Судове рішення #11848690

  АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

РІШЕННЯ  

  ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

27 жовтня 2010 р.     м. Чернівці  

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:  

Головуючого Перепелюк Л.М.  

  суддів: Галичанського А.Д., Лисака І.Н.  

  секретар Злой В.П.,  

за участю: ОСОБА_1, її представника ОСОБА_2,  

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про відшодування збитків за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Заставнівського районного суду Чернівецької області від 15 вересня 2010 року,  

в с т а н о в и л а :  

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 про відшодування збитків.  

Просив стягнути з ОСОБА_4 на його користь в рахунок відшодування матеріальних збитків 1020 грн., в рахунок відшодування моральних збитків 1000 грн., а всього в рахунок відшкодування збитків 2020грн. та судові витрати по справі.  

Посилався на те, що 22 березня 2010 року він приїхав в с.Баламутівка Заставнівського району Чернівецької області автомобілем НОМЕР_1 провідати своїх дітей, які проживають з ОСОБА_4 Після приїзду до господарства між ним, відповідачкою та його бувшою співмешканкою виник конфлікт на грунті особистої неприязні, протягом якого останні ображали його нецензурною лайкою, погрожували та проганяли. В ході конфлікту відповідачка, використовуючи каміння, що знаходилось поблизу, пошкодила лобове скло його автомобіля. По даному факту позивач звертався із заявою до Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області. За результатами перевірки постановою відмовлено в порушенні кримінальної справи за ст.194 КК України.  

Вказував, що відповідачка також спричинила йому моральні збитки, що виразились в перенесеному нервовому стресі, переживаннях через неможливість відвідувати дітей після судового рішення з приводу участі його як батька у вихованні дітей, переживаннях через пошкодження особистого майна, неможливості його використання.  

Рішенням Заставнівського районного суду Чернівецької області від 15 вересня 2010 року  позов задоволено.  

Стягнуто з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 в рахунок відшодування матеріальних збитків 1020 грн., в рахунок відшодування моральних збитків 1000 грн., а всього 2020грн.  

Стягнуто з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 в рахунок судових витрат 51 грн. по сплаті судового збору та 120 грн. в рахунок інформаційно-технічних витрат, а всього 171 грн.  

В апеляційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати рішення Заставнівського районного суду Чернівецької області від 15 вересня 2010 року та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні моральної шкоди відмовити за безпідставністю, а суму матеріальних збитків зменшити до     510 грн.  

Вважає, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи і нормам матеріального права.  

У запереченнях на апеляційну скаргу ОСОБА_3 просить апеляційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, рішення суду залишити без змін.  

Колегія суддів, заслухавши доповідача про зміст оскаржуваного рішення, мотиви апеляційної скарги, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.  

Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо наявності підстав для стягнення з ОСОБА_4 на користь       ОСОБА_3 в рахунок відшодування матеріальних збитків 1020грн.  

Такий висновок суду ґрунтується на досліджених судом доказах, представлених позивачем, та нормах матеріального права.  

Зокрема, судом встановлено, що розмір шкоди, завданої позивачу, становить 1020 грн., що підтверджується актом виконаних робіт та рахунком (а. с. 12, 13). Сам факт заподіяння шкоди майну позивача відповідачка не заперечувала і ця обставина також підтверджена постановою дільничного інспектора Заставнівського РВ УМВС України про відмову в порушенні кримінальної справи.  

Відповідно до ч.1 ст.61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.  

Твердження апелянта щодо того, що скло автомобіля позивача на час заподіяння шкоди уже було пошкоджено, не знайшло підтвердження належними та допустими доказами.  

Ч.1 ст.60 ЦПК України передбачає, що кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.  

Висновок суду щодо встановлення факту заподіяння позивачу моральної шкоди та необхідності її відшкодування також знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи належними та допустимими доказами.  

Разом з тим, колегія суддів вважає, що при визначенні розміру моральної шкоди суд не врахував вимоги ч.3 ст.23 ЦК України, відповідно до якої розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.  

П.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» № 4 від 31.03.1995р. передбачає, що розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого - спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.  

Тому в цій частині рішення суду підлягає зміні, і   з врахуванням принципу розумності та справедливості   , позов про відшкодування моральної шкоди підлягає задоволенню частково - на суму 500 грн.  

Керуючись ст. ст. 307, 309 ЦПК України, колегія суддів,  

  в и р і ш и л а:  

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.  

Рішення Заставнівського районного суду Чернівецької області від 15 вересня 2010 року в частині стягнення моральної шкоди змінити.  

Стягнути на користь ОСОБА_3 з ОСОБА_4 500 грн. на відшкодування моральної шкоди.  

В решті рішення суду залишити без змін.  

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.  

Рішення може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.  

  Головуючий  /підпис/  

Судді: /підписи/  

З оригіналом згідно:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація