ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" жовтня 2010 р. м. Київ К-24287/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.
Суддів: Конюшка К.В.
Гордійчук М.П.
Харченка В.В.
Бим М.Є.
при секретарі : Лук’яненко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою Заступника прокурора Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2008 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2008 року у справі за позовом Першого заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в особі державного агентства земельних ресурсів України до Одеської міської ради, треті особи: Управління земельних ресурсів Одеської міської ради, Закрите акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”, Санаторій “Україна” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”, Товариство з обмеженою відповідальністю “Славутич”, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 про визнання протиправним та скасування рішення, -
в с т а н о в и л а :
Перший заступник прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в особі державного агентства земельних ресурсів України звернувся до суду з позовом до Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Одеської міської ради №2477-ХХІІІ від 04 липня 2001 року «Про затвердження проектів відведення, зміну цільового призначення та передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок загальною площею 0,804 га., за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 54, для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських будівель».
Позивач в обґрунтування своїх вимог зазначав, що оскаржене рішення суперечить нормам Конституції України, ст.ст. 50-52, 116, 120 Земельного Кодексу та ст. 377 Цивільного кодексів України. Позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Одеської міської ради №2477-ХХІІІ від 04 липня 2001 року «Про затвердження проектів відведення, зміну цільового призначення та передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок загальною площею 0,804 га., за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 54, для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських будівель».
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2008 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2008 року апеляційна скарга прокуратури Приморського району м. Одеси залишена без задоволення, а постанова Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2008 року –без змін.
Не погоджуючись з рішеннями судів, прокуратура Одеської області подала касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України.
У поданій касаційній скарзі прокуратура Одеської області, з посиланням на порушення судами норм процесуального права, просила скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 04 липня 2001 року Одеською міською радою прийнято рішення №2477-ХХШ "Про затвердження проектів відведення, зміну цільового призначення та передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок загальною площею 0,804 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 54, для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських будівель".
Прокуратурі Приморського району м. Одеси про оскаржуване рішення було відомо у квітні 2005 року, оскільки згідно постанови старшого слідчого прокуратури Одеської області від 04 квітня 2005 року проведена виїмка всіх документів на підставі яких було оформлено право власності фізичних та юридичних осіб, на зазначену земельну ділянку.
Відповідно до положень ст. 1 ЦПК України (в редакції 1963 року, який не діє, але який регулював спірні правовідносини під час їх виникнення) - справи, що виникають з адміністративно-правових відносин розглядаються за загальними правилами судочинства, крім окремих винятків, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Оскільки спірні правовідносини, яки є предметом розгляду даної справи, відносились до вказаної категорії окремих випадків, то на них поширювалися норми глави 31-В ЦПК України (у редакції 1963 року), якими встановлювався порядок оскарження прокурором правового акта органу, рішення чи дії службової особи.
Згідно ст.ст. 248-15, 248-17 цієї Глави - прокурор має право звернутися до суду із заявою про визнання незаконними правового акта органу, рішення чи дії службової особи, крім акта, перевірку законності якого віднесено до компетенції Конституційного Суду України.
Заява подається в разі відхилення протесту прокурора в порядку загального нагляду або якщо протест не був розглянутий службовою особою чи органом у десятиденний строк після його надходження.
Заяву до суду може бути подано прокурором протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або якщо він не був розглянутий у встановлений десятиденний строк.
Вищевказані норми глави 31-В ЦПК України відображені також у ст. 21 Закону України "Про прокуратуру", згідно якої - протест на акт, що суперечить Закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність Законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права.
У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого Законом строку для його розгляду.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що строк, з якого прокуратурі Приморського району м. Одеси стало відомо про прийняття оскарженого рішення обчислюється з квітня 2005 року, однак останнє не було оскаржено у порядку, передбаченому главою 31-В ЦПК України {в редакції 1963 року) та ст. 21 Закону України "Про прокуратуру".
Також, суд апеляційної інстанції вірно зазначив, що нормами глави 31-А ЦПК України (в редакції 1963 року), громадянам надавався строк для звернення до суду із скаргою на рішення, дії або бездіяльність органу місцевого самоврядування, який не перевищував двох місяців з дня, коли особі стало відомо або їй повинно було стати відомо про порушення її прав, свобод чи законних інтересів і, разом з тим, звертає увагу на те, що ЦПК України (в редакції 1963 року) діяв до 01 вересня 2005 року - до набрання чинності КАС України (тобто, ще майже півроку після того як прокуратурі Приморського району м. Одеси стало відомо про прийняття оскарженого рішення).
Колегія суддів погоджується з доводами судів першої та апеляційної інстанцій про те, що прокуратурою Приморського району м. Одеси було пропущено строк оскарження рішення Одеської міської ради №2477-ХХПІ від 04 липня 2001 року.
Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України, дійшов висновку про те, що судом першої та апеляційної інстанції належним чином з’ясовано обставини справи та дано їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2008 року та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2008 року не встановлено.
Керуючись ст. ст. 220, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Заступника прокурора Одеської області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2008 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2008 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-2442 КАС України.