Судове рішення #11851958

Справа № 2-А-789/10/1512  

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

26 жовтня 2010 року  

  Київський районний суд м. Одеси в складі:  

    головуючого – судді       Салтан Л.В.  

    при секретарі         Небесній О.О.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом  

ОСОБА_1  

до Управління праці та соціального захисту населення  

Київської районної адміністрації Одеської міської ради  

та Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради  

про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії, зокрема перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною  

до досягнення нею трирічного віку,  

ВСТАНОВИВ:  

22 лютого 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню і виплаті їй суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача на її користь 9 537,39 грн. недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов’язати відповідача призначити та сплачувати їй відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» – щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі – прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років до закінчення строку передбаченої законом виплати.  

Позивачка посилається на те, що вона є матір’ю малолітньої дитини – ОСОБА_2, з дня народження сина, а саме з 30 квітня 2008 року вона здійснює догляд за ним. Тому відповідно, до ст.ст. 13, 14, 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», маю право на отримання щомісячної державної допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму дія дітей віком до 6-ти років.  

Державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй призначалась і виплачувалась в менших, ніж передбачено законом розмірах.  

Посилаючись на викладене позивачка просить задовольнити її позов у повному обсязі.  

У судове засідання позивачка не з’явилася, звернулася до суду з заявою, в якій адміністративний позов підтримала в повному обсязі та просила справу розглянути без її участі.  

Представник Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради та Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради адміністративний позов не визнав, надав заперечення та просив відмовити в задоволені позову, посилаючись на вимоги ст. 99 КАС України.  

Вислухавши пояснення представника Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради та Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.  

У судовому засіданні встановлено, що 30 квітня 2008 року позивачка ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 20 травня 2008 року, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Одесі.  

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.  

Однак, п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», та абзацом 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.  

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», у тому числі п. 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007р. дії ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.  

Пунктами 23 та 25 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» як незастрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, так і застрахованим особам, а також в частині визначення розміру такої допомоги.  

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 25 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI стосовно внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».  

Згідно п. 23 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., вказане положення Закону діє у часі, неконституційним не визнавалось.  

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідачем була призначена та виплачується з 6 червня 2008 року на дату ухвалення рішення відповідно до діючого законодавства.  

Згідно з ч. 2 ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» № 835-VI від 26 грудня 2008 року допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.  

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, визначає умови призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», в тому числі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А саме, пунктом 17 вказаного Порядку передбачено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.  

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради діяло в межах своїх прав та обов’язків, у відповідності до діючого законодавства, а за таких підстав позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.  

Керуючись ст.ст. 158 – 163, 186 КАС України, ст.ст. 5, 13, 15, 23 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 р. N 1751, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», суд –  

ПОСТАНОВИВ:  

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради та Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії, зокрема перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – відмовити.  

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.  

  Головуючий  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація