. Чернівці з приводу невірного перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за 2007 рік.
Зобов’язати Першотравневе управління Пенсійного фонду України м. Чернівці здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з 20.05.2010 року із застосуванням показника заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до даного Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.
Постанова може бути оскаржена у Львівський адміністративний апеляційний суд через Першотравневий районний суд м. Чернівці шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя: Іщенко І.В.