Судове рішення #11849156

  АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ  

 

 Справа №   22 – 4574  / 2009р.                         Головуючий у 1 інстанції:  Живлакова Г.О.

Суддя - доповідач:   Приймак В.М.

  РІШЕННЯ  

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И  

        “10” листопада 2009 року                                                                                  м. Запоріжжя

         Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:

                        Головуючого:        Приймака В.М..,

Гончара О.С.,

Суддів:                   Бабак А.М.,                        

при секретарі:        Бабенко Т.І.,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою   прокурора Приазовського району Запорізької області в інтересах держави в особі відділу земельних ресурсів у Приазовському районі Запорізької області   на рішення Приазовського районного суду Запорізької області від 25 січня 2008 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання договору дійсним та визнання права власності на земельну ділянку, -

  ВСТАНОВИЛА:  

 У січні 2008 року ОСОБА_2  звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання договору дійсним та визнання права власності на земельну ділянку .

В позові зазначав, що  04 січня 2007 року між ним та відповідачем було укладено договір міни земельної ділянки на зерно пшениці, згідно якому позивачу у власність перейшла земельна ділянка площею 6, 5000 га, розташована на території Воскресенської сільської ради Приазовського району Запорізької області. В силу того, що позивач повірив відповідачці, він підписав вказаний договір, але він не був посвідчений нотаріально, через що позивач не може реалізувати своє конституційне право власності. Для посвідчення вказаного договору нотаріально відповідач під різними приводами не з'являласядо нотаріальної контори, в зв'язку з чим він позбавлений права власника. Просив визнати укладений договір дійсним та визнати за ним право власності на придбану земельну ділянку.

Рішенням Приазовського районного суду Запорізької області від 25 січня 2008 року позов задоволено.

Визнано договір міни земельної ділянки на зерно пшениці, укладений 04 січня 2007 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дійсним.

Визнано за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 6, 5000 га для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Воскресенської сільської ради Приазовського району Запорізької області, що належала відповідачу на праві приватної власності на підставі Державного акту на право приватної власності на землю ЗП № 096949, виданого Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області 14 березня 2005 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 010527700081, вартістю 5 000, 00 грн.  

Не погоджуючись з рішенням суду, прокурор Приазовського району Запорізької області в інтересах держави в особі відділу земельних ресурсів у Приазовському районі Запорізької області  подав апеляційну скаргу, в якій апелянт, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Вислухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню                   з наступних підстав.  

Відповідно до ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового або зміни рішення є: неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими; порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права; невідповідність висновків суду обставинам справи.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3. суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається з підстав, які не заборонені законом, зокрема з право чинів, а також посилався на положення ст. 220 ЦК України.

Проте з таким висновком суду погодитись не можна, оскільки він суперечить вимогам закону.

Відповідно до ст. 132 ЗК України угоди про перехід права власності на земельні ділянки укладаються в письмовій формі та нотаріально посвідчуються.

Згідно ч. 3 ст. 640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації.

Відповідно до п. 15 Перехідних положень ЗК України, який діяв на час ухвалення судового рішення, до набрання чинності Законами України „Про державний земельний кадастр” та „Про ринок земель”, не допускається  купівля – продаж або в інший спосіб відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення земельних ділянок, які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі власникам земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Вищезазначені обставини свідчать про те, що при ухваленні судового рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, оскільки на час ухвалення рішення діяв мораторій на відчуження земельних ділянок..

Оскільки рішення суду першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального права, воно не може бути визнано законним і підлягає скасуванню з ухваленням по справі нового рішення про відмову позивачу у позові.      

  Керуючись ст.ст. 307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів,

  ВИРІШИЛА:  

 Апеляційну скаргу прокурора Приазовського району Запорізької області в інтересах держави в особі відділу земельних ресурсів у Приазовському районі Запорізької області задовольнити.  

Рішення Приазовського районного суду Запорізької області від 25 січня 2008 року по цій справі скасувати та ухвалити нове рішення про відмову позивачу у позові.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, проте воно може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.  

  Головуючий:  

  Судді:  

                               

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація