__________________________________________________________________________
Справа № 2-4587/10 р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2010 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого-судді: Сватаненка В.І.
за участю секретаря: Забегловської Ю.Г., прокурора Голотової К.С., розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за заявою:
Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі: Одеської міської ради, Головного управління Держкомзему України в Одеській області до ОСОБА_1; треті особи – ОСОБА_2, Одеська регіональна філія державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» - «Про визнання недійсним державного акту на землю та його скасування, витребування нерухомого майна з чужого незаконного володіння», -
ВСТАНОВИВ:
16.04.2010 року позивач звернувся до суду в інтересах держави з заявою до відповідача про витребування нерухомого майна з чужого незаконного володіння та скасування державного акту, по якому просить суд визнати недійсним та скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га. у м. Одесі по АДРЕСА_1, належну відповідачу, скасувати державну реєстрацію вказаного державного акту шляхом виключення з Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, вилучити у відповідача зазначену земельну ділянку, посилаючись на те, що рішення на підставі якого була проведена реєстрація прав власності на земельну ділянку було скасовано та провадження по справі закрито.
Прокурор та представник ОМР заяву підтримали та просять суд її задовольнити у повному обсязі.
Відповідач про час, дату та місце судового розгляду справи неодноразово сповіщався належним чином, однак до суду жодного разу не з*явився без поважних причин, заяв та клопотань про відкладення розгляду по справі суду не надавав та не заявляв, у зв’язку з чим суд вважає за можливе ухвалити по справі заочне рішення суду.
Представник третьої особи – ЦДЗК заяву підтримав та не заперечував проти її задоволення, інші представники третіх осіб до суду не з*явились.
Суд, вислухавши доводи, думку та пояснення позивача, ознайомившись та дослідивши матеріали цивільної справи, вважає заяву підлягаючою частковому задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин по справі.
Правовідносини між сторонами по справі є цивільно-правовими та урегульовані положеннями ЦК України та ЗК України.
По справі встановлені наступні фактичні обставини.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 7.11.2007 року було прийнято визнати неправомірними дії ОМР про відмову безоплатно передати у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 1000,07 кв.м., яка розташована у м. Одесі по АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, визнано право власності за ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку, зобов’язано ОРФ ДП «ЦДЗК при ДКУ по ЗР» зареєструвати та видати ОСОБА_2 державний акт на вказану земельну ділянку, а також встановлений порядок виконання рішення суду (а.с.6-7).
На підставі вказаної постанови суду, 29.11.2007 року ОСОБА_2 був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га. по АДРЕСА_1 у м. Одесі, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с.5).
З відповіді ДП «ЦДЗК» вбачається, що за договором купівлі-продажу від 11.12.2007 року ОСОБА_2 продала зазначену земельну ділянку ОСОБА_1 (а.с.24).
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 3.03.2010 року постанова Київського районного суду м. Одеси від 7.11.2007 року була скасована та провадження по справі закрито (а.с.8).
Відповідно до положень ст. 118 ЗК України відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву про передачу у власність земельної ділянки і в разі згоди надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Право власності на земельну ділянку виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою (ст. ст. 125, 126 ЗК України).
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ст. 321 ЦК України).
Відповідно до ст. 373 ЦК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (ст. 387 ЦК України).
Враховуючи, що земельна ділянка перейшла у власність ОСОБА_2 на підставі постанови суду, яка була у подальшому скасована, але ОСОБА_2 за договором купівлі-продажу продала землю ОСОБА_1, тому слід вважати, відповідач набула право власності на земельну ділянку без відповідної правовї підстави, у зв’язку з чим вказана земельна ділянка має бути вилучена саме від відповідача – ОСОБА_1 та повернута у власність територіальної громади, у власності якої вона перебувала до постанови суду, яка у подальшому була скасована.
Якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача у разі, якщо майно вибуло з володіння власника не з їхньої волі іншим шляхом (ст. 388 ЦК України).
Зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин). ( ст.ст. 203, 215 ЦК України).
Суд, розглянувши справу повно, всебічно та об’єктивно, прийшов до переконливого висновку, що зазначена земельна ділянка підлягає вилученню від ОСОБА_1 та поверненню у власність територіальної громади, оскільки постанова суду на підставі якої було визнано право власності за фізичною особою була скасована та провадження по справі закрито.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 15, 209, 212, 213, 214, 215, 223 ЦПК України, ст. ст. 118, 112, 126 ЗК України, ст. ст. 15, 16, 203, 215, 321, 373, 387, 388 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Заяву Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі: Одеської міської ради, Головного управління Держкомзему України в Одеській області до ОСОБА_1; треті особи – ОСОБА_2, Одеська регіональна філія державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» - «Про визнання недійсним державного акту на землю та його скасування, витребування нерухомого майна з чужого незаконного володіння» - задовольнити частково.
Визнати недійсним Державний акт на землю серії ЯЕ № 676435 на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, виданий ОСОБА_2 29.11.2007 року.
Скасувати державну реєстрацію даного Державного акту на право власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 шляхом виключення з Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
Вилучити у ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1 та повернути у власність Одеської територіальної громади в особі Одеської міської ради.
В іншій частині заяву залишити без задоволення.
Рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом десяти днів з дня його отримання.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня оголошення ухвали про залишення заяви без задоволення.
Суддя :