ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.486-65-72 |
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.09.07 м. Київ 32/361-А
За позовом | Товариства з обмеженою відповідальністю «7 днів» |
До | Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва |
про | скасування рішення |
Суддя Хрипун О.О.
Секретар судового засідання Ковальчук О.В.
Представники:
від позивача Якубовський Д.Є. –предст.
від відповідача Аврамчук Г.Г. –гол.держ.под.інсп.,
Корнійчук О.О. –ст.держ.под.рев.-інсп.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про скасування рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.02.2007 №0000842340/0.
Позовні вимоги мотивовані тим, що перевірка проведена відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства, а тому складений за результатами такої перевірки акт та прийняте на підставі нього рішення є незаконними.
Також позивач зазначає, що висновки відповідача щодо неоприбуткування товариством готівкових коштів у розмірі 6730,00 грн., отриманих 19.01.2007, є безпідставними, оскільки 20-21 січня 2007 року є вихідними днями, адміністрація та бухгалтерія товариства не працювала, домовленість з обслуговуючим підприємство банком про інкасацію у вихідні та святкові дні у позивача відсутня. Готівкова виручка була підготовлена для інкасування до каси підприємства, про що 20.01.2007 було зроблено запис в книзі обліку розрахункових операцій, Z-звіт №1298 від 20.01.2007 і знаходився на зберіганні у спеціально відведеному місці (сейфі).
Відповідач позовних вимог не визнає. У запереченні на позов відповідач посилається на встановлене перевіркою порушення позивачем вимог п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»внаслідок збереження готівкових коштів за реалізовані товари у межах торгової площі, але не на місці проведення розрахунків, без здійснення операції «службова видача»та оприбуткування у касовій книзі, що зумовило застосування до позивача фінансових санкцій на підставі ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва 03.02.2007 винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000842340/0, яким за порушення вимог п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 33 650,00 грн.
Спірне рішення прийняте відповідачем на підставі акта перевірки від 20.01.2007 №265700802340, складеного співробітниками Державної податкової адміністрації у м. Києві, в якому зазначається, що позивач не забезпечив здавання виручки за 19.01.2007 у сумі 6730,00 грн. до каси підприємства або здійснення операцій «службового внесення»для реєстрації готівкової суми в розмірі 6730,00грн., яка знаходиться на місці проведення розрахунків після виконання Z-звіту.
З огляду на ці обставини в акті зроблений висновок про неоприбуткування та невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів яка значиться в поточному звіті РРО та порушення позивачем вимог п.4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом ДПА України №614 від 01.12.2000 та п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За результатами перевірки відповідно до ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 33 650,00 грн. - п'ятикратний розмір суми на яку виявлено невідповідність (6 730,00 грн. х 5).
Суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 №265/95-ВР зі змінами і доповненнями суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (ст. 22 вказаного Закону).
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Відповідно до п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (надалі Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні) уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій .
З метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку (п. 4.1 вказаного Положення).
Відповідно до п. 4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Згідно із п.4.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися.
Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі. Готівка, яка видана за видатковими відомостями на виплати, пов'язані з оплатою праці, відображається в касовій книзі після закінчення строків цих виплат (згідно з пунктом 2.10 цього Положення), а закриття вищезазначених документів та виписка відповідних видаткових касових ордерів здійснюються в порядку, визначеному в пункті 3.9 цього Положення.
Якщо бухгалтерія та касир підприємства (юридичної особи) не працюють у вихідні та святкові дні, а його відокремлений підрозділ, який використовує під час розрахунків РРО (РК), у ці дні працює, але не веде касової книги, то записи в касовій книзі юридичної особи здійснюються наступного робочого дня підприємства - юридичної особи.
Відповідно до п.5.1 зазначеного Положення строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) відповідно до таких вимог:
а) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас);
б) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня;
в) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де немає банків, - не рідше ніж один раз на п'ять робочих днів.
Якщо підприємства працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги, через відсутність відповідної домовленості з банком на інкасацію, здати одержану ними за ці дні готівкову виручку (готівку), то вона має здаватися підприємствами до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства.
Установлені згідно із зазначеними вимогами строки здавання готівкової виручки (готівки) підприємствами узгоджуються з банком і визначаються в договорах банківського рахунку між підприємствами та банками.
Як свідчать матеріали справи, позивач є клієнтом Микільсько-Борщагівського відділення ВАТ КБ «Хрещатик»та згідно угоди, укладеної з банком, позивач здає в банк виручку (готівку) в такі строки: щоденно, самоносом, крім вихідних та святкових днів.
Кабінетом Міністрів України розпорядженням від 12.12.2006 №612-р з метою створення сприятливих умов для святкування 1 січня –Нового року, 7 січня Різдва Христова, 8 березня –Міжнародного жіночого дня, 1 і 2 травня –Дня міжнародної солідарності трудящих, 28 червня –День Конституції України, а також раціонального використання робочого часу керівникам підприємств, установ та організацій рекомендовано перенести у порядку та на умовах, установлених законодавством у 2007 року для працівників, якім встановлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, зокрема з вівторка 2 січня на суботу 20 січня.
Листом від 15.01.2007 №25-211/70-384 Національний банк України повідомив, що 20, 27 січня та 10, 24 лютого 2007 року система електронних платежів Національного банку України не працюватиме, торговельна сесія на МВРУ не проводитиметься.
Як пояснив позивач, 20 та 21 січня 2007 року на підприємстві були вихідними днями, адміністрація та бухгалтерія ТОВ «7 днів»не працювали. У зв’язку з цим, готівкова виручка підприємства за 19.01.2007 у розмірі 6730,00 грн., яка розцінена відповідачем як сума невідповідності, була підготовлена для інкасування до каси підприємства, про що 20.01.2007 було зроблено запис в книзі обліку розрахункових операцій на підставі Z-звіту №1298 від 20.01.2007, і знаходилась в сейфі, спеціально відведеному для видачі та зберігання грошових коштів згідно з Інструкцією про прийом та здачу готівки відповідно до наказу ТОВ «7 днів»№85 від 20.12.2004.
За таких обставин висновки відповідача про те, що позивач не забезпечив відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків в розмірі 6730,00 грн., які є виручкою за 19.01.2007, визнаються судом необґрунтованими.
Також судом враховуються посилання позивача на порушення відповідачем вимог щодо встановленого порядку проведення перевірок.
Частиною 7 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 №509-ХІІ встановлено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
У ст. 112 Закону визначаються умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок. Цією статтею передбачено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Як зазначає позивач, направлення на перевірку та наказ керівника податкового органу відповідачем до перевірки не надавались. Ці обставини відповідачем не спростовані, доказів вручення позивачу вказаних документів відповідач суду не надав.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, правомірності свого рішення суду не довів.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У зв’язку з задоволенням позову, відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у розмірі 3,40 грн. судового збору підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Господарський суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.02.2007 №0000842340/0.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «7 днів»(03148, м. Київ, вул. Героїв Космосу,4, код ЄДРПОУ 32423769) 3,40 грн. судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя | О. О.Хрипун |