Судове рішення #11850356

  Справа №2-17358/10  

Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И  

  14 вересня  2010 року       Жовтневий районний суд м. Маріуполя у складі судді Шатілової Л.Г.,  при секретарі Дьяконовій К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1     до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера,  

 

В С Т А Н О В И В :  

Позивач звернувся до суду з  позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про зобов’язання відповідача зробити перерахунок його пенсії у відповідності зі ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Вважав, що при перерахунку пенсії повинен застосовуватись показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за   2009 рік   , а не за 2007 рік, як незаконно застосовує відповідач.  

Позивач у судове засідання не з’явився, надав суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.  

Відповідач у судове засідання не з’явився, суду надав заяву з проханням розглянути справу у відсутності його представника, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Надав суду заперечення по справі, в яких зазначив, що перерахунок пенсії позивачу проводився у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 та листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039,4096/02-1.  

Відповідно до поданих сторонами заяв суд розглянув справу у їх відсутності.  

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.  

Судом встановлено, що позивач,   ІНФОРМАЦІЯ_1   є пенсіонером за віком, що підтверджується посвідченням Серії  НОМЕР_1 .   19.04.2010 року   звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії як працюючому пенсіонеру, але отримав відмову з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, згідно якої перерахунки пенсій проводяться з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески і яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.  

Відповідно до абзацу 2 ч.4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” ( далі Закон України № 1058), кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.  

Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058  у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із   застосуванням показника середньої заробітної плати   працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії,   за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.    

УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя при здійсненні перерахунку пенсії позивачу застосувало показник заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, мотивуючи це Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 та листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039,4096/02-1.  

Таким чином УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя застосувало показник заробітної плати за 2007 рік , замість показника заробітної плати за 2008 рік, внаслідок чого розмір пенсії позивача було суттєво зменшено.  

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно,  і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.  

Згідно частини 2 статті 19 та частини 3 статті 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також їх забезпечення у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.  

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України.  

З викладеного вбачається, що згідно до ч. 4 ст. 45 Закону України № 1058 відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії саме з   01.05.2010 року   .  

При цьому суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що розмір пенсії повинен розраховуватися у відповідності із певними постановами Кабінету Міністрів України або листами Мінпраці та Пенсійного Фонду України, оскільки статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами.  

Згідно п. 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 40 та 42 Закону № 1058, які в подальшому рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп. 2008 визнані неконституційними.  

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.  

Отже, з 22 травня 2008 року відновлено дію ст. 40 та 42 Закону № 1058, положення яких і повинні застосовуватися органами Пенсійного Фонду при перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам, у зв’язку з чим суд не приймає до уваги доводи відповідача, що рішення про поновлення дії ст. 40 та 42 Закону № 1058 у попередній редакції після рішення Конституційного Суду України не приймалось, тому їх положення не можуть бути застосовані при перерахунку пенсій.  

Таким чином, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Є достатньо підстав для визнання противоправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення позивачу із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за   2009   рік .  

Враховуючи, що відповідно до законодавства, саме на Пенсійний фонд України покладено обов’язок проведення розрахунку розміру пенсій та доплат, суд вважає за необхідне не перераховувати та стягувати конкретні суми недоплати, а зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити позивачу  перерахунок його пенсії з   01.05.2010   року з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення відповідно до п.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року.  

На підставі викладеного, керуючись статтями 10, 11, 60, 88, 213, 215 ЦПК України,  

  В И Р І Ш И В :  

Позов ОСОБА_1    до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера задовольнити.  

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо відмови   ОСОБА_1     проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після його призначення  із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” тобто із застосуванням показника за   2009 рік   .  

Зобов‘язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_1    з   01.05.2010   року перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 40 та 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, а саме, за   2009 рік   з урахуванням фактично отриманих сум.  

  На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яку може бути подано до суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення.  

  Суддя  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація